auto motor i sport poleca:

Krótkie formy

Poleć ten artykuł:

Szykuje się gorący rok pojedynków w klasie maluchów. Same modele nowe, odświeżone, albo takie, które nie zdążyły się zestarzeć. Na otwarcie sezonu - Fiat Grande Punto 1.4, Mitsubishi Colt 1.3 i Toyota Yaris 1.3.

Test porównawczy Fiat Grande Punto, Mitsubishi Colt, Toyota Yaris, Zobacz całą galerię

Jeśli ktoś się tego spodziewał, to się ze swoimi przemyśleniami nie zdradzał. Życie na planecie aut małych jeszcze nigdy nie przybierało tak rozwiniętych form, jak na początku roku 2006. Tym lepiej, bo nie ma to jak rozmaitość.

Nadwozie Colta tak bardzo wita się z minivanem, że nie bardzo da się je podzielić na bryły. Mitsubishi wyróżnia się zadziornym przodem, wydłużonymi reflektorami oraz długimi przednimi słupkami, które ciągną pudełkowatą kabinę, z tyłu zamkniętą pionowo umieszczoną tylną pokrywą. Z kolei Toyota buduje nowy model zgodnie ze zwycięską formułą pierwszego Yarisa - krótkie i wysokie nadwozie (Yaris jest aż o blisko 30 cm krótszy i o 4 cm wyższy niż Grande Punto) o bąblowatej stylizacji oraz jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni. Fiat to arcydzieło włoskich mistrzów - auto o dynamicznych liniach i z długim przodem (kłaniają się testy dotyczące ochrony pieszych), wszystko podkreślone paletą żywych kolorów. W najbliższych latach każdy rywal będzie przy Grande Punto wyglądał jak ubogi krewny.

Nadeszły czasy, kiedy maluchy prawie rozpieszczają pod względem ilości miejsca z przodu. Największy wpływ ma na to oczywiście mocno sprowadzona do pionu pozycja w jakiej się zasiada, w wypadku Toyoty przypominająca jazdę na czymś w rodzaju taboretu z oparciem. We wszystkich trzech autach kolana i łokcie oddychają bez przeszkód, a np. w Colcie podsufitka jest tak wysoko, że Mitsubishi można by kierować na wpół stojąc. Nic nie jest jednak doskonałe (poza Porsche 911 ma się rozumieć), dzięki czemu można się czepiać - choćby tego, że kolumna kierownicza Colta nie ma osiowej regulacji (coraz bardziej standardowe udogodnienie w tej klasie) albo że pokrętło regulacji oparcia fotela Punto znajduje się w niemal niedostępnym miejscu. Można się też założyć mając pewność wygranej, że wysoki kierowca Yarisa będzie wybrzydzał na zbyt krótki zakres przesuwania fotela.

Mieszaninie plastików każdego z maluchów można wytknąć twardość, a miejscami bylejakość albo taniochę. Wnętrze Colta sprawia wrażenie, że jest najbardziej nie do zdarcia, Yaris chwali się jakością wykonania, a Fiat robi najlepszy użytek z kolorów. W tylnej części kabiny japońskie maluchy (produkowane w Europie) stosują prosty i skuteczny trik z przesuwaną kanapą. W obu autach jest ona dzielona w proporcji 60/40 i ma 15-centymetrowy zakres regulacji, można więc wybierać między miejscem na nogi albo na torby. Z kolei w Punto stosunek przestrzeni życiowej i bagażowej jest stały. Miejsca na nogi jest nieznacznie mniej niż można maksymalnie uzyskać w Colcie i Yarisie, za to bagażnik Fiata ma zawsze pojemność 275 litrów. Kanapę (dzieloną) można oczywiście złożyć, żeby zmieścić do wnętrza jakiś większy bagaż.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 43 000 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Fiat | Grande Punto | Mitsubishi | Colt | Toyota | Yaris | maluchy | test

Oceń artykuł:

3,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij