auto motor i sport poleca:

Mazda 6, Peugeot 508, Suzuki Kizashi – klasa średnia w natarciu

Poleć ten artykuł:

Mają prezentować się dynamicznie i być przestronne zarazem. Mają jednocześnie prowadzić się pewnie i gwarantować komfortową podróż. Sprawdzamy, co potrafią najlepiej Mazda 6, Peugeot 508 i Suzuki Kizashi.

Mazda 6, Peugeot 508, Suzuki Kizashi Zobacz całą galerię

 

Mazda 6 przeszła niedawno kurację odmładzającą. Peugeot 508 i Suzuki Kizashi są konstrukcjami nowymi. Rządząca od dawna światem aut reguła, według której nowe modele muszą być większe od dotychczasowych, sprawdza się w wypadku "508" i Kizashi jedynie połowicznie. Średniej klasy Peugeot - zastępujący zarazem modele 407 i 607, mierzący aż 4,8 m długości - przerasta niemal wszystkich konkurentów. Z kolei Kizashi - liczące 4,65 m długości - przerastają prawie wszyscy. Ponieważ Suzuki debiutuje w klasie średniej i Kizashi konstruowało od zera, aż dziwne, że nie uległo manii wielkości i nie pokusiło się o największe auto w klasie. Mazda 6, przy długości nadwozia wynoszącej 4,75 m, to klasyk wśród samochodów klasy średniej.

Największe pod względem rozmiarów nadwozie Peugeota zapewnia "pięćsetósemce" dobry start w testowym wieloboju. Na szerokość i na wysokość, z przodu i z tyłu, we wnętrzu Peugeota 508 pasażerowie mają najwięcej luzu. Mazda na wysokości ramion i nad głową oferuje mniej miejsca, ale w praktyce się tego nie odczuwa. Mimo najwyższego nadwozia, dach najbliżej foteli znajduje się w Kizashi. Aby to stwierdzić, nie trzeba mierzyć centymetrem, wystarczy usiąść za kierownicą lub na kanapie. Dach, który z przodu przebiega o aż 6 cm niżej niż w "508" nie pozwala dobrać odpowiedniej pozycji za kierownicą. Seryjnie montowane w Kizashi elektrycznie sterowane okno dachowe sprawia, że wysocy kierowcy - aby nie uderzać głową w sufit - albo muszą odchylić oparcie fotela mocno w tył, albo szukać miejsca na głowę we wnęce okna dachowego. Tak czy inaczej, siedzi się niewygodnie nie tylko na dłużej, ale nawet przez chwilę. Po prostu, najnowsze Suzuki zdecydowanie nie jest szyte na miarę wzrostu europejskich kierowców!

W kategorii "nadwozie" Peugeot 508 na tle Mazdy 6 wyróżnia się jeszcze bogatym wyposażeniem dodatkowym i jakością wykonania oraz... zegarami, ale o nich za chwilę. W porównaniu z Kizashi - występującym w tylko jednej, za to bardzo bogato wyposażonej wersji Sport - i z "6", oferowaną w trzech wersjach wyposażenia, "skompletowanych" przez importera Mazdy w coraz bogatsze pakiety, możliwość indywidualnego doposażenia "508" wedle gustu, potrzeb i możliwości finansowych jest absolutnie wyjątkowa. Pod względem poczucia przestronności, pojemności bagażnika (473 l w porównaniu z 510 l), dopuszczalnego obciążenia (463 kg zamiast 580 kg) oraz widoczności z wnętrza Peugeot 508 musi jednak uznać wyższość Mazdy 6.

Po zajęciu miejsca za kierownicą w Maździe i w Peugeocie kierowca od razu czuje się bardzo dobrze zintegrowany z maszyną. Duży zakres regulacji fotela i kolumny kierownicy (w dwóch płaszczyznach) bez problemu pozwala usiąść tak wygodnie, jak się lubi. Nieco niższa pozycja do jazdy w "508" niż w "6", aksamitna w dotyku pokryta skórą kierownica, która świetnie leży w dłoniach i ogólna jakość materiałów sprawiają, że wnętrze Peugeota 508 bardziej przypada do gustu. I te zegary! Duże, klasyczne w kształcie, oprawione w chrom i z aż trzema analogowymi wskaźnikami (poziomu paliwa oraz temperatury cieczy chłodzącej i oleju w silniku), umieszczonymi między obrotomierzem a prędkościomierzem. Do tego duży, kolorowy wyświetlacz komputera pokładowego. Czytelniej się nie da, ładniej - też chyba nie bardzo. Zegarom Mazdy również niewiele brakuje do ideału, do tego kuszą ognistoczerwonym podświetleniem, które ma symbolizować sportowego ducha japońskiej marki.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 89 700 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mazda 6 | Peugeot | 508 | Suzuki | Kizashi | test porównawczy | test

Oceń artykuł:

3,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij