auto motor i sport poleca:

Limuzyny dla ludu

Poleć ten artykuł:

W tych samochodach nie znajdziecie najnowszych rozwiązań technicznych. Nie liczcie też na bogate wyposażenie i oszałamiające osiągi. Mają za to wielkie bagażniki i są tanie. Oto Chevrolet Aveo, Dacia Logan, Fiat Albea, Honda City i Hyundai Accent - bohaterowie ludowej wyobraźni.

Test porównawczy Chevrolet Aveo, Dacia  Logan, Fiat Albea, Honda City, Hyundai Accent Zobacz całą galerię

Tani, powszechnie dostępny samochód wymyślił na początku ubiegłego stulecia Henry Ford. Trzydzieści lat później o stworzeniu takiego pojazdu myślał też Adolf Hitler i nawet miał adekwatną dla niego nazwę, ale potem skoncentrował się na realizacji innych pomysłów. O samochodach dla mas myśleli też komunistyczni przywódcy, ale okazało się, że na Trabanta trzeba było czekać kilkanaście lat, a Fiat 126p był powszechnie dostępny za... amerykańskie dolary.

Dziś powraca pomysł na tani samochód dla ludu, ale nie lansują go politycy, lecz po prostu wcielają w życie - jak na początku XX w. - firmy samochodowe. I dlatego za najtańszą spośród naszych testowanych limuzyn zapłacimy równowartość 12 średnich pensji w Polsce lub 13 zasiłków dla bezrobotnych w Niemczech.

Te samochody są tanie, bo produkują je robotnicy, którym płaci się kilka razy mniej niż robotnikom francuskim, włoskim czy japońskim. Dacia Logan powstaje w Rumunii, Fiat Albea, Honda City i Hyundai Accent w Turcji, a Chevrolet Aveo w Korei Południowej.

Wystarczy też spojrzeć na kanciaste nadwozia, płaskie powierzchnie blach karoserii i ograniczone do niezbędnego minimum przetłoczenia - żeby wyprodukować coś takiego, nie trzeba stosować dodatkowych wzmocnień nadwozia, niezbędnych w wypadku elegancko wystylizowanych i lekkich z wyglądu karoserii. Dlatego trójkątna szybka przy przednim słupku Hondy City to jakiś ekstrawagancki wybryk stylistyczny. Wybryk, który w wypadku tego auta ogranicza pole widzenia.

Porównywane samochody można by potraktować, z pewną dozą złośliwości, jako jeżdżące składy części zamiennych, zalegających fabryczne magazyny po wycofaniu z produkcji starszych modeli. Dacia Logan oparta jest na zespołach i elementach, które wcześniej stosowano w niektórych modelach Renault. Honda City to nic innego jak Honda Jazz - na europejskich salonach debiutowała cztery lata temu - której doczepiono bagażnik. Fiat Albea to zmodyfikowana Siena, która dziesięć lat temu miała się stać światowym modelem włoskiego koncernu. Kompaktowego hatchbacka Chevroleta Aveo po raz pierwszy zaprezentowano cztery lata temu, czyli tuż po przejęciu Daewoo przez General Motors. Teraz, ten mały samochód pojawił się jako sedan. Z kolei Hyundai Accent poprzedni face lifting przeszedł cztery lata temu, teraz poddano go kolejnej modyfikacji. I o którym z tych samochodów da się powiedzieć, że jest naprawdę nowy?!

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 450 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Chevrolet | Aveo | Dacia | Logan | Fiat | Albea | Honda | City | Hyundai | Accent | sedan | test

Oceń artykuł:

2,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij