auto motor i sport poleca:

Lamborghini Aventador – ujarzmianie bestii

Poleć ten artykuł:

Ma co najmniej tyle samo temperamentu, co jego poprzednik, ale znacznie więcej wyrozumiałości dla kierowcy. Tył nadwozia, którego kiedyś nie dało się okiełznać, teraz jest tak stabilny, że z łatwością znosi moc 700 KM. Dwumiejscowy bolid z centralnie umieszczonym silnikiem to stuprocentowe Lamborghini.

Lamborghini Aventador Zobacz całą galerię

 

Przyznajemy się - byliśmy sceptyczni. Lamborghini twierdzi, że Aventador przyspiesza od zera do 100 km/h w ciągu 2,9 s. To lepszy wynik niż uzyskują ekstremalne pojazdy stworzone do bicia rekordów prędkości. W każdym razie żaden z supersportowych samochodów, których osiągi kiedykolwiek mierzyliśmy nie przyspieszał do "setki" w czasie krótszym niż 3 s. Jednak po małej próbie w czasie prezentacji nowego Lamborghini przestaliśmy powątpiewać w fabryczne dane.

Kontrola trakcji wyłączona, program corsa (jeden z trzech trybów pracy skrzyni biegów) załączony, lewa stopa spoczywa na hamulcu, prawa wciska gaz do spodu, co powoduje, że strzałka obrotomierza nie schodzi poniżej 4000 obrotów. Zdjęcie nogi z hamulca oznacza "pełny ogień", ciało zostaje nagle wyrwane ze swej bezwładności, głowa wbija się w zagłówek. Chwila zaskoczenia i pracą napędu zaczyna dyrygować drugi bieg; moment jego załączenia kierowca odczuwa jak potężne uderzenie w kark - i znowu głowa z impetem ląduje w zagłówku. Wymiernego dowodu swoich możliwości Aventador dostarczy dopiero w teście, ale już teraz czujemy, że "setka" poniżej trzech sekund jest możliwa.

Zachwyca prędkość, z jaką skrzynia przy jeździe pełnym gazem wybiera kolejne przełożenia, zwłaszcza w trybie corsa i powyżej 6000 obr/min. Fabryka podaje, że biegi są zmieniane w ciągu 50 milisekund, czyli nawet szybciej niż w Ferrari 430 Scuderia. Chociaż sekwencyjna siedmiobiegowa skrzynia jest zupełnie nową konstrukcją, nie wyprze się genów z Murcielago. I z tego właśnie dumny jest główny konstruktor Maurizio Reggiani: "Chcieliśmy mieć najszybszą skrzynię w tej klasie aut. To nasze zaproszenie dla kierowców lubiących wyzwania". Chyba żadna inna marka nie kokietuje tak, jak robi to Lamborghini: "Jeśli nasze auto jest za twarde, ty jesteś za miękki".

Zasadnicza konstrukcja pozostała niezmieniona. Aventador jest w gronie aut swojej klasy ostatnim mocarzem z centralnie umieszczonym silnikiem, V-dwunastka napędza w nim cztery koła. 6,5-litrowy silnik jest nowy, ma moc 700 KM i moment obrotowy o wartości 690 Nm, pozbawiony jest za to bezpośredniego wtrysku benzyny i systemu start&stop. W porównaniu z Murcielago przyrost mocy o 8% idzie w parze ze spadkiem zużycia paliwa o 20% (średnio 17,2 l/100 km). I podczas startu silnik poraża głębokim rykiem.

 

LAMBORGHINI AVENTADOR

LAMBORGHINI AVENTADOR

Cena1 239 400 zł (312 970 euro)
Silnikbenzynowy, V12, 6.5
Moc/przy obrotach700 KM/8250 obr/min
0–100 km/h2,9 s
Prędkość maksymalna350 km/h
Zużycie paliwa17,2 l/100 km
Emisja CO2398 g/km
Silnikpojemność skokowa 6498 cm3, maksymalny moment obrotowy 690 Nm przy 5500 obr/min, skrzynia biegów 7M (zautomatyzowana), napęd na cztery koła.
Nadwozie2-drzwiowe, 2-miejscowe coupé, długość x szerokość x wysokość 4780 x 2030 x 1136 mm, rozstaw osi 2700 mm, masa własna 1575 kg.

Rozdziałem momentu napędowego nie kieruje już przysparzające problemów sprzęgło wiskotyczne, lecz sterowane elektronicznie sprzęgło typu haldex. Do 60% momentu napędowegowysyła ono do przednich kół, a na sposób jego pracy, stosownie do sytuacji na drodze, może wpływać elektronika. Taką możliwość stwarzają czwarta generacja haldexa z elektryczną pompą oleju z zasobnikiem ciśnieniowym oraz specjalnie zaprogramowany układ stabilizacji.

Vallelunga w okolicach Rzymu. Aventador ryczy jak bolid Formuły 1, pędząc ponad 200 km/h po prostej. Pojawia się skręt w prawo. To długi zakręt, jednak przy tej prędkości okazuje się dość ciasny. Mimo że podczas przyhamowywania dodatkowa część masy auta obciąża przednią oś, Aventador skręca zdecydowanie i bez protestów. W Murcielago po odciążeniu tylnej osi trzeba by się obawiać nadsterowności, a Aventador pozostaje całkowicie spokojny. Tył nadwozia nie tańczy po asfalcie, samochód ani myśli tracić przyczepności. Nareszcie 12-cylindrowe Lambo daje na torze niezbędne poczucie bezpieczeństwa.

Aventador może się poszczycić wyrafinowaną konstrukcją zawieszenia. Tylne i przednie koła wiszą na podwójnych trójkątnych wahaczach poprzecznych, wykorzystano też poziomo umieszczone kolumny resorujące (zawieszenie typu pushrod) z amortyzatorami Öhlinsa. Takich rozwiązań w samochodach drogowych nie oferuje żaden z konkurentów. Po raz pierwszy zastosowano układ ESP, który w trybie strada już w zarodku dusi wszelkie próby opuszczenia przez auto obranego toru jazdy. Gdy włączy się tryb sport, większość momentu napędowego wędruje na tylną oś, a system kontroli trakcji nie dusi potężnego momentu obrotowego przy wyjściu z zakrętu. Z kolei w trybie corsa samochód tak długo jak to możliwe pozostaje neutralny w prowadzeniu, co okazuje się najlepszym zachowaniem, gdy ma toczyć na torze walkę o dziesiąte części sekundy.

Tagi: Lamborghini | Aventador

Oceń artykuł:

4,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij