auto motor i sport poleca:

Lexus NX, Volvo XC60 i Land Rover Discovery Sport

Poleć ten artykuł:

Jest coś w fakcie, że najlepiej sprzedające się modele takich marek jak Volvo czy Lexus to SUV-y. Naprzeciw Lexusa NX i Volvo XC60 staje Land Rover Discovery Sport – i mamy pojedynek na bestsellery.  

Lexus NX, Volvo XC60 i Land Rover Discovery Sport Zobacz całą galerię

Te trzy auta to w ramach swoich marek absolutne bestsellery. Volvo XC60 sześć lat temu wbiło się w sam środek boomu na lajfstajlowe terenówki, NX został najpopularniejszym modelem Lexusa chyba jeszcze zanim zdążył pojawić się na rynku, natomiast nowiutki Discovery Sport jeśli już nie jest, to za chwilę będzie najlepiej sprzedającym się Land Roverem.

VOLVO – KOMFORT NA DUŻY PLUS

Przynajmniej w niektórych tzw. „edycjach specjalnych” jest coś, co zwraca uwagę. Testowe XC60 to egzemplarz w wersji „Volvo Ocean Race”, nawiązującej do regat dookoła świata, których sponsorem, pardon – partnerem, od kilkunastu lat jest Volvo. Dobrze znane wnętrze XC60, po skandynawsku stylizowane na minimum, z płaską deską rozdzielczą lekko skierowaną w stronę kierowcy, otrzymuje pakiet elementów pięknościowych (m.in. lepsze fotele, tapicerka skórzana) oraz funkcjonalnych (jak 8-calowy ekran, podłokietnik z tyłu). Wyszyte na siedzeniach logo „Volvo Ocean Race” to zabieg dość typowy, ale już szlak z nazwami portów na listwie ozdobnej deski rozdzielczej jest oryginalny, natomiast mapa całych regat na rolecie bagażnika to jeden z najbardziej pomysłowych detali ostatnich lat. XC60 jest skonstruowany na tzw. platformie technologicznej, która pamięta jeszcze czasy, kiedy Volvo było w rodzinie Forda.

Zawieszenie jest zestrojone miękko, zapewnia niezły komfort resorowania, a Volvo okazuje się z natury bardziej spokojnym kombi niż SUV-em. Przy większych siłach bocznych w zakrętach auto bardzo mocno opiera się na zewnętrznej przedniej oponie, dając kierowcy niedwuznacznie do zrozumienia, że niedługo pojawi się monumentalna podsterowność. Jednak siedząc w szerokim fotelu i mając poczucie totalnego spokoju – m.in. dzięki dobrze wyciszonej kabinie oraz drzwiom, które zatrzaskują się jak sejf – łatwo wzruszyć ramionami na jakiekolwiek wady XC60. Nawet zrelaksowany układ kierowniczy ze swoimi 2,9 obrotu kierownicą pasuje do charakteru auta. Volvo zostało ewidentnie stworzone pod hasłem „ma być wygodnie i nic więcej ma Cię nie interesować” – i tę rolę pełni konsekwentnie.

 

Kabina Volvo XC60 ma już swoje lata, jednak wciąż wygląda dobrze. Płaska konsola jest jak sprzęt Bang&Olufsen i jeśli XC60 pod jakimkolwiek względem odstaje od nowszych modeli, to tylko dość złożoną strukturą menu sprzętu audio-sat-navy.
Z tyłu jest wygodnie, chociaż miejsca jest mniej niż np. w Land Roverze Kapitalny pomysł na detal nr 2 – roleta bagażnika z mapą regat „Volvo Ocean Race”
   

Najpopularniejsza na naszym rynku wersja XC60 to D5 AWD, z pięciocylindrowym turbodieslem o mocy 215 KM (w parze z tym silnikiem standardowo jest montowany napęd AWD). Regaty „Volvo Ocean Race” odbywają się co trzy lata i ten silnik widział już przynajmniej cztery z nich. W aktualnej wersji jest dynamiczny, chociaż jego pracę dość wyraźnie słychać, natomiast zużycie paliwa okazuje się poniżej przeciętnej – średnio w teście wyniosło 9 l/100 km i to, że jeszcze bardziej blado wypadł pod tym względem Land Rover nie jest dla XC60 żadnym usprawiedliwieniem.

LEXUS – ŚWIETNY JAKO HYBRYDA

„Podwójna moc hybrydy” – oświadcza Lexus z ramek tablic rejestracyjnych. I coś w tym jest, skoro jednostka spalinowa NX 300h rozwija 155 KM, elektryczne zaś łącznie 211 KM. Jednak Lexus (oraz Toyota ) to jeden z niewielu producentów, który moc swoich hybryd podaje nie jako sumę mocy wszystkich silników – bo wtedy wychodzi dużo i to wygląda dobrze – lecz jako tę wartość, którą kierowca ma rzeczywiście do dyspozycji. W wypadku NX 300h jest to 197 KM.

Nadwozie i kabina Lexusa robią znakomite wrażenie. Bardzo oryginalnie zaprojektowany, z wcięciami, wycięciami, krawędziami i ostrymi kątami Lexus idealnie odcina się od otaczającego świata, a przede wszystkim – w niczym nie przypomina Toyoty RAV4, na bazie której jest skonstruowany. Równie oryginalna jest kabina, w której wszystko składa się z warstw. Zegary przykrywa daszek-warstwa, nad nim jest jeszcze jedna warstwa, górna część konsoli to warstwa na warstwie, a po stronie pasażera spomiędzy dwóch warstw skóry wystaje warstwa-listwa ozdobna.

Nadwozie Lexusa to jeden z najlepszych przykładów bardzo oryginalnej, dopracowanej i spójnej stylizacji. Liczba wgięć, wygięć, przetłoczeń i krawędzi jest ogromna, a świetny szczegół to np. tylne lampy, składające się jakby z kilku nałożonych na siebie elementów.
Zegary mają świetną grafikę, a lewy pokazuje albo gospodarowanie energią (na fot.), albo zamienia się w obrotomierz Touchpad/ trackpad – nietypowy
system obsługi Lexusa
   

Jakość wykonania jest wysoka, fotele bardzo wygodne, a obsługa systemu rozrywki i nawigacji trackpadem wymaga przyzwyczajenia, jak to jest ze wszystkimi nietypowymi systemami obsługi. Ważne, że Lexus jest pod każdym istotnym względem przekonujący, a nigdzie tak bardzo jak w jeździe miejskiej, kiedy można najlepiej wykorzystać zalety hybrydy.

NX 300h jest jak większy Prius – bardzo cichy, bardzo płynny i przy każdej możliwej okazji eliminuje z pracy silnik spalinowy. W efekcie, przy bardzo oszczędnej jeździe i wykorzystywaniu trybu elektrycznego kiedy się tylko da, można w jeździe miejskiej uzyskać wynik poniżej 7 l/100 km – jak na auto tej wielkości, tak dobrze wyposażone i z niemałym silnikiem benzynowym (2,5 l) to wynik znakomity.

Przy mocnym gazie silniki elektryczne dają Lexusowi świetny start do sprintu – do ok. 80 km/h NX jest szybszy niż Volvo i Land Rover. Z kolei w zakrętach czuć sporą masę własną auta, ale skoro chwalimy jego układ napędowy za oszczędność, trudno wytykać związane z hybrydą kilogramy – wysoka masa w tym wypadku to po prostu cecha. Ona też pewnie wymusza dość sztywne zestrojenie zawieszenia, bo to skuteczny sposób, by podczas pokonywania zakrętów, czy np. ostrego hamowania nadwozie było trzymane w ryzach.

Największa wada NX-a jest jedna – zużycie paliwa będzie prawdopodobnie wyższe w trasie niż w jeździe miejskiej. Przy czym o ile wyższe, będzie już ściśle zależało od stylu jazdy – może to być 7-9 l/100 km, 9-10 l/100 km albo gdzieś między 10 l/100 km a nieskończonością.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 178 200 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: test porównawczy | porówanie | Lexus NX | Volvo XC60 | Land Rover Discovery Sport

Oceń artykuł:

2,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij