auto motor i sport poleca:

Lexus IS 300h: Z siłą dwóch serc

Poleć ten artykuł:

Lexus odpuścił sobie silniki Diesla i najnowsze wcielenie swojego najmniejszego sedana oferuje w dwóch wersjach –benzynowej oraz hybrydowej. W teście IS 300h, czyli oktany i elektrony z tylnym napędem.

Lexus IS 300h Zobacz całą galerię

Gdyby ktoś znalazł sposób, by sklasyfikować „język stylizacyjny” poszczególnych marek pod kątem atrakcyjności, oryginalności oraz czasu jaki był potrzebny na jego wypracowanie, Lexus prawdopodobnie znalazłby się w ścisłej czołówce. Lexus nikogo nie naśladuje, do nikogo nie stara się upodobnić, na niczyim podwórku nie szuka wzorców.

Nadwozie najnowszego IS-a ma uniwersalnie atrakcyjne proporcje tylnonapędowego sedana, z długim przodem, krótkim przednim zwisem i kabiną przesuniętą do tyłu. Wszystkie elementy „definiujące” wygląd – główne linie nadwozia, reflektory, tylne lampy itp. – są poziome, dzięki czemu auto wygląda na dłuższe, szersze i niższe niż jest. Oryginalnym elementem, w najlepszym japońskim stylu, są światła do jazdy dziennej oddzielone od reflektorów. W wersji z pakietem F Sport (jak egzemplarz testowany) nadwozie IS-a ma więcej agresywnych detali – inną osłonę chłodnicy, inne zderzaki, progi i obręcze kół.

Kabina ma swój styl
Styl wnętrza zgrabnie nawiązuje do supersportowego LFA, z bardzo wysokim (i szerokim) tunelem środkowym, sięgającym aż do centralnych wylotów nawiewu. Jednym z najlepszych elementów wersji F Sport są zegary – klasyczne dwie tarcze zastępują tu ekrany TFT, identyczne jak w supersportowym LFA, ze specjalną grafiką dla różnych trybów jazdy. Całość, tak samo jak w wypadku nadwozia, jest inna, oryginalna i nie do pomylenia z kabiną auta żadnej innej marki. Plus dla Lexusa.

Siła hybrydy – po wjechaniu do miasta zużycie paliwa spada

IS 300h ma też nietypowy system obsługi multimediów i nawigacji, z wielofunkcyjnym kontrolerem, działającym na zasadzie myszki komputerowej. W pierwszych chwilach obsługa tego kontrolera wydaje się dość dziwaczna, ale urządzenie okazuje się praktyczne, a przede wszystkim pozwala kierowcy przeskakiwać po poszczególnych funkcjach jak najmniej odrywając wzrok od drogi – a o to chodzi. Ciekawostką są elektrostatyczne, dotykowe przełączniki układu klimatyzacji – temperaturę można ustawiać przesuwając po nich palcem.

Technika – dużo elektronów
Trzecie pokolenie IS-a jest też pierwszym, w jakim zastosowano napęd hybrydowy. Pod względem konstrukcji, funkcji oraz sterowania jest to taki sam system jak w innych hybrydach Lexusa (i Toyoty). Zarówno silnik spalinowy, jak i elektryczny mieszczą się pod maską i pracują niezależnie od siebie, a do napędu mogą służyć tak razem, jak i każdy z osobna.

Jednostka benzynowa ma sporą jak na cztery cylindry pojemność (2,5 litra) oraz niewygórowaną moc (181 KM). Ma układy bezpośredniego wtrysku paliwa oraz zmiennych faz rozrządu, pracuje zgodnie z cyklem Atkinsona (chodzi o zmniejszenie strat podczas zasysania mieszanki do cylindrów), ma bardzo wysoki stopień sprężania (aż 13:1; wyższe ciśnienie przekłada się na lepszą ekonomię pracy) oraz chłodzony system recyrkulacji spalin
(co z kolei zmniejsza potrzebę korzystania z bogatych mieszanek). Bardzo mocny jest z kolei silnik elektryczny, który rozwija moc 105 kW (143 KM) oraz moment obrotowy aż 300 Nm.

Jazda – niezły komfort
Typowo dla tzw. pełnych hybryd, silnik spalinowy rzadko uruchamia się przy rozruchu zespołu hybrydowego. Podczas zwykłej jazdy, kiedy tylko można, sterownik konsekwentnie sadza jednostkę benzynową na ławce rezerwowych – najczęściej wystarcza do tego nawet nie tyle zdjęcie nogi z gazu, ile samo zmniejszenie nacisku na pedał.

Liczba trybów pracy układu napędowego zależy od wersji – w wypadku F Sport jest ich aż pięć: zwykły, eko, elektryczny, sportowy i sportowy z plusem. W 90 procentach sytuacji na drodze korzysta się z pierwszych trzech trybów. W jeździe miejskiej Lexus bardzo szybko odzyskuje energię – podczas zwalaniania towarzyszy temu cichy jęk, efekt rozpędzania wirnika prądnicy. Przy bardzo łagodnym traktowaniu pedału przyspieszenia, aż do około 60 km/h można poruszać się tylko na silniku elektrycznym.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 161 900 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Lexus | Lexus IS | Lexus IS 300h | hybrydy

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij