auto motor i sport poleca:

Lotus Exige – Kwiat Lotusa

Poleć ten artykuł:

Ostry jak papryka, gibki jak kot - Exige to najdzikszy przedstawiciel gatunku rasy Lotus.

Lotus Exige Zobacz całą galerię

auto motor i sport 1/2005

Tak, świat techniki samochodowej jest po prostu perfekcyjny. Wszystko w nim skomputeryzowano, produkcja jest elastyczna, menedżerowie efektywni, zarządzanie kompleksowe a monitoring i kontroling wszechobecne; postęp, pardon, progres - stał się religią digitalnego świata. Na szczęście od czasu do czasu, to tu, to tam przebija się jednak ludzka niepokorna myśl - a może by tak rzucić to wszystko i stworzyć samochód zaspokajający pierwotne instynkty kierowcy?

Kto miałby ochotę pojeździć takim autem, powinien zgłosić się do Lotusa. Diabelska maszyna na imię ma Exige S2, jest mała, ciasna i niepokorna - taki punk pośród samochodów sportowych. Zamiast syntezatorów i technicznie doskonałych solówek na bębnach, auto surowe jak Sex Pistols.

Cenowo to oczywiście czyste wariactwo. Kosztuje tyle co Porsche Boxster (44 900 euro), za to oferuje znacznie mniej, przynajmniej jeśli mierzyć zwykłą miarką. Nie ma ESP, nie ma poduszek powietrznych, nie ma nawigacji satelitarnej, kontroli trakcji, wspomagania kierownicy, ani żadnych innych szpanerskich wynalazków. Dywaniki, klimatyzacja i osłony przeciwsłoneczne tylko za dopłatą. Po prostu golas.

Temu, co jest nadano formę Lotusa Elise (chociaż auto ma stały dach) - byłaby ta forma nieco za gładka i banalna, gdyby nie kilka smakowitych dodatków. Z tyłu nadwozia panoszy się wielce obiecujący skrzydlaty spoiler, z przodu szczerzy się płat dociskowy, a na dachu specjalny wlot zgarnia strumień powietrza powstający w skutek pędu pojazdu. Zamiast tylnej szyby, tylko lamele i druciana siatka. Lakierowane na czarno obręcze kół, odlewane lub na życzenie kute, przyodziano w opony Yokohama typu Advan AO48 o skromnym i płytkim bieżniku - kto jeszcze nie wie, już się domyśla, co go czeka w takim aucie.

Exige to wyścigówka zrobiona w takiej skali, jak modele dla zbieraczy-hobbystów - ma niecałe 3,8 m długości i jest tak płaska, że przez nieuwagę można na nią nadepnąć. Exige jest mały jak zabawka - człowiek ma ochotę wziąć go do ręki i pobawić się na dywanie wydając z siebie warkotliwe brrum-brrum. Właśnie z powodu niewielkich rozmiarów pomieścić się w środku nie jest łatwo. Kto ma ponad metr wzrostu i nie ćwiczył aerobiku, będzie zmuszony przybierać pozy uwłaczające godności poważnego człowieka. Mniej więcej takie, jakby chciał się wśliznąć do skrzynki pocztowej.

Tagi: Lotus | Exige | coupe | test

Oceń artykuł:

4,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij