Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
BP BP
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.2

Laguna, Mondeo, Avensis i Passat – Czwórka klasowa

Nowe Renault Laguna zrywa z ograniczeniami, jakie narzuca mu przynależność do klasy średniej. Czy Ford Mondeo, Toyota Avensis i VW Passat muszą się mieć przed nim na baczności?

Test porównawczy Forda Mondeo, Renault Laguny, Toyoty Avensis i VW Passata Passat jest stabilny i prowadzi się bezpiecznie.

Limuzyny klasy średniej są jak klifowe wybrzeże koło Rewala - wiatr i woda sprawiają, że jest go co roku mniej, a jednak wciąż robi wrażenie na widzach. Czterodrzwiowe sedany wyglądają dziś jak wspomnienie tych odległych czasów, gdy nikt jeszcze nie słyszał o vanach, wszelkich crossoverach czy SUV-ach, i tylko co najwyżej malarze pokojowi albo fachowcy od hydrauliki pakowali swoje sprzęty do kombi, gdy udawali się na fuchę. Auta klasy średniej najlepiej też nadają się na obiekt obserwacji dla gospodyń domowych, które patrzą z zazdrością zza firanek - kto też tym razem się dorobił i przesiadł do lepszego samochodu.

Dlatego auta klasy średniej muszą wyglądać godnie. Taki efekt można osiągnąć chociażby dzięki pokaźnym rozmiarom - mniej niż 4,65 metra (Toyota Avensis) nie odważy się mieć żaden z konkurentów. Najnowszych przykładów dostarczają Ford Mondeo i Renault Laguna, których nadwozia o długości, odpowiednio, 4,78 i 4,70 m zbliżają się już wielkością do Mercedesa klasy E, czyli samochodu z jeszcze wyższej półki.

Ceny też nie świadczą o powściągliwości testowanych aut - np. Renault Laguna z dwulitrowym dieslem pod maską kosztuje 99 500 zł. Za tę kwotę otrzymujemy samochód wyposażony w sprzęt audio i półautomatyczną klimatyzację - jest więc czym się pokazać na osiedlu. Ford żąda za Mondeo 2.0 TDCi w wersji Titanium X 112 500 zł, rozpieszcza za to kierownicą obszytą skórą, światłami doświetlającymi zakręty i ogrzewaniem przedniej szyby. VW Passat jest droższy od Toyoty Avensis o 12 tys. zł, ale ustępuje jej pod względem wyposażenia. Wprawdzie VW zapewnia swojemu właścicielowi to, co niezbędne (łącznie z całym zestawem poduszek powietrznych), ale za obszytą skórą kierownicę i komputer pokładowy trzeba zapłacić dodatkowo.

Inaczej rzecz się ma z Toyotą Avensis. W wersji Sol komplet poduszek powietrznych, skórzaną kierownicę oraz komputer pokładowy dostaniemy w wyposażeniu seryjnym. Brakuje jednak "japończykowi" szyku typowego dla auta klasy premium i nie daje on też poczucia przestronności we wnętrzu. Za nic ma aktualne mody, ceni sobie za to oznaki mieszczańskiej gospodarności - np. w postaci plastików o umiarkowanej jakości widniejących wokół dźwigni hamulca ręcznego albo na pokrywie schowka na środkowej konsoli.

BP

Konkurencja na pewno stawia przed sobą wyższe cele - więcej miejsca, więcej szyku, więcej premium. Oto wskaźniki nieco cofnięte względem powierzchni tablicy rozdzielczej i obwiedzione chromowaną ramką (VW), opracowane z pietyzmem grafiki na ekranie komputera i tytanowe wstawki (Ford) albo elegancko falujące linie wraz z intarsjami pobłyskującymi srebrem (Renault). Nie mówiąc już o modnych teraz "guzikowych" włącznikach zapłonu, czy elektromechanicznym hamulcu ręcznym. Idealnie spasowane elementy wnętrza, miłe w dotyku tworzywa oraz wszelkie pokrętła i przyciski pracujące z nadzwyczajną łatwością to dzisiaj dla Europejczyków sprawa honoru.

Zwłaszcza dla Passata - dbałość o szczegóły widać już od kieszeni w drzwiach, które zmieszczą nawet butelkę, po schowek na parasol w drzwiach kierowcy, czy sprężyny gazowe utrzymujące pokrywę silnika. Także pod względem przestronności i ergonomii Passat - tak jak pozostałe europejskie samochody - mierzy wysoko, dumnie spoglądając ku górze.

Takim widokom opiera się Laguna, a to za sprawą kształtu nadwozia, które przypomina coupé. Wprawdzie widoczność do tyłu po skosie jest bez zarzutu, ale wsiąść do tyłu nie jest łatwo, a i miejsca nad głową jest tam niewiele. Wygodniej jest już nawet na tylnych siedzeniach Avensisa. Nie ma też porównania z salonem, jaki przygotowały Ford i Volkswagen, w których pasażerowie mogą się rozłożyć jak im się podoba.

A bagażniki? Cóż, w Mondeo liftbacku pod panoramiczną szybą jego piątych drzwi da się wręcz urządzić piknik, a jeśli złożyć siedzenia - można śmiało brać się za przeprowadzkę. Konwencjonalne sedany również mają składane oparcia tylnej kanapy, ale powiększony przedział bagażowy nie wygląda w nich tak elegancko. Laguna też ma pokrywę bagażnika otwieraną razem z szybą, lecz pojemność jej przedziału ładunkowego oraz maksymalne obciążenie auta są mniejsze niż u konkurentów.

Z BLISKA

System obsługi komputera
Krytyka jaką budził dotychczasowy system obsługi komputera pokładowego zmusiła Forda do jego zmiany. Nowy wyrafinowany system nosi nazwę Convers Plus i jest oferowany seryjnie w wersjach wyposażenia Titanium. Składa się on z pięciocalowego kolorowego ekranu umieszczonego między prędkościomierzem a obrotomierzem oraz z dwóch paneli z przyciskami na kierownicy. Klawisze po lewej stronie obsługują system audio, prawe wertują menu komputera. Na kierownicy są też przyciski systemu utrzymującego odległość od poprzedzającego auta (za dopłatą). Jego funkcje z łatwością można odczytać z ekranu, tak jak i informacje z komputera i systemu nawigacyjnego.

Z kolei przednie fotele Laguny okazują się dość twarde i niezbyt mocno trzymają pasażerów w ryzach, gdy przyjdzie pokonywać zakręty. Większym i bardziej sportowym fotelom Forda lepiej udało się połączyć komfort z praktycznością. Z kolei meble Passata z obiciami pod gust starszych państwa są miękkie i przytulne, Avensisa zaś - wyłożone śliską skórą (za dopłatą) - mają za krótkie siedziska i wymuszają pozycję, jak u stangreta w powozie. W Toyocie przeszkadzają też niektóre włączniki umieszczone nieergonomicznie, struktura menu komputera, którą niełatwo rozgryźć, nisko umieszczone przyciski i ekran monitora, a także klimatyzacja mająca zamiłowanie do przeciągów.

Dla odmiany, Laguna owiewa swoich gości miłym podmuchem, możliwym dzięki funkcji "soft", w którą zaopatrzono klimatyzację, ułatwia operowanie komputerem za sprawą klarownie pogrupowanych funkcji i dzięki niewielkiej liczbie kroków potrzebnych do uzyskania niezbędnych informacji z komputera. Żeby jednak sięgnąć do przycisków umieszczonych pomiędzy fotelami, trzeba na zbyt długi moment oderwać wzrok od drogi. Inaczej niż w systemie Convers-Plus Forda Mondeo - wprawdzie jego ekran zabiera nieco miejsca na standardowe wskaźniki, ale ułatwia poruszanie się na różnych poziomach menu.

Właśnie, ruch to jest coś, co Mondeo lubi najbardziej, w końcu musi okazać się godny swojego poprzednika! I świetnie mu się to udaje. Układ kierowniczy ze wspomaganiem spontanicznie wykonuje wszelkie polecenia. Ford przeskakuje paraliżującą fazę podsterowności i niewolniczo trzyma się krzywizny zakrętu, nie pozwalając sobie na żaden "wyjazd" tyłem czy pseudosportową twardość. Jego amortyzatory o regulowanej sile tłumienia (dopłata za układ IVDC - 4400 zł) niemal z każdym rodzajem nawierzchni chcą się mierzyć w pozycji normalnej i odzierają z grozy nawet przejazd po autostradzie z betonowych płyt. Gdy amortyzatory są ustawione w pozycji "komfort", Mondeo jakby podsuwał swoim pasażerom miękkie poduszki pod siedzenie. W ustawieniu "sport" pozwala nawet kierowcy poczuć się rajdowcem na miarę osiedlowego podwórka, dając odczuć wszelkie nierówności podłoża.

Podobnie zresztą jest w Lagunie. Tym modelem Francuzi żegnają się raz na zawsze z etykietką producentów aut o miękkim zawieszeniu. Twardo i bez próby neutralizowania czegokolwiek, konwencjonalne zawieszenie "Renówki" daje odczuć pasażerom wszelkie nierówności drogi i nawet zadbanym nawierzchniom potrafi wytknąć niedostatki. Zwłaszcza twardo zestrojona oś przednia stuka i drży jakby wyszła spod ręki domorosłego tunera i dopiero pod obciążeniem jest skłonna się ugiąć. Nieugięta okazuje się za to Laguna pod względem dynamiki jazdy, pokazując się konkurentom - na torze testowym i na zwykłej drodze - od swojej tylnej strony.

Passat nie przyprawia swojego kierowcy o szybsze bicie serca. Szybko i bez nerwów, z równą swobodą pokonuje zarówno krę- te drogi, jak i długie łuki na autostradach. W jego płynnie pracującym układzie kierowniczym, w miarę zwiększania się prędkości jazdy, maleje siła wspomagania. Gdy Passat jest obciążony, nieco zmniejsza się - przyzwoity w normalnych warunkach - komfort resorowania; tu Volkswagen pokazuje, że potrafi być "twardzielem".

Avensis zachowuje się, jakby spoczywał na gumowych poduszkach - na przemian podskakuje i z lekka się zatacza. Jego pedał hamulca nie stawia też pożądanego oporu (jest trudno wyczuwalny), a całe auto na szybko pokonywanych zakrętach okazuje się podsterowne. Trzeba więc zdjąć nogę z gazu, jechać mniej rączo, a bardziej spacerowo. Takie zachowanie podoba się bez wątpienia niezbyt ognistemu, za to oszczędnemu silnikowi Diesla - ma on, jak silniki konkurentów, dwa litry pojemności, ale rozwija tylko 126 KM mocy i 300 niutonometrów maksymalnego momentu obrotowego.

Chociaż ma tyle samo koni mechanicznych pod maską, co Mondeo (140), Passat pokazuje cięższemu o 180 kg konkurentowi co najwyżej swoje tylne lampy ze świetlnymi diodami. Jak zawsze, TDI Volkswagena z pompowtryskiwaczami okazuje się głośne, ale oszczędne. Z kolei jednostka TDCi Forda poniżej 1700 obr/min musi się zmagać z turbo- dziurą i dopiero powyżej tej granicy obrotów bierze się do pracy z właściwą dieslowi ekspresją dźwiękową.

A Renault? Ładuje do shakera moc i kultur ę pracy i voila - koktajl o mocy 150 KM gotowy do spożycia. Dynamika, łatwość wchodzenia na obroty bez uciążliwych odgłosów diesla, godne uwagi osiągi - i to wszystko przy spalaniu rzędu pięciu litrów na 100 km; przy dużych prędkościach będzie to, jak u konkurentów, średnio osiem litrów. Ponieważ zasięg Laguny wynosi ponad 800 km na długich dystansach, pęcherz kierowcy musi skapitulować przed bakiem francuskiego auta.

Licząc według testowych punktów, skapitulować przed europejskimi konkurentami musi jedynie Avensis, chociaż nie całkowicie. Za to pozostali pretendenci do tytułu mistrza - idą niemal łeb w łeb. Widać więc, że chociaż to klasa średnia, to poziom wysoki.

Tekst: Jörn Thomas
Zdjęcia: Hans-Dieter Seufertzobacz galerię

Zobacz także:
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 96 850 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  VW byl samochodem najabrdziej awaryjnym a tak niestety jest w USA gdzie wszystkie modele sypia sie na leb na szyje to i tak w Europie pisac trza ze jest najlepszy a to poprostu jest klamstwo!
  ~Gustavus, 2009-02-02 04:29:20
 • avatar
  zgłoś
  Ja bym wybrał Lagune. Najlepiej wyposażona i zdobyła pierwsze miejsce w testach niezawodności.Renault poprawiła jakość i to znacznie!!!
  ~Tomek, 2009-01-26 14:15:14
 • avatar
  zgłoś
  szkoda, że niemiecka motoryzacja wykorzystuje jako narzędzie reklamowe testy porównawcze, które z natury rzeczy powinny być obiektywne. Większość artykułów posiada błędy w opisie samochodów spoza koncernu VW - AUDI. Przypuszczam, że jeśli w porównaniu pojawił by się Pasat 1.6FSI w wersji podstawowej też wygrałby to porównanie deklasując rywali. Nędza redakcjo, NĘDZA!
  ~michu, 2008-12-19 18:52:57
 • avatar
  zgłoś
  Co za tendencyjnosc??? Musi wygrac Passat....!A przeciez takie wlasnie czasopisma powinne pokazac profesjonalizm...Mamy w zakladzie 12 sluzbowych Passatow, wszystkie TDI i ogromne ilosci napraw (przeplywomierze, abs, elektryka). Od czasu zakupu Avensisow (mamy ich tylko 5) nikt nie slyszy o problemach z tymi samochodami... Prawda, sa w uzytkowaniu tylko 18 miesiecy i maja po okolo 160000 do 180000 km. Ale nie maja napraw takich jak Passaty! W sumie tylko dwie naprawy (dane z ksiegowosci).Passaty to bardzo kiepskie samochody chyba ze ktos lubi ciagle naprawy!Komfort jazdy jest nie porownywalny.... Hamulce Avensisa sa super normalne. Jestem kobieta... Chce po prostu jezdziec!Kupilam przez pomylke (po przecztaniu AMiS) Golfa R32! Fatalny samochod ale o tym juz pisalam w komentarzu do AMiS nr 7.Czas na Toyoty a moze Hondy? Moze Fordy? Na pewnie NIE dla kazdego produktu Volkswagen! Nie dziwie sie ze Volkswagen ma teraz tak powazne klopoty finansowe!
  ~Chomcia2007, 2008-10-26 11:52:29
 • avatar
  zgłoś
  Akurat ta wersja Laguny ma klimatyzację automatyczną 2 strefową i na dodatek wielofunkcyjną,a nie półautomatyczną jak to piszecie , widać to nawet na zdjęciach.A na koniec jeszcze dodam że passat wcale nie jest taki dobry i Laguna całą tą czwórkę zdecydowanie bije na głowę.Po prostu jest najlepsza i możecie pisać co chcecie, a ja i tak będę stał przy swoim. Polecam Lagunę, oczywiści w wersji liftback - jest najpiękniejsza. Uroczy przód i tył, cudne światła
  ~Lucas, 2008-10-22 20:25:08
 • avatar
  zgłoś
  heh...panda jest na 10 miejscu...rewelka!!!!!!!!!!!
  ~fiacik, 2008-10-16 20:05:33
 • avatar
  zgłoś
  passat po 100 kkmLOL
  ~serwe, 2008-09-28 10:44:26
 • avatar
  zgłoś
  LOL, to jak sie trzyma widac w tescie dlugodystansowym autobildu. Wypasc gorzej przy tych samych zalozeniach testu, co laguna 2 1.9 dci to za****isty sukces LOLLLL. Wyprzedzil tylko reszta holcwagenowej elity, jak polo1.2 i touran LOLCiekawe ze faszysci w swoich testach podaja np. ze ten plastikowy szmelc na desce rozdzielczej, to drewno albo aluminium, albo pojemnosc bagaznika, w przypadku kombi, podają wliczajac w to 90 itroyw schowek pod podlogą.hehehe.male resume jakosci rodem z holzburga
  ~LOL, 2008-09-27 13:37:05
 • avatar
  zgłoś
  więc tak - widzę że przypieli łatkę fordzikowi , lali , i pokemonowi - wózek ludowy jakoś nie miał żadnej łatki - ciekawe dlaczego
  ~wojtek, 2008-09-26 20:48:16
 • avatar
  zgłoś
  Passat to już trzyletnia konstrukcja i dobrze się trzyma to fakt nizaprzeczalny. A co może Laguna jest bezawaryjna???Ford oszczędniejszy a toyota bardziej przestronna???? Jak nie jezdziles takimi samochodami to nie pisz bzdur o sponsoringu, ale najpierw postaraj sie je sprawdzic sam ,a pózniej krytykuj czyjąś pracę.Mam na mysli autorów testu...szacunek dla nich!!!
  ~bobek, 2008-09-26 16:27:24
 • avatar
  zgłoś
  W zasadzie wynik końcowy powinien wyglądać jak tytuł, ale cóż ludowóz zawsze jakoś jest przepchnięty. Szkoda słów.
  ~no nick, 2008-08-07 19:58:28
 • avatar
  zgłoś
  ja tez przez chwile sie ludzilem, zeto bedzie normalna gazeta, a tymczasem,to kolejny pomiot szwabskiej propagandy, cos jak auto szmata, ktora robi za folder reklamowy skody.Aha, szkoda,ze nie napisali, ze nowe A4 juz wzywajado serwisu, po 2.0 tdi z CR juz sie ****zieli.. LOL
  ~Stateczny Jas, 2008-06-07 11:16:55
 • avatar
  zgłoś
  Kto jeszcze oprócz mnie czyta te testy? przecież na kilometr czuć sponsoringiem masakra! Proponuję porównać tabelkę droga hamowania Passata i Laguny, a następnie punkty za hamowanie. Niby że pasek lepiej hamuje bo jak ładniej ciszej czy bardziej dostojnie bo na pewno nie krócej, chybaże dla autora dalej znaczy lepiej. Żenada a nie obiektywizm.
  ~ADOLF, 2008-06-05 14:47:09
 • avatar
  zgłoś
  LOL, w kategoriach dynamicznych laguna łoi wszystkich..Wymijanie, slalo, przyspieszenia, elastycznosc.Masakra. Glowna zaleta mondeo jest jego wielkosc, reszta, plastiki,szczegolnie to wannabe srebrne aluminium na konsoli centralnej, buracki komp pt. convers+, nieosloniete sruby mocujace boczki drzwiowe, trzaski we wnetrzu, klopoty podczas jazdy w desczu(WIDOCZNOSC!!) i hece z 2.0tdci objawiajace sie komunikatem "zmien olej" co 2 kkm, sa, mowiac delikatnie, niepokojące.
  ~fufek, 2008-06-04 19:21:08
 • avatar
  zgłoś
  Mondeo wyznacza nowe standardy w klasie sredniej. I niech ktos teraz powie, ze nie warto kupowac samochodow na F!!!!
  ~kozik61a, 2008-02-21 18:24:34
 • avatar
  zgłoś
  Nowe Renault Laguna zrywa z ograniczeniami, jakie narzuca mu przynależność do klasy średniej. Czy Ford Mondeo, Toyota Avensis i VW Passat muszą się mieć przed nim na baczności?
  auto motor i sport, 2008-02-19 13:02:49
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij