auto motor i sport poleca:

Krótkie spięcie

Poleć ten artykuł:

Olej napędowy kontra benzyna i prąd - pojedynek w klasie biznes, runda pierwsza. Audi A6 3.0 TDI i Lexus GS 450h. Czy idzie nowe?

Audi A6, Lexus GS 450h Zobacz całą galerię

Toyota i Lexus konsekwentnie budują swoje hybrydowe imperium. We wszystkim są tu pierwsi i stają się coraz lepsi. Nie twierdzą jeszcze, że hybryda jest już gotowa rywalizować z dieslem, ale przecież benzynę z prądem żenią nie dla samej sztuki. W końcu ich dzieło musi stanąć obok nowoczesnego, sześciocylindrowego turbodiesla. Najpopularniejszego silnika w tej klasie.

Diesel z górnej półki jest dziś uzbrojony po zęby. Ten z Audi ma m.in. turbosprężarkę o zmiennej geometrii kierownicy, układ common-rail z piezoelektrycznymi wtryskiwaczami, układ dolotowy o regulowanym zawirowaniu powietrza, układ recyrkulacji spalin z chłodzeniem cieczą i kilka szybkich procesorów na deser. Do pełni szczęścia brakuje tylko filtra cząstek stałych. Silnik 3.0 TDI jest dynamiczny i czysty tak jak tylko diesel XXI wieku może być. Podczas debiutu dwa lata temu osiągał 225 KM, ale od czerwca ma już 8 koni ekstra; dysponuje też momentem obrotowym na poziomie benzynowego V8.

Tuż obok, pod maską Lexusa GS 450h w duecie ze spalinowym koncertuje silnik elektryczny. Mogą one grać niezależnie od siebie, co oznacza między innymi, że auto może być napędzane tylko jednym z nich. Obydwa silniki oraz prądnicę (jako osobne urządzenie) łączy przekładnia planetarna. Siła napędowa wędruje do tylnych kół przez bezstopniową przekładnię automatyczną.

Każde zdjęcie nogi z gazu stwarza zespołowi hybrydowemu Lexusa okazję do odzyskania energii. Co uda się złapać, jest pakowane do akumulatorów, umieszczonych za oparciem kanapy i zajmujących połowę bagażnika. Dlatego ma on pojemność 280 l. Jak w Toyocie Yaris.

Odzysk energii, udział każdego z silników w napędzaniu pojazdu oraz dobór odpowiedniego przełożenia są nadzorowane przez zaawansowany układ elektroniczny. Wyjątkowo ciekawy jest sam silnik benzynowy Lexusa, który oprócz tego, że ma dość wysoki stopień sprężania (11,8:1) jest wyposażony w dwa układy wtryskowe - pośredni (pracujący pod ciśnieniem 0,4 MPa) i bezpośredni (13,0 MPa). W zależności od obciążenia i temperatury silnika są one wykorzystywane oddzielnie albo razem. Dzięki temu można najlepiej w danych warunkach przygotować mieszankę i ją spalić, czyli z każdej kropli paliwa wycisnąć jak najwięcej energii pozostawiając jak najmniej śmieci.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 251 100 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Audi | A6 | Lexus | GS 450h | hybryda

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij