auto motor i sport poleca:

Mazda 3 - test

Poleć ten artykuł:

Poprawianie dobrego. Choć Maździe 3 daleko do popularności Skody Octavii, z pewnością ma więcej niż ona charakteru i wyrazistości. Na przykładzie dobrze nam znanej z testu długodystansowego wersji Sport z dwulitrowym silnikiem benzynowym sprawdzamy, czy to, co dobre można jeszcze poprawić.

Mazda 3 Zobacz całą galerię

Gdyby nową Mazdę 3 oceniać tylko przez pryzmat ceny, już na starcie byłaby na straconej pozycji. Wydanie 90 400 zł na auto kompaktowe można uznać za rozrzutność. Rzut oka na listę wyposażenia pozwala nabrać przekonania, że będą to jednak dobrze wydane pieniądze, bowiem już w standardzie otrzymujemy 17-calowe aluminiowe obręcze kół, dwustrefową klimatyzację, reflektory biksenonowe, podgrzewaną przednią szybę, systemy monitorujące martwe pole widzenia w lusterkach RVM, nagłośnienie marki Bose, bezkluczykowy dostęp do pojazdu, tempomat, wielofunkcyjną skórzaną kierownicę... Wyjątkowo dużo.

Studiując dalej cennik i listę wyposażenia przekonamy się, że są one skonfigurowane zupełnie inaczej w porównaniu z tym, co oferują konkurenci. W przypadku Mazdy to wybór silnika decyduje o wyposażeniowej odmianie auta. Testowy egzemplarz, z dwulitrowym silnikiem benzynowym o mocy 150 KM, występuje tylko w dwóch wersjach wyposażeniowych - Exclusive Plus i Sport.

Na tle konkurencji Mazda 3 wyróżnia się oryginalną, "skośnooką", dynamiczną linią nadwozia. Jedynym zgrzytem w harmonijnej stylistyce auta są wyłupiaste tylne lampy. Szkoda że nie "przemodelowano" ich podczas niedawnego face liftingu, a skupiono się na innych, mało widocznych detalach. Zmiany wewnątrz również poszły nie w tym kierunku, w którym powinny. Ognistoczerwone podświetlenie zegarów ustąpiło miejsca mdłemu, białoniebieskawemu. Na wyświetlaczu centralnym radia i klimatyzacji zastosowano bijący po oczach kolor fioletowy. Sąsiadujący z nim drugi wyświetlacz komputera pokładowego nadal ma kontrastujące z owymi barwami białe podświetlenie na szarym tle.

Po zajęciu miejsca za kierownicą, od pierwszej chwili czuć sportowy charakter auta. Tunel środkowy znajduje się dość wysoko, trochę jak w BMW, choć model Mazdy nie ma przecież wału napędowego prowadzacego do tylnych kół. Kierowca ma wrażenie, że siedzi niżej niż w rzeczywistości, a kokpit niemal go oplata. Krótka dźwignia zmiany biegów wyrastająca tuż pod prawą ręką potęguje to wrażenie. Zegary osadzono w osobnych tubach. Dominują, co oczywiste, obrotomierz i prędkościomierz. Zestaw zegarów jest dość ascetyczny, bo prócz elektronicznego wskaźnika poziomu paliwa i kilku kontrolek, nie ma tam nic, co mogłoby rozpraszać uwagę kierowcy. I bardzo dobrze. Konsola środkowa wprost najeżona jest małymi przyciskami, co utrudnia nieco obsługę i niemal zawsze wymusza oderwanie, choć na chwilę, wzroku od drogi. W części dotyczącej obsługi radia, wbrew logice, największe pokrętło nie służy do regulacji głośności. Tym bardziej można więc docenić i zarekomendować, seryjną od wersji Exclusive, obsługę radia z kierownicy. Materiały wykończeniowe są niezłej jakości, choć miła w dotyku jest wyłącznie górna część deski rozdzielczej, wykonana z miękkiego tworzywa sztucznego.

WIDZIEĆ TO, CO NIEWIDOCZNE

System RVM monitoruje tzw. martwe pole widzenia z boku auta. Jeśli czujniki zarejestrują nadjeżdżający pojazd, na lusterku zapala się ostrzegawcza lampka. Gdy kierowca sygnalizuje manewr zmiany pasa ruchu, lampka mruga, system ostrzega kierowcę dodatkowo sygnałem dźwiękowym. Standardowo występuje od wersji Sport. Jest w pełni wyłączalny; pytanie tylko, po co go wyłączać?

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 67 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mazda 3 | 2.0 MZR | DISI SPORT | test

Oceń artykuł:

2,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij