auto motor i sport poleca:

Maserati GranTurismo MC Stradale – sport na ostro

Poleć ten artykuł:

Maserati wypuszcza na świat samochód wyjątkowy. Oto najszybszy, najlżejszy i najmocniejszy model w gamie słynnej włoskiej marki, czyli don GranTurismo MC Stradale.

Maserati GranTurismo MC Stradale Zobacz całą galerię

To świetny ruch ze strony Maserati, które od kilku lat wyjmuje z szafy same garnitury, zarówno dwu- jak i czterodrzwiowe, wszystkie świetnie skrojone, znakomicie uszyte, uniwersalnie stylowe i ekskluzywne, ale które są jednak wciąż garniturami nadającymi się na wszelkie okazje, oprócz jednej - toru wyścigowego. Tym razem jednak Maserati pokazuje coś naprawdę ostrego w postaci GranTurismo MC Stradale, czyli mocniejszej, ostrzejszej i bardziej bezkompromisowej wersji swojego coupé - samochód w sam raz do pokazania się właśnie na asfaltowym ringu.

 

Dlatego GranTurismo MC Stradale wygląda jakby zamiast garnituru założył idealnie skrojony kombinezon kierowcy wyścigowego. Diabelskie spojrzenie reflektorów podkreśla specjalny dla Stradale agresywny przedni spoiler, identyczny jak ten z GranTurismo MC w wyścigowej specyfikacji GT4, startujących w międzynarodowej serii Maserati Trofeo. Do tego są specjalne nakładki na progi, unikatowe dla Stradale 20-calowe obręcze kół, wloty powietrza na pokrywie silnika oraz odpowiedni tylny zderzak z końcówkami rur wydechowych w stylu znanym z Ferrari 430 Scuderia. Długie, smukłe nadwozie GranTurismo wygląda teraz bardziej drapieżnie i wyraża pewność siebie osobnika, który jest świadomy tego, że znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego. Obchodząc Stradale wokoło, instynktownie czujesz, że o ile prawdopodobnie mimo wysokiej mocy silnika i bardziej usportowionego zawieszenia charakter auta jest wystarczająco cywilizowany, żeby zwykły śmiertelnik nie najadł się strachu, o tyle możliwości tego auta w pełni pozna kierowca o doświadczonej ręce, który nie będzie obawiał się potraktować tego drapieżnika po męsku.

Między wybrzuszonymi przednimi błotnikami i tuż za przednią osią siedzi ten sam silnik co w GranTurismo S. Łagodny zastrzyk podniósł moc do 450 KM i maksymalny moment obrotowy do 510 Nm, natomiast bardziej radykalna okazała się kuracja odchudzająca, jakiej poddano coupé Maserati. Kilogramy zostały "zdjęte" z masy wielu elementów, m.in. z kół (obręcze Stradale są lżejsze o 5 kg), układu hamulcowego (aż 18 kg), izolacji akustycznej nadwozia (minus 25 kg), instalacji elektrycznej (2 kg); lżejsze są fotele o konstrukcji z włókna węglowego (o 26 kg) oraz sam układ wydechowy (waży o 6 kg mniej). W sumie Stradale ma o 110 kg mniej tłuszczu niż GranTurismo w garniturze i wskazówkę wagi zatrzymuje na 1770 kg. Pod kombinezonem wyścigowym nadwozia nowe Maserati nosi jednak elegancką koszulę - coupé co prawda traci siedzenia z tyłu na rzecz pałąka bezpieczeństwa, który można zamówić razem z czteropunktowymi pasami, do tego rezygnuje z kilku elementów wygłuszenia kabiny, jednak kabina jest wykończona na odpowiednim poziomie. Na kierownicy, fotelach, konsoli, drzwiach i tunelu środkowym dominuje alcantara, zawsze bardziej "sportowa" niż zwykła, gładka skóra.

Tagi: Maserati | GranTurismo | MC Stradale | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij