auto motor i sport poleca:

Mazda 3, VW Golf, Peugeot 307, Toyota Corolla, Renault Megane - klasa użyteczności codzinnej

Poleć ten artykuł:

Mazda 3, VW, Golf, Peugeot, 307, Toyota, Corolla Zobacz całą galerię

Jeździmy nimi na zakupy, wakacje i święta. Towarzyszą nam niczym wierny pies. Dlatego od samochodów takich jak Mazda 3, Peugeot 307, Renault Megane, Toyota Corolla czy VW Golf oczekujemy znacznie więcej niż od innych - taka już dola małych rodzinnych aut.

Oto samochody segmentu C, nazywane równie ż małymi autami rodzinnymi. Przez wiele lat wzorem był Volkswagen Golf, który kiedyś - a było to naprawdę dawno - wyznaczył kierunek rozwoju rodzinnych kompaktów. Zbyt długo nie miał godnego rywala, dlatego w pewnym okresie pojawiło się określenie klasa Golfa; posługiwano się nim nawet wtedy, gdy konkurenci oferowali znacznie lepsze produkty. Pamiętacie Golfa IV, a szczególnie schyłkowy etap tego modelu? Przy nowoczesnym Peugeocie 307 wyglądał jak emerytowany maratończyk, który przez przypadek trafił do sprinterskiego finału na 100 m. Najnowsze Renault Megane i Toyota Corolla mogłyby służyć mu za wzór niemal pod każdym względem. A potem odbyła się jeszcze prezentacja znakomitej Mazdy 3. Ale zbiegła się ona już z premierą Golfa piątej generacji - zdecydowanie nowocześniejszego od swego poprzednika. Czy na tyle jednak nowoczesnego, by ponownie zostać wzorcowym pojazdem użyteczności codziennej? A może od dziś powinna to być klasa "trójki", "trzystasiódemki", Megane lub Corolli?

Jeżeli ktoś twierdzi, że stylistyka ma drugoplanowe znaczenie przy wyborze samochodu, opowiada bzdury. Gdyby tak było, Volkswagen na pewno nie zleciłby Giorgio Giugiaro projektu pierwszego Golfa. Renault nigdy nie zdecydowałoby się na wypracowanie własnego, może nieco kontrowersyjnego, ale z pewnością charakterystycznego stylu. Peugeot zaś nie przywiązywałby aż tak dużego znaczenia do elegancji.

Również dla Mazdy stylistyka jest niezwykle istotna, bo to dzięki niej najnowsze modele tej marki wyróżniają się sportową - nieco klasyczną - lekkością, o której wielu stylistów samochodów z segmentu C zapomniało. Zgadzam się z opinią, że Mazda 3 jest taką japońską Alfą Romeo 147 - tak pod względem stylizacji karoserii (szczególnie z przodu) jak i deski rozdzielczej, której chętnie przyznałbym tytuł "Cockpit of this Test".

Najmniej emocji budzi stylistyka Corolli, pozbawiona indywidualnego stylu. Za to sporo w niej różnych zapożyczeń, najwięcej z niemieckich samochodów, epatujących głównie czymś w rodzaju "przyrostu masy mięśniowej". Do pewnego stopnia taki też jest Golf V, a szczególnie tylna część nadwozia z owalnymi kloszami świateł - ∫ la "Zeppelinowski" Touareg.

Gdybym potrzebował miękkiego fotela, w którym dałoby się wygodnie rozsiąść przed telewizorem, wymontowałbym go właśnie z Peugeota 307. I najchętniej pozostawiłbym przed tym telewizorem, szczególnie w wypadku, gdyby czekała mnie kilkugodzinna jazda. Bo już po 3-4 godzinach tę miękkość czułbym w bolącej części kręgosłupa. Na dłuższą trasę najchętniej wybrał- bym fotel Golfa V - bo twardy, dobrze wyprofilowany i z długimi siedziskami - lub Mazdy 3 - z tych samych powodów, choć nie jest on tak twardy. Fotele Renault i Toyoty prezentują podobny poziom komfortu - mają jednak za krótkie siedziska, są za to nie najgorzej wyprofilowane. Przy czym fotel w Renault jest niżej osadzony, co pozwala na zajęcie lepszej pozycji do jazdy.

Najładniejszą deskę rozdzielczą, nawiązującą do rozwiązań stosowanych w klasycznie sportowych samochodach, ma Mazda 3. Ale przez to nie aż tak czytelną, jak u konkurentów. Także część przycisków obsługujących radioodtwarzacz jest za mała. Również deska Renault ma ciekawy stylistycznie kształt i zegary czytelniejsze niż w Maździe. Przełączniki są dość małe. No i te hektary twardego plastiku na desce rozdzielczej.

Najczytelniejsze zegary mają Peugeot i VW. Deska tego pierwszego wciąż pozostaje wzorem elegancji. W Toyocie, tworzywo na desce choć miękkie - jest zdecydowanie najbrzydsze. Brakuje też poziomej regulacji kierownicy - w pozostałych samochodach kierownicę można regulować w dwóch płaszczyznach.

Z przednich foteli przenoszę się na tylne kanapy, zadając sobie pytanie na ile ten samochód jest rodzinny? Stosuję metodę "na dwóch Maznasów" - najpierw ustawiam fotel kierowcy tak, jak do jazdy, a następnie przesiadam się na tylną kanapę, za ten właśnie fotel. Najwięcej miejsca jest w Golfie i Maździe. W Volkswagenie, w podłokietniku znajduję dwa schowki na butelki oraz dość głębokie kieszenie w tylnych drzwiach. Na słupku dodatkowy haczyk na przykład na kurtkę.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 67 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mazda 3 | VW | Golf | Peugeot | 307 | Toyota | Corolla | test

Oceń artykuł:

4,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij