auto motor i sport poleca:

Lexus RX 400h - PoSUV z prądem

Poleć ten artykuł:

Koncern Toyoty stał się liderem nie tylko w projektowaniu, ale i w sprzedaży aut z napędem hybrydowym. Po sukcesie Priusa, napęd spalinowo-elektryczny uznano za godny także marki Lexus - na początek trafił do SUV-a RX 400h.

Lexus RX 400h Zobacz całą galerię

Tworząc ten model Toyota próbuje zdyskontować dwa sukcesy. Najpierw było zaskakujące powodzenie limuzyny Prius - pierwszego naprawdę wielkoseryjnego samochodu z napędem hybrydowym. Auto nie tylko sprzedało się w ponad 100 000 egzemplarzy, ale też otrzymało prestiżowy tytuł Car of the Year 2005. Rozwinięty system napędu z Priusa konstruktorzy postanowili zastosować w jednym z modeli luksusowych. Wybór padł na RX-a nowej generacji. Od premiery w maju 2003 roku, znalazł on blisko 8000 nabywców w Europie, a w USA okazał się pierwszym Lexusem, którego sprzedaż przekroczyła 100 000 sztuk rocznie.

"Zmutowany" RX otrzymał oznaczenie 400h. Nie przekłada się to bezpośrednio na pojemność silnika, ma jedynie informować o jego mocy. Przedstawiciele Lexusa twierdzą bowiem, iż moc i osiągi całego zespołu napędowego są zbliżone do rozwijanych przez benzynowy silnik czterolitrowy. Trochę to karkołomne rozumowanie, ale przy-najmniej następujące po "400" oznaczenie "h" nie budzi wątpliwości interpretacyjnych.

Hybrydowy zespół napędowy Lexusa RX 400h składa się z 3,3-litrowego silnika V6 o mocy 211 KM oraz dwóch silników elektrycznych. To jest istotna nowość, bowiem w Priusie jest tylko jeden elektromotor. Zastosowanie dwóch jednostek pozwala na uzyskanie napędu 4x4 oraz zwiększa moc całego zespołu. Przedni silnik elektryczny osiąga moc 167 KM (a więc ponad dwukrotnie większą niż w Priusie), tylny zaś 68 KM.

W rzeczywistości, tylny silnik ma znaczenie raczej pomocnicze. Lexus bynajmniej nie udaje, że RX 400h jest autem terenowym. Przeciwnie, podkreśla, że napęd na obie osie ma dawać większą stabilność podczas dynamicznej jazdy szosowej czy w wypadku gorszej przyczepności.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 298 000 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Lexus RX | RX 400h | hybryda | SUV | raport | test

Oceń artykuł:

3,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij