auto motor i sport poleca:

Koenigsegg Agera – być jak pocisk

Poleć ten artykuł:

Szwed Cristian Koenigsegg ma życiową pasję - zbudować najlepszy samochód na świecie. Tej wiosny z owej pasji narodziła się Agera, czyli model z silnikiem o mocy 910 KM.

Koenigsegg, Agera Zobacz całą galerię

W wypadku Koenigsegga określenie "naj" to banał. Każdy kolejny model powstający w niewielkiej manufakturze pod Malmö jest "naj" - najmocniejszy, najszybszy, najbardziej nowoczesny i obowiązkowo lepszy od swojego poprzednika. Właściwie, 38-letni Christian Koenigsegg - założyciel i właściciel fabryczki zatrudniającej zaledwie 50 ludzi - od 16 lat tworzy ten sam samochód, tyle że w każdej kolejnej odsłonie lepszy od poprzedniego. Klienci, których znudziły Porsche, Ferrari czy Lamborghini płacą po około milion euro za egzemplarz, a dzięki ich pieniądzom Szwed realizuje marzenie, które towarzyszy mu od dziecka - tworzy najlepszy samochód świata.

 

Auta Koenigsegga mają na swoim koncie różne rekordy. W 2005 roku na włoskim torze Nardo model CCR pojechał z prędkością 387,9 km/h - największą, jaką udało się do tego czasu osiągnąć jakiemukolwiek samochodowi seryjnemu. Z kolei w ubiegłym roku w Niemczech, na torze w Papenburgu, Koenigsegg CCX-R okazał się najlepszy spośród dziewięciu seryjnych aut w manewrze rozpędzania do 300 km/h i natychmiastowego hamowania. Szwedzkie auto, nadzorowane podczas testu osobiście przez Christiana Koenigsegga, całą tę operację wykonało zaledwie w ciągu 31,6 s (test obszernie opisaliśmy w numerze 3/2010 "auto motor i sport"). Ma też podobno Koenigsegg na swoim koncie rekord zapisany w księdze Guinnessa - na amerykańskiej autostradzie przyłapano podczas jazd testowych model CC8S pędzący 389 km/h. To największe przekroczenie dozwolonej prędkości przez samochód osobowy.

 

KOENIGSEGG AGERA

KOENIGSEGG AGERA

Cena800 000 euro
KonkurenciFerrari 599XX, Pagani Zonda R
Silnikbenzynowy, V8, 4.7
Moc/przy obrotach910 KM/6850 obr/min
0–100 km/h3,1 s
Prędkość maksymalna390 km/h
Silnikpojemność skokowa 4700 cm3, 1100 Nm przy 5100 obr/min, skrzynia biegów 6M  (zautomatyzowana), napęd na tylne koła.
Nadwozie2-drzwiowe, 2-miejscowe coupé, długość x szerokość x wysokość 4293 x 1996 x 1120 mm, masa łwasna 1290 kg

Sam Christian von Koenigsegg, którego rodzina ma niemieckie korzenie, działa w samochodowym biznesie tak, jakby chciał zasłużyć na miano szwedzkiego Enzo Ferrari. Mało brakowało, a stałby się mężem opatrznościowym przemysłu motoryzacyjnego Szwecji, odkupując od bankrutującego General Motors firmę Saab. Do transakcji jednak ostatecznie nie doszło.

"Jesteśmy jedynym producentem samochodów, który zakończył zeszły rok dodatnim wynikiem finansowym" - Christian Koenigsegg wita nas z uśmiechem. 5-6 milionów to suma na miarę niewielkiej kumulacji w Lotto, ale fakt pozostaje faktem. W czasach, gdy nawet Toyota , niezależnie od jakościowych wpadek z ostatnich miesięcy, ponosi straty sięgające miliardów dolarów, bilans Koenigsegg Automotive robi wrażenie. "Sprzedaliśmy naszą produkcję na najbliższe dziesięć miesięcy" - dodaje właściciel firmy.

Najnowszy model, Agera, to kolejna generacja ultraszybkiego auta. Nowy napęd, nieco zmieniona stylistyka i mnóstwo nowoczesnej techniki pod maską. Przyjechaliśmy do firmy Koenigsegg, aby towarzyszyć narodzinom pierwszego egzemplarza tego modelu. Na naszych oczach dobiega końca trwający od kilku miesięcy proces powstawania pojazdu. Zgrany zespół artystów sztuki samochodowej pod przewodnictwem Christiana tworzył to dzieło przez ponad 3000 godzin, również w weekendy i święta. Jaka siła pcha zespół do takich poświęceń?

Tagi: Koenigsegg | Agera

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij