auto motor i sport poleca:

Mazda 6 Laguna Grandtour i Passat Variant – Trans-sport

Poleć ten artykuł:

Kombi klasy średniej z dwulitrowymi dieslami są jak szwajcarskie scyzoryki - wielofunkcyjne i przydatne w każdej sytuacji. W teście Mazda 6 Sport Kombi, Renault Laguna Grandtour i Volkswagen Passat Variant.

Mazda 6 Sport Kombi, Renault Laguna Grandtour i Volkswagen Passat Variant Zobacz całą galerię

Gdybyśmy przyrównali tył kombi do tabliczki czekolady, w tym zestawieniu Passat byłby czekoladą pełnomleczną, która smakuje właściwie każdemu. Mazda 6 ma lekki posmak ekstrawagancji, typowy dla gatunków delikatnie gorzkich, ale też taki, który nadmiernie nie drażni podniebienia. Renault Laguna to coś dla indywidualistów - smakoszy stuprocentowej gorzkiej czekolady. Tu mniej liczy się strona praktyczna, a bardziej styl i uroda, szczególnie tylnej części nadwozia.

Sporządzając listę najważniejszych "składników" projektanci bagażnika i tyłu Laguny Grandtour nie myśleli raczej o obfitym nadzieniu. Pod praktyczną roletą przedziału bagażowego zmieści się wprawdzie równie dużo bagażu co np. w Mazdzie 6, ale z powodu mocno ściętej tylnej części nadwozia z zapakowaniem ładunku o większych gabarytach mogą już być kłopoty. Skromniutka ładowność 430 kilogramów jest prawdę mówiąc niegodna kombi klasy średniej. I tylko niewielkim pocieszeniem może być nisko umieszczona krawędź bagażnika i możliwość składania dzielonego oparcia tylnej kanapy jednym ruchem ręki.

Taką zaletą może się też pochwalić Mazda 6. Niezwykle praktyczne okazują się przy tym pasy bezpieczeństwa zintegrowane z oparciem tylnej kanapy. Praktycznością nie grzeszy natomiast zasłona przedziału bagażowego. Wręcz przeciwnie: montaż i demontaż topornej pokrywy z wbudowaną, wyciąganą osłoną - chroniącą siedzących z tyłu pasażerów przed przeciągiem, kiedy tylna klapa jest podniesiona - wymaga sporej cierpliwości. Jeśli ktoś często korzysta z bagażnika, szybko się zniechęci i upchnie ten element w specjalnym schowku pod podłogą.

Passat Variant jest wprawdzie jednym z najpopularniejszych kombi, ale to nie znaczy, że nie dałoby się w nim tego czy owego poprawić. Nie pod względem pojemności bagażnika ani ładowności auta - bo 1731 litrom i 577 kilogramom trudno coś zarzucić - lecz pod względem obsługi. Aby złożyć tylną kanapę, najpierw trzeba ustawić pionowo jej siedziska i zdemontować zagłówki z oparć. Jedno dobre, że nie poniewierają się potem tu i tam, tylko lądują w specjalnych uchwytach. Takie rozwiązanie powoduje również, że postawione do pionu siedzisko tylnej kanapy stwarza naturalną przegrodę między bagażnikiem a kabiną, zabezpieczając pasażerów przed przesuwającym się do przodu ładunkiem podczas gwałtownego hamowania.

Na drugim końcu Volkswagena - to znaczy pod maską silnika - znajduje się jego drugi mocny punkt, czyli diesel z common-railem. W odróżnieniu od poprzednika - diesla z pompowtryskiwaczami - odznacza się dobrą kulturą pracy, której należy oczekiwać od nowoczesnego silnika z zapłonem samoczynnym. Przy takiej samej liczbie koni czterocylindrowa jednostka napędowa bardziej harmonijnie rozwija teraz moc, a zużycie paliwa w teście - zarówno minimalne (4,6 l na 100 km), jak i średnie (7,4 l na 100 km) - jest nieco niższe niż w egzemplarzach wyposażonych w starszy silnik.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 89 700 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mazda 6 | Sport | Renault | Laguna | Grandtour | Volkswagen | Passat | Variant | kombi | test porównawczy | tes

Oceń artykuł:

2,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij