auto motor i sport poleca:

Master-test: Auta miejskie

Poleć ten artykuł:

Redaktorzy z kilkunastu krajów podczas jazd badają ile warte są najpopularniejsze samochody segmentu B. W teście gościmy Citroena C3, Fiata Punto Evo, Forda Fiestę, Hondę Jazz, Mitsubishi Colta, Opla Corsę, Peugeota 207, Renault Clio, Skodę Fabię i VW Polo.

Master-test: Małe auta

Potrafią coraz więcej
Już pierwszy rzut oka na testowaną dziesiątkę jedno pozwala stwierdzić na pewno: małe auta przestały być ciasnymi pudełkami samym wyglądem obrażającymi dobry smak. Dzisiaj modele o czterometrowym nadwoziu podjęły poważną walkę z samochodami o numer większymi, jak Astra, Golf czy Focus. Minęły czasy, gdy maluchy nadawały się tylko na krótkie trasy, a od swoich właścicieli domagały się głównie wyrzeczeń w dziedzinach komfortu, osiągów czy bezpieczeństwa. Zwłaszcza modele wyposażone w dynamiczne silniki turbo świetnie spisują się na co dzień w mieście i w czasie dalekich wypadów, nie kosztując przy tym zbyt wiele.  

Test łosia
Test łosia pokazuje czy podczas manewru omijania przeszkody z prędkością typową dla jazdy miejskiej i powrotu na poprzedni tor jazdy auto zachowuje stabilność. Kłopoty mogą tu mieć modele z wysoko umieszczonym środkiem ciężkości, ESP zapobiega jednak niebezpiecznym sytuacjom. Obciążone, jak i puste, Renault, Skoda i VW wykonują to ćwiczenie z najwyższą prędkością i najlepiej; za nimi plasują się Fiat, Ford, Opel i Peugeot. Znacznie bardziej nerwowo między pachołkami przejeżdżają Mitsubishi i Honda.

 

plus Najlepszy VW Polo
minus Najgorsza Honda Jazz

Omijanie na mokrej drodze
Auta omijają przeszkodę na mokrej drodze z prędkością podróżną i wracają na poprzedni tor jazdy. Renault zachowuje się najlepiej – neutralnie i w sposób kontrolowany, a jadąc 105 km/h jest też najszybsze. Skoda, Peugeot, Opel i Ford są trochę wolniejsze i żądają od kierowcy nieco większego skupienia. Dużo większego wymaga Fiat, choć jest szybki, ale najgorzej test zalicza Mitsubishi.

plus Najlepsze Renault Clio
minus Najgorsze Mitsubishi Colt

Szybkie omijanie przeszkody
To ćwiczenie pokazuje jak auta zachowują się podczas omijania przeszkody z prędkością autostradową. Najszybciej między słupkami przejeżdżają Peugeot i Skoda, ta druga, w pełni obciążona była nawet szybsza niż większość innych aut bez ładunku. W sumie żaden z modeli nie sprawiał kłopotów. Także tutaj znacznie wolniejszy od pozostałych był podatny na przechyły – bo wysoki – Colt.

plus Najlepsza Skoda Fabia
minus Najgorsze Mitsubishi Colt

Test świateł
Porządne reflektory to ciągle najlepsza pomoc w czasie jazdy po zmroku i żadne systemy widzące w podczerwieni na razie tego nie zmienią – przynajmniej dopóki nie będą stosowane powszechnie. Kto chce mieć wszystko na oku, także w trudnym terenie, wie jak ważne są efektywne światła. O reflektorach przeciwmgielnych rzadko można to powiedzieć. Czy podczas badań w tunelu świetlnym firmy Hella, czy w drogowej praktyce – dodatkowe reflektory bardziej oślepiają kierowcę niż rozświetlają drogę. W czasie naszego testu, zanim reflektory mogły rozproszyć mrok w specjalnym tunelu, specjalista z Helli sprawdził, czy są prawidłowo ustawione. Podczas badań najlepsze okazały się reflektory projektorowe Skody, które tak jak w innych autach wykorzystują żarówki halogenowe (tu H4).

Także Polo i Corsa świecą przyjemnym jasnym światłem, przy czym w Corsie na szczególną pochwałę zasługują światła drogowe, obejmujące daleki obszar i dające jednolite światło. Na drugim końcu skali lądują reflektory Peugeota – dają światło nierównomierne i pełne plam. Peugeot wypadł też słabo podczas nocnej jazdy drogą pełną wzniesień i zjazdów. Lepiej dawały tam sobie radę nie tylko Skoda, Opel oraz VW, i to nie tylko dlatego, że były wyposażone w reflektory doświetlające zakręty. W sumie, praktyczny sprawdzian podczas nocnej jazdy zwykłą drogą potwierdził wrażenia, jakie udało się zebrać w tunelu świetlnym.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 490 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: master-test | małe auta | miejskie auta | Citroen C3 | Fiat Punto Evo | Ford Fiesta | Honda Jazz | Mitsubishi Colt | Opel Corsa | Peugeot 207 | Renault Clio | Skoda Fabia | VW Polo

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij