auto motor i sport poleca:

Lancia Ypsilon - Piccola Bella

Poleć ten artykuł:

Wcale bym się nie zdziwił, gdybym znalazł ją w butiku przy Via Montenapoleone w Mediolanie, gdzie sprzedają dzieła włoskiej sztuki użytkowej. Bo piękna, dopieszczona, odwołująca się do tradycji Lancia Ypsilon jest właśnie takim dziełem. A na ile użytkowym?

Lancia Ypsilon Zobacz całą galerię

Czego nie widać, tego nie ma - oto motto włoskiej motoryzacji. Dlatego, gdy inni epatują bezpieczeństwem i nowoczesnymi technologiami - choć jednocześnie ubolewają, że tego nie widać - Włosi, mistrzowie sztuki użytkowej, główny nacisk kładą na zmysł wzroku. Bo chociaż w coraz większym stopniu dbamy o swoje bezpieczeństwo i środowisko naturalne, w jednym pozostajemy od lat niezmienni - wciąż kupujemy oczami.

Gdy Enrico Fumia (ten sam, który projektował m.in. Alfy Romeo 164, Spider iGTV) przystępował w 1991 roku do projektowania poprzedniej Lancii Y, otrzymał zadanie stworzenia piccola ammiraglia, czyli czegoś w rodzaju S-klasy segmentu B. Nagroda Car Design Award '96 przyznana małej Lancii jest dowodem, że Fumia z zespołem stylistów z Centro Stile Lancia znakomicie wywiązał się z zadania. Dziś stylista prowadzi własną pracownię Fumia Designe i poświęca się zupełnie innym projektom, jednak w najnowszej Lancii Ypsilon widać wyraźnie ślad jego ręki.

I trudno się dziwić, bowiem nadal ma to być piccola ammiraglia, tyle że jeszcze mocniej odwołująca się do tradycji. Styliści wybrali model Ardea z 1939 roku, będący mniejszą wersją Aprilii. Do tego dołożyli kilka ozdobnych detali - zegary w kolorze kości słoniowej ze srebrną obwódką, specjalnie marszczona skóra na fotelach, jasny popiel na konsoli - nie wyłączając takiego drobiazgu, jak stylizowany napis Ypsilon na pokrywie bagażnika. I jak tu nie postawić takiego auta gdzieś "między marynarką od Armaniego a koszulami od Ferragamo". Oczywiście, przy Via Montenapoleone w Mediolanie.

Ale auto to nie manekin wystawowy. Po nasyceniu oczu tymi wszystkimi ozdobami, skoncentrujmy się na funkcjach typowo samochodowych. Pierwsze co daje się odczuć zaraz po zajęciu miejsca w fotelu kierowcy to wysoka, bardzo wysoka... chyba jednak za wysoka pozycja za kierownicą. Czuję się trochę jak powożący dorożką. Ostatni raz siedziało mi się tak w Alfie Romeo 155. I co z tego, że bardzo wygodny fotel ma regulację wysokości, skoro nie da się go już bar- dziej obniżyć. Dobrze, że można regulowaną w dwóch płaszczyznach kierownicą lepiej dopasować się do jazdy.

Stylowo wyprofilowane prze- łączniki kierunkowskazów ustawiono zapewne z myślą o pianistach - są na tyle daleko odsunięte od kierownicy, że uruchamia się je samymi końcami palców. Przez chwilę myślałem, że mam włączone światła drogowe.

Od czasu Multipli i Doblò, krótki drążek zmiany biegów na wysuniętej półko-konsoli znajduje zastosowanie w kolejnych samochodach koncernu Fiata. W eleganckiej Lancii Ypsilon nie wygląda to zbyt szykownie - za bardzo kojarzy się z dostawczym Doblò - jest jednak bardzo poręczne. Drogi prowadzenia drążka są odpowiednio krótkie, a biegi wchodzą bardzo precyzyjnie i bez najmniejszych oporów.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 46 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Lancia | Ypsilon | hatchback | raport | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij