auto motor i sport poleca:

Lexus LFA – dla zawodowców

Poleć ten artykuł:

Dla normalnego człowieka nie ma znaczenia, czy coś trwa 3,7 s czy 4,8 s. W świecie samochodów, gdy w grę wchodzą osiągi, różnica taka jest gigantyczna. Przede wszystkim - ze względu na wrażenia zza kierownicy.

Lexus, LFA Zobacz całą galerię

Goodwood - położone w odległości około 100 km od Londynu - istnieje na wyścigowej mapie świata od 1948 r. Tu odbyły się pierwsze wyścigi w powojennej Wielkiej Brytanii. Chociaż liczący niewiele ponad 3800 m długości tor ma tylko 7 zakrętów (5 w prawo i 2 w lewo), do łatwych nie należy. Po bardzo poważnym wypadku na torze w Goodwood ze sportowej kariery musiał zrezygnować Stirling Moss. Śmiertelnemu wypadkowi uległ tu podczas testów założyciel McLarena - Bruce McLaren.

Dzisiaj Goodwood słynie głównie z takich wydarzeń jak Festival of Speed i Goodwood Revival - imprez organizowanych dla fanów szybkich i leciwych pojazdów. Tor w Goodwood jako jeden z niewielu wyścigowych obiektów na świecie przetrwał bez żadnych przeróbek. Był szybki i niebezpieczny, i taki pozostał. Mimo że stracił homologację FIA, tętni życiem i decybelami 7 dni w tygodniu. Z powodu bliskiego sąsiedztwa domów mieszkalnych, samochody, które poruszają się po torze obowiązują surowe normy głośności i hałasować wolno nimi tylko w określonych godzinach. Dla LFA zrobiono wyjątek.

LFA - supersportowy Lexus - "dojrzewał" w głowach japońskich inżynierów przez 10 lat. Zanim niewielka grupa dziennikarzy z całego świata mogła przekonać się co LFA potrafi, tor w Goodwood poznawali za kierownicą Lexusa IS-F z kierowcą wyścigowym w roli pilota-instruktora. 5-litrowy silnik V8 o mocy 423 KM usportowioną limuzynę Lexusa, ważącą 1700 kg, rozpędza do 100 km/h w 4,8 s. Model, którym japońska firma rzuca rękawicę produktom ze znakiem M i AMG sroce spod ogona nie wypadł. Nie tylko na zwykłym kierowcy robi megawrażenie osiągami, prędkością pokonywania zakrętów i brutalnością dźwięku, który emitują silnik i układ wydechowy.

Moim "nauczycielem" tak toru w Goodwood, jak i techniki jazdy Lexusem IS-F jest David Wandless - instruktor w szkole sportowej jazdy, w Wielkiej Brytanii znany z występów w wyścigowej serii Porsche GT. Po optymalnym torze jazdy prowadzą mnie mój doświadczony "pilot" i znaki, ustawione przed każdym zakrętem, na wewnętrznej oraz na wyjściu. Zaczynam bardzo spokojnie, po dżentelmeńsku. Trzeci bieg wydaje mi się wystarczająco wysoki do zapoznania z torem i do oswojenia z prędkością. David docenia mój spokój, ale po przejechaniu 3/4 długości toru popędza mnie i nakazuje zmianę na czwórkę. Mam łagodnie przyspieszyć i... nie hamować. "Goodwood to szybki tor" - wyjaśnia z uśmiechem mój instruktor po wyjściu z przedostatniego podwójnego prawego zakrętu na najdłuższą prawie- prostą. Tuż za zakrętem zachęca do zmiany na piątkę i do pokonania szybko zbliżającego się lewego łuku, bez odejmowania gazu, ciągle przyspieszając. Pod koniec prostej IS-F pędzi już ponad 200 km/h. Dopiero teraz David mówi o hamowaniu, ale "gently", czyli łagodnie. Przed nami już tylko prosta start-meta z szykaną.

Very limited edition
Lexus postanowił zbudować tylko 500 egzemplarzy LFA (dlaczego to zawsze musi być 500? - taką samą "niewielkość" produkcji założyła np. Alfa Romeo w wypadku 8C Competizione i 8C Spider). W zasadzie, 450 + 50 egzemplarzy, bo w ramach niewielkiej serii powstanie seria jeszcze mniejsza - LFA z pakietem Nürburgring. Aby zostać właścicielem 1 z 500 LFA, nie wystarczy mieć furę pieniędzy. Trzeba jeszcze wykazać się... czystym kontem w handlu drogimi samochodami i nie cieszyć się sławą kolekcjonera. Lexus nie chce, aby LFA wzbogaciły kolekcje pochowane po garażach. "Skonstruowaliśmy LFA z myślą o dostarczeniu absolutnie wyjątkowych wrażeń podczas jazdy. W bezruchu LFA też prezentuje się pięknie, ale jest tylko martwą "naturą". Ożywia go jazda, dlatego musi jeździć. Tym bardziej że silnik LFA został skonstruowany z założeniem tej samej wytrzymałości i niezwodności, co inne silniki Lexusa" - wyjaśnia Haruhiko Tanahashi, szef konstruktorów Lexusa LFA.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 117 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Lexus | LFA

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij