auto motor i sport poleca:

Lamborghini Aventador – test

Poleć ten artykuł:

Wierny tradycji. Walki byków wyszły z mody, a Lamborghini jakby nigdy nic wypuszcza na arenę kolejne rogate monstrum - Aventador ma nadwozie z włókna węglowego, a pod nim 700-konny silnik V12 i przekładnię, która biegi zmienia w okamgnieniu.

Lamborghini Aventador Zobacz całą galerię

Gdy 25 września 2011 roku Serafin Marin zadawał na Arena Monumental w Barcelonie ostateczny cios rozjuszonemu bykowi, kresu dobiegła pewna długa tradycja - tradycja korridy w Katalonii. Mieszkańcy w referendum odesłali walki byków do historii. W tej samej chwili na całym świecie rozległ się zapewne ryk mnóstwa rozjuszonych V-dwunastek, a najgłośniej w Sant'Agata we Włoszech, przecież to stamtąd wywodzą się byki spod znaku Lamborghini - od Miury po Murciélago. Ale Włosi nie dają za wygraną i ze swej stajni wypuszczają kolejnego supermacho, noszącego imię byka z korridy - Aventador zdobył sławę na arenie w Saragossie w 1993 roku.

A więc tradycja ciągle żyje, i to jak! Drzwi unoszone do góry, za nimi wnętrze, w którym wszystko zdaje się krzyczeć, że prędkość jest najważniejsza. Aventador ma być łatwiejszy w użyciu na co dzień niż inne Lambo, ale z zewnątrz wygląda, jakby było odwrotnie. Niskie, szerokie i groźne nadwozie przyczaiło się na 20-calowych kołach z oponami Pirelli Corsa, wysuwane osłony wlotów powietrza chłodzącego i spoiler z tyłu czekają, żeby wkroczyć do akcji.

Nowe Lambo zachowało styl aut tej marki. Czerwona klapka wędruje w górę i oto ukazuje się przycisk startera, słychać szum rozrusznika, potem zapłon i rozlega się wycie towarzyszące podwyższonym obrotom. 6,5-litrowy V12 siedząc na karku pasażerom zaznacza swój rewir, dudnieniem oznajmia, że on tu rządzi. Wolnossący, o ogromnej pojemności, krótkim skoku tłoków i wysokim ciśnieniu sprężania - tak można go opisać w kilku słowach. Ani sprężarka, ani bezpośredni wtrysk nie śmią stanąć na drodze tradycji silników V12 montowanych w Lamborghini od czasów 350 GT i Miury.

Przystępujemy do rozgrzewki, tłokom daleko jeszcze do maksymalnego tempa pracy z prędkością 21 m/s. Olej w suchym układzie smarowania silnika chlupie w aż 8 pompach, rozgrzewa się.

KARBONOWA KLATKA

Konstrukcja Aventadora jest wykonana z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym. Składa się z wielu pojedynczych elementów i waży tylko 147,5 kg. Cała struktura pod względem fi zycznym zachowuje się tak, jakby była monolitem i jest niezwykle sztywna.

Tagi: Lamborghini | Aventador | test

Oceń artykuł:

4,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij