auto motor i sport poleca:

Lancia Thema – recenzja

Poleć ten artykuł:

Lancia Thema Zobacz całą galerię

"Włoszka" zza oceanu. Lancia Thema to jedno z pierwszych dzieci zrodzonych z mariażu Fiata i Chryslera. Na przykładzie wersji Executive z silnikiem 3.6 V6 sprawdzamy, czy ma w sobie więcej włoskiej wrażliwości i temperamentu czy amerykańskiej popkultury.

Patrząc na Themę trudno nie zauważyć kanciastych kształtów, którymi swego czasu na tle samochodowego planktonu wyróżniał się Chrysler 300C. Włoscy styliści starali się teraz tchnąć w bryłę amerykańskiego krążownika nieco zwiewnego włoskiego stylu i złagodzić ostre krawędzie gdzie się da. Wyszło im to całkiem zgrabnie.

Najbardziej jednak zmodyfikowano wnętrze. Gdyby poznawanie auta zacząć od kabiny, skojarzeń z Chryslerem 300C udałoby się uniknąć. Wnętrze Themy jest eleganckie, wręcz dystyngowane. W najbogatszej wersji wyposażenia (Executive) skórą obszyto fotele, podłokietnik, panele drzwi, a nawet deskę rozdzielczą. Jedynie w detalach (gdzieniegdzie) da się zauważyć jakość z nieco innej bajki - ostre krawędzie niektórych plastików bardziej przywołują na myśl skojarzenie z tanim produktem masowym, niż ze stateczną limuzyną.

Do pokrytej skórą, eleganckiej deski rozdzielczej słabo pasuje wyświetlacz centrum multimedialno- rozrywkowo-muzycznego, aż krzyczący swoją nowoczesnością. To tak, jakby urządzić dyskotekę w operze. Owszem, poruszanie się po menu za pośrednictwem dotykowego ekranu jest niezwykle łatwe, lecz inni producenci postawili na klasykę, która w tym segmencie aut jest bardziej na miejscu. Z punktu widzenia obsługi nieporozumieniem jest to, że aby wyłączyć np. system ułatwiający parkowanie (czujniki parkowania), trzeba, zamiast naciśnięcia jednego przycisku ulokowanego gdzieś na desce, wykonać minimum cztery kliknięcia na dotykowym ekranie. Tak samo dzieje się, kiedy chcemy zmienić stację radiową, a nawet włączyć podgrzewanie kierownicy. Co prawda, dzięki eliminacji nadmiaru przycisków konsola środkowa wygląda wyjątkowo estetycznie (znajdują się na niej wyłącznie panel sterowania klimatyzacją i wspomniany dotykowy ekran), ale jeśli mamy wybierać pomiędzy wyglądem a funkcjonalnością obsługi, zawsze postawimy na to drugie.

WSPÓLNE MODELE = NIŻSZE KOSZTY PRODUKCJI

Zasada ta jest stosowana w świecie motoryzacji od dawna. Pierwszym zeuropeizowanym modelem amerykańskim był Fiat Freemont, który jest Dodge'em Journeyem. Kolejne "miksy" to Chrysler 300C przebrany za Lancię Themę, czy Lancia Voyager, która jest po prostu Chryslerem Voyagerem. Wspólne auta korzystają ze wspólnych silników - amerykańskich bądź europejskich. Nawet sprzedawany w USA Fiat 500 jest produkowany za oceanem i różni się od swojego włoskiego odpowiednika. Prezentowany na zdjęciu obok Dodge Dart, którego sprzedaż ma się rozpocząć na przełomie 2012 i 2013 roku, odziedziczył sporo genów Alfy Giulietty.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 46 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Lancia | Thema | test

Oceń artykuł:

3,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij