auto motor i sport poleca:

Maybach - 3 tony luksusu

Poleć ten artykuł:

Szaremu zmęczonemu człowiekowi nie starcza wyobraźni, by uzmysłowić sobie, że istnieje auto aż sto razy droższe od tego, którym jeździ na co dzień do pracy. A jednak tak jest. Maybach, pojazd z najwyższej półki jaka istnieje w motoryzacji, to trzy tony wynalazków i przygniatająca lawina superhipermegaluksusu.

Maybach Zobacz całą galerię

auto motor i sport 9/2004

Można tego nie akceptować, ale tak już jest świat urządzony, że nie wszyscy są biedni. A parę osób nie jest biednych w stopniu znacznym. Wśród nich są ludzie zdegustowani skierowaną do nich ofertą - Rolls-Royce'a lub Bentleya. Dla takiej klienteli wraca na rynek Maybach - legenda nad legendami.

Pod koniec XIX wieku Wilhelm Maybach z Gottliebem Daimlerem wspólnie tworzyli początki Mercedesa. Potem Wilhelm z synem Karlem zbudowali słynną fabrykę silników do sterowców, a później, od 1919 r., sam Karl Maybach, konkurując z RR, zbudował 1800 sztuk superluksusowych samochodów. Po II wojnie światowej produkcji nie wznowiono. Teraz, po ponad 60 latach przerwy, legenda Maybacha wraca na światowe salony z pomocą koncernu DaimlerChrysler. Zbudowano auto absolutnie wyjątkowe. Dla wyjątkowej klienteli. Nie jest ono udostępniane gawiedzi i... dziennikarzom. Więc "dotarcie" do Maybacha wymagało protekcji Bardzo Ważnych Osób. Wreszcie Wielka Wiadomość - będę gościem Maybacha.

Nawet w Stuttgarcie przed hotelem czekający na mnie Maybach wzbudza sensację. Parę osób zza węgła zagląda z ciekawością, licząc na autograf jakiejś ekstrawaganckiej gwiazdy ekranu. Chyba ich zawiodłem.

Wpierw patrzę z daleka. Bryła wyrzeźbiona szlachetnie, poważnie, dostojnie, ale i drapieżnie. Aparycja wytworna. Spojrzenie przenikliwe. W oczach nie tylko ksenony, ale i słynne grawerunki. Rozmiar jak krążownika Aurora, nawet przyjęto jachtowy system oznaczeń "wg długości pokładu": wersja 62 ma 6,2 m długości, a druga, króciutka, "baby" 57 - "zaledwie" 5,7 m. Auto ogromne, ale przecież ma budzić podziw, grozę, szacunek, uwielbienie, zazdrość, zachwyt. I budzi.

Nadwozie jest "pół na pół" stalowe i aluminiowe (walka o każdy gram). Nikt nie ukrywa, że zakłady Maybacha są powiązane kapitałowo i zapleczem naukowo- technicznym z koncernem DaimlerChrysler, a więc z Mercedesem, ale to auto jest samodzielnym projektem. Mercedes też jest dumny z więzów krwi, bo od lat cierpiał na kompleks RR i Bentleya (z podtekstem BMW), i "współojcostwo" mu pochlebia.

Z całą tą wiedzą, w milczeniu podziwiam olbrzyma. Oczywiście, pod hotelem nie siadam za kierownicą - tylne drzwi otwiera mi szofer. Wnętrze robi na mnie piorunujące wrażenie. Wielkie jak gotycka katedra, jaśnie wielmożne, biesiadne. Szofer gdzieś daleko, prawie za horyzontem. W takim fotelu (raczej tron?), nie tylko samochodowym, nie siedziałem nigdy. Skóra aż erotycznie delikatna. Miękkość i wyprofilowanie całego umeblowania takiego living roomu nie do opisania słowami. Siedzi się jak w budyniu. Ale zupełne szaleństwo, łatwe do skopiowania nawet w maluchu, to niewyobrażalnie miękkie, puchowe... nakładki na zagłówki. Za dotknięciem różnych czarodziejskich guzików fotele zmieniają się w wygodne łóżka. Taka sofa z układem aktywnej (?!) wentylacji i z całą elektroniką oraz elektryką, której VIP powierza dolną część swych szlachetnych pleców (ja też powierzyłem) kosztuje więcej niż niejeden cały samochód. Czy ta część pleców na to zasługuje?

Tagi: Maybach | luksus | limuzyna

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij