auto motor i sport poleca:

Maserati MC 12 Corsa – Sam w wielkim mieście

Poleć ten artykuł:

Tylko jednemu z dwunastu Maserati MC 12 Corsa udało się zdobyć zezwolenie na jazdę po zwykłych drogach. Cóż, jeśli się ma kosmiczny wygląd i 700-konny silnik z piekła rodem - łatwo nie jest.

Maserati MC 12 Corsa Zobacz całą galerię

Zmiana pasa ruchu jest w Maserati MC nie byle jakim wyczynem. Lusterko wewnętrzne? Nie ma. Zewnętrzne? Jak skrawek drgającej metalowej folii. Rzut oka w bok? Daremny, bo już na wysokości przedniej szyby zaczyna się martwe pole. Wszystko, co znajduje się obok Maserati MC 12 Corsa jest rozmyte; konkretne tylko to, co przed nim. Uwaga, droga wolna! Więc szybko gaz, błyskawiczny wyjazd w przód, potem zmiana pasa ruchu - to najbezpieczniejsza taktyka, nie grozi, że przeoczy się kogoś z boku. Bo 700 KM pod maską skazują Maserati na samotność nawet w środku miasta.

To nie jest samochód wyścigowy przeznaczony do jazdy miejskiej. Raczej "ścigant", któremu pozwolono wjechać do miasta. Historia zna takie przypadki. Na przykład legendarny Porsche 962, któremu w 1999 roku urząd komunikacji łaskawie przydzielił cywilną tablicę rejestracyjną. Maserati twierdzi, że w wypadku MC Corsy nie było to dotąd możliwe. Ale oto teraz auto z seryjnym numerem nadwozia 0001, jeden z dwunastu egzemplarzy, ma zwykłą tablicę z numerami Monachium.

MC 12 kryje w sobie pewien pozorny paradoks - jest drogową wersją wersji wyścigowej auta powstałego w wersji drogowej. Stąd biorą się cztery odmiany Maserati - Stradale, samochód wyścigowy, Corsa i wersja powstała na jej bazie. Tę ostatnią stworzyła firma Mille Miglia Motors, a kupił 38-letni monachijczyk za 1,2 miliona euro plus 200 000 euro za przeprowadzenie pewnych zmian i wydanie świadectwa dopuszczającego do ruchu po zwykłych drogach.

A konkretnie chodziło o żądanie rzeczoznawców, by dokonać ekspertyzy na okoliczność "smogu elektrycznego". Wydano też zakaz jazdy nocnej podczas deszczu z powodu znacznego ryzyka oślepienia kierowcy przez podatną na zadrapania przednią szybę z tworzywa sztucznego lexan. Ale całe przedsięwzięcie rozbiłoby się o coś zupełnie innego - brak opon i felg.

W końcu firma BBS wykonała dwa komplety felg, Dunlop dostarczył 19- calowe opony Sport Maxx w wersji specjalnej - ze szczególnie miękkiej mieszanki pozwalającej na gładkie przejście od tarcia zapewniającego maksymalną przyczepność, do takiego, które pozwala się toczyć "na luzie". Wszystko po to, żeby Corsa z centralnie umieszczonym silnikiem dawała nad sobą zapanować także w sytuacjach ekstremalnych. Ponadto zwiększono kąt skrętu kierownicy i kół, by auto mogło poruszać się także poza torem wyścigowym.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 42 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Maserati | MC12 | Corsa | Coupe

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij