auto motor i sport poleca:

Mazda 6 - Między ST a STi

Poleć ten artykuł:

Mazda 6 Zobacz całą galerię

W Europie auta Mazdy cieszą się dobrą opinią i wzięciem. Zwłaszcza flagowa Mazda 6. Jej 260-konna odmiana - MPS - zadebiutuje dopiero w połowie 2005 roku.

auto motor i sport 1/2005

Napęd na cztery koła i silnik z turbosprężarką wskazują, że Mazda 6 MPS mierzy, ni mniej, ni więcej, w Mitsubishi Lancera Evo i Subaru Imprez ę WRX STi. Nieobecność w sporcie samochodowym wysokiego szczebla sporo jednak kosztuje (z rajdów i z wyścigów Mazda wycofała się na początku lat 90., po zwycięstwie w 24-godzinnym maratonie w Le Mans) i na klientów "klasy" Evo czy STi Mazda nawet nie liczy. Zadowoli się, jeśli do MPS-a przesiądą się dotychczasowi miłośnicy Forda Mondeo ST220, czy Opla Vectry 3.2 V6 GTS.

Wychodząc z założenia, że więcej znaczy lepiej, Mazda wyposażyła "6" MPS w turbodoładowany silnik o mocy 260 KM, chociaż tylko 4-cylindrowy i o pojemności tylko 2,3 l, oraz w dołączany napęd na wszystkie koła - z elektronicznie sterowanym sprzęgłem międzyosiowym, umieszczonym przed tylnym mechanizmem różnicowym o ograniczonym tarciu wewnętrznym. Podział momentu obrotowego między przednią i tylną oś zależy od wielu czynników (m.in. stylu jazdy, przyczepności podłoża, wielkości siły poprzecznej i kąta obrotu wokół pionowej osi auta, czyli jego uślizgu) i może zmieniać się w proporcjach od 100:0 do 50:50. Komputer decyduje o doborze jednego z trzech trybów pracy układu AWD - standardowego, sportowego i na śnieg. W normalnych warunkach jazdy Mazda 6 MPS jest tak samo przednionapędowa jak jej pozostałe odmiany, tyle że szybsza, zwinniejsza, bardziej posłuszna.

Oprócz mocnego silnika, który dysponuje też sporym momentem obrotowym o maksymalnej wartości 380 Nm już przy 3000 obr/min, i napędu na wszystkie koła, Mazdę 6 MPS różnią od jej zwyklejszych wersji wzmocnione, sztywniejsze o około 50% nadwozie, utwardzone zawieszenie, większe hamulce i koła oraz nowa skrzynia biegów. Wszystko razem sprawia, że auto szybko i precyzyjnie jedzie za kierownicą, prowadzi się pewnie i stabilnie, gwarantując przy tym zaskakująco wysoki komfort podróżowania.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 89 700 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mazda 6 | sedan | raport | test

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij