auto motor i sport poleca:

Mazda 3 –Trójka na czwórkę

Poleć ten artykuł:

Na sportowo. O Maździe jest ostatnio bardzo głośno. Rok temu, po latach nieobecności, Japończycy oficjalnie powrócili na polski rynek, a w międzyczasie odnowili niemal całą gamę swoich modeli. W teście najnowszy z nich - Mazda 3 1.6 MZR Exclusive Plus.

Mazda 3 Zobacz całą galerię

Ładnym jest łatwiej. Zasada ta sprawdza się nie tylko w odniesieniu do ludzi, ale także w świecie samochodów. Przykład? Pierwszy z brzegu to fenomen Alfy Romeo, znanej ze swego trudnego charakteru i z kłopotliwej eksploatacji. Mimo to, ta włoska marka ma rzeszę fanów, dla których bardziej niż niezawodność liczą się styl, sportowy duch i możliwość obcowania z "pięknem". Bo czego jak czego, ale tych trzech rzeczy Alfie Romeo odmówić nie sposób.

Nowa Mazda 3 może i nie jest tak stylowa jak auta ze scudetto na masce, ale jej atuty widać jak na dłoni, jeszcze zanim zajmie się miejsce za kierownicą, odpali silnik i ruszy z miejsca. To przede wszystkim niepospolity i dynamiczny wygląd. A to już coś. W całej masie kompaktów japońskie auto prezentuje się świeżo, czego nie sposób powiedzieć na przykład o VW Golfie VI, czy Renault Mégane. Tyle tylko, że to nadal nie tłumaczy wysokiej ceny za podstawowy model (63 900 zł). To prawie 4 tys. złotych więcej od tego, ile trzeba zapłacić za Golfa 1.6 Trendline. Co więc szczególnego skrywa w sobie Mazda 3 1.6 MZR?

Na pewno nie wybitny silnik. Jeśli można by go za coś pochwalić, to za wysoką kulturę pracy i umiarkowane zapotrzebowanie na paliwo. Średnio w czasie testu jednostka napędowa na każde 100 km potrzebowała 7,7 litra benzyny, natomiast najniższe zużycie, jakie udało się zanotować - oscylowało wokół 6,2 l/100 km. Zmuszając Mazdę do wykrzesania z siebie "pokładów" mocy, trzeba liczyć się z tym, że ciekłokrystaliczne kreski, symbolizujące ilość "napoju" w 55-litrowym baku, będą gasnąć stosunkowo szybko. Przy dynamicznej jeździe trasa/miasto, silnik tego kompaktowego auta połyka około 9,5 litra paliwa na każde 100 kilometrów.

Pod względem osiągów, o zawrót głowy trudno. 12,5 s na dobrnięcie do prędkości trzycyfrowej - przy właściwych Maździe rozmiarach, wyposażeniu i masie - jest jeszcze w porządku. Poniżej przeciętnej wypada elastyczność jednostki napędowej. Po części to zapewne wina małego przebiegu testowanego samochodu, a po części charakterystyki silnika oraz doboru przełożeń. To, co znajduje się pod maską "trójki", mimo kanałów dolotowych o zmiennej długości i sekwencyjnego układu zmiany faz rozrządu, najnormalniej w świecie nie przepada za niskimi obrotami. Woli te średnie i wysokie, choć w nich i tak nie czuje się jak ryba w wodzie. Dlatego też przed każdym manewrem wyprzedzania, jeśli droga nie jest pusta po horyzont, niezbędna jest redukcja biegu. Przynajmniej o jeden. Całe szczęście, że "trójka" ma bardzo precyzyjny mechanizm zmiany przełożeń, umieszczony niemal tak blisko ręki kierowcy, jak w Maździe RX-8.

Najlepszą rekomendacją dla układu jezdnego "trójki" jest fakt, że dzieli on podzespoły z Fordem Focusem. To efekt wieloletniego mariażu Mazdy z amerykańskim koncernem, który pod koniec zeszłego roku zmniejszył w niej udziały z 33,4% do 13%. Ta sama co w Fordzie jest płyta podłogowa, ze sporym, jednym z największych w klasie niższej średniej, rozstawem osi, wynoszącym 2640 mm oraz niemal identyczna konstrukcja zawieszenia. Z przodu za kontakt kół z podłożem odpowiadają więc kolumny McPhersona, natomiast z tyłu pracuje układ wielowahaczowy. Oczywiście, konstruktorzy Mazdy dołożyli tutaj swoje trzy grosze, tworząc jeden z najlepszych układów jezdnych wśród kompaktów.

Zoom-zoom...

...czyli po naszemu - brumm, brumm. To dźwięk wydawany przez dzieciaki czerpiące niczym nieskrępowaną radość z zabawy samochodzikami. O fun i zabawę chodzi też Maździe w wypadku jej jak najbardziej dorosłych aut. Ze sloganu "zoom-zoom" uczyniła więc ostatnio swój znak rozpoznawczy. To swoista "fi lozofi a" projektowania samochodów tak, by oferowały one klientom przyjemność z jazdy oraz poczucie obcowania z pojazdem sportowym, dynamicznym. Stąd wszystkie modele Mazdy - począwszy od najmniejszego, czyli "dwójki" - wyróżniają się podobną, wyrazistą linią nadwozia i takim samym DNA.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 67 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mazda 3 | hatchback | test

Oceń artykuł:

4,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij