auto motor i sport poleca:

Land Rover – Królowie off-roadu

Poleć ten artykuł:

Wyjątkowy smak wyjątkowej historii. Pierwszy Land Rover powstał z tego, co akurat było pod ręką - jako pojazd dla rolników. Zanurzamy w teren pięć przełomowych modeli słynnej marki.

Land Rover Zobacz całą galerię

Zaraz będziemy leżeć na dachu, to pewne. Balansujemy na szczycie czegoś, co przypomina rampę dla deskorolkowców, tyle że ze śliskiego błota zamiast z desek. Żeby było gorzej, nasz Land Rover Discovery 3 stoi prostopadle do zjazdu.

Autentycznie zestrachany, spoglądam w przepaść przez okno pasażera. "Będzie OK, ale sam raczej tego nie próbuj" - mówi Roger Crathorne, wieloletni inżynier Land Rovera i off-roadowy guru. Zanim zdążyłem zapytać dlaczego ma na sobie wodoodporne spodnie, przednie koło ześliznęło się z krawędzi i przekroczyliśmy punkt, od którego nie ma już odwrotu. Wydawało się, że nadwozie zaczyna się wyginać i wykręcać, kiedy zawieszenie walczyło z siłami na tak stromym zjeździe. Jedno koło niemal wgniata się w nadkole, inne wisi swobodnie w powietrzu. I pojawia się owo przeraźliwe zgrzytanie hamulców, znak, że do akcji wkroczył układ Hill Descent Control, dzięki któremu Disco nie zamienia się w sunący po zboczu bez kontroli 2,7-tonowy kawał stali. Jeszcze nigdy 3 km/h nie były tak straszne. Nie lądujemy na dachu i nie bardzo wiem dlaczego. "Twoja kolej" - mówi Crathorne.

Zaczynam od Land Rovera serii 1. Wieść niesie, iż szef techniczny Rovera, Maurice Wilks, był tak zapatrzony w swojego Jeepa Willysa, że w Wielkanoc 1947 roku zdecydował zbudować podobny pojazd dla rolników i lekkiego przemysłu. Miał on rozruszać powojenną sprzedaż firmy. Co dziś uznaje się za część DNA marki, wtedy zrodziła konieczność - aluminiowe poszycia nadwozia, bo nie było stali, płaskie powierzchnie, bo takie łatwiej było obrabiać ręcznie. Prostota konstrukcji oznaczała szybszy rynkowy debiut i lepszą kondycję firmy. A oryginalny Land Rover był uważany za rozwiązanie tymczasowe.

Sięgam po przykrytą płócienną klapką klamkę, leciutkie aluminiowe drzwi natychmiast się otwierają. Wsiadam i od razu w nozdrza uderza zapach - owa mieszanka paliwa i oleju, stęchlizna płótna, zapachy świata wpadające przez szczeliny. "Sprawdź czy jest na luzie, włącz zapłon, wciśnij metalowy guzik pod tablicą przyrządów, napompuj paliwo." Silnik o pojemności 1595 cm3 budzi się do życia. Próbuję zapiąć jedynkę - jest gdzieś w prawo i do przodu - ale ta jest uparta. Udaje się za trzecim razem. Chwiejnie ruszamy z miejsca. Pierwsze dwa biegi są niezsynchronizowane, podwójnie wyciskam więc sprzęgło podczas zmian przełożeń. Jakoś idzie.

Z egzemplarzem muzealnym żaden poważny teren nie wchodzi w grę, jest za to wyboisty szlak. Kombinacja sztywnych osi, krótkiego ich rozstawu - 80 cali, identycznie jak w Jeepie - i resorów piórowych z ledwie 10-centymetrowym skokiem sprawia, że na nierównościach tył skacze jak dziki. Po paru minutach już rozumiem dlaczego siedziska mają tak grube obicia. A także dlaczego jest tyle "luzu" w układzie kierowniczym - gdyby był bardziej bezpośredni, co pięć minut przeżywałbyś niezamierzoną off-roadową przygodę. Trzymasz się więc kierownicy i patrzysz gdzie cię niesie, a częste i głębokie korekty kierunku nie wpływają specjalnie na tor jazdy. Od czasów serii 1 Land Rover przebył długą drogę. A jednak próba zapanowania nad osobliwościami tego modelu to dziś kawał przygody.

Czas na więcej wytworności. Siostrzeniec Maurice'a i Spencera Wilksów (założycieli Land Rovera), Charles Spencer King, uznał komfort resorowania za niepotrzebnie przykry, a zainspirowany komfortem Rovera P6 postanowił połączyć najlepsze cechy obu aut.

Tagi: Land Rover | Range Rover | off-road

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij