auto motor i sport poleca:

Mazda CX-3: Nowa a już dojrzała

Poleć ten artykuł:

W tłumie małych crossoverów wkrótce zacznie rozpychać się kolejny gracz – Mazda CX-3. Będzie konkurować ze wszystkimi autami, które są „aktywne, dynamiczne i podejmują wyzwania miejskiej dżungli”. Sprawdzamy, jakie Mazda CX-3 ma szanse.  

Mazda CX-3 Zobacz całą galerię

Można się śmiać ze wszystkich, jakże kreatywnych, haseł reklamowych promujących crossovery, ale statystyki mówią same za siebie – w zeszłym roku sprzedaż takich aut wzrosła o 56%. Zachęcona wysokim popytem Mazda wykreowała CX-3 – model, który bazuje na mniejszej „dwójce”, ale w ofercie Japończyków wskoczy gdzieś pomiędzy nią a większą Mazdę 3.

W CX-3 nie mogło zabraknąć możliwości podłączenia smartfona do systemu MZD Connect (odbywa się to za pomocą Bluetootha lub USB). Ciekawą opcją jest też darmowa aplikacja Aha (na iOS i Androida), która pozwala słuchać tysięcy stacji radiowych albo wyszukać restaurację w pobliżu, zadzwonić do niej prosto z auta i zarezerwować stolik.
 

 

Styl - jedyny taki
Mazda od trzech lat, począwszy od modelu CX-5, konsekwentnie ubiera swoje samochody w stylistykę zwaną Kodo. Jej twórcy twierdzą, że inspiracje czerpią z podglądania zwierząt w ruchu. Te obserwacje najwyraźniej wyszły Maździe na dobre, bo każdy kolejny model świetnie trafia w gusta klientów. Z CX-3 będzie zapewne tak samo. Ze swoimi agresywnie wyrzeźbionymi zderzakami, wysoko poprowadzoną linią okien, dużą osłoną chłodnicy, ostrym spojrzeniem reflektorów oraz zadartym tyłem crossover Mazdy wygląda bardzo atrakcyjnie. Generalnie CX-3 ma się kojarzyć ze sportem i dynamiką, chociaż zadaniem czarnych nadkoli i czarnego tylnego zderzaka jest przywodzić na myśl „wielozadaniowość” tego modelu. To, że skończy się ona na atakowaniu miejskich krawężników przyszłych właścicieli raczej nie będzie interesować. Fakt jest jednak taki, że dzisiaj, gdy auta „kupuje się oczami”, CX-3 punktuje już w chwili, kiedy klient przekroczy próg salonu.

Wnętrze - z bardzo porządnych klocków
W kabinie CX-3 można się poczuć prawie jak we wnętrzu nowej Mazdy 2 – prawie, bo oczywiście siedzi się wyżej (więc widoczność jest lepsza). Zdecydowaną różnicę można też odczuć na tylnej kanapie, gdzie wyżsi pasażerowie nie będą dotykać głową sufitu. Po dłuższej podróży zaczną jednak narzekać na zbyt małą ilość miejsca na nogi. Z pozycji kierowcy nie ma się za bardzo na co uskarżać. Fotele są odpowiednio twarde, ale wygodne i z dobrym podparciem ud, wzrok łatwo ogarnia wyświetlacz umieszczony za kierownicą i 7-calowy ekran na konsoli środkowej, a obsługa wszelkich systemów odbywa się głównie za pomocą pokrętła i kilku przycisków dostępnych „pod ręką”, czyli blisko (tu miły akcent w świecie opanowanym przez kabelki i elektrony) klasycznego hamulca ręcznego.

„Czyste”, jakościowe wnętrze. Wyświetlacza head-up nie można schować Z miejscem na nogi przeciętnie, za to nad głową jest go pod dostatkiem
   

Znakomite wrażenie, i to mimo że do jazd udostępniono egzemplarze przedprodukcyjne, zrobiły na nas materiały użyte do wykończenia kabiny, głównie skórzane obszycie deski oraz czerwone akcenty na fotelach i panelach drzwi. Całość wygląda bardzo dojrzale i „premium” – na nasze oko dzisiaj to najlepiej wykończone wnętrze w klasie małych crossoverów.

Mazda CX-3 może się pochwalić 350-litrowym bagażnikiem (taka pojemność to wśród niedużych crossoverów wynik idealnie średni) oraz całą masą elektronicznych wspomagaczy jazdy, zaczynając od systemu monitorowania martwego pola w lusterkach, poprzez funkcję awaryjnego hamowania, ostrzeżenie o niezamierzonym zjeździe z pasa ruchu, na automatycznie włączających i wyłączających się światłach drogowych kończąc. Na deser można zamówić system audio firmowany przez markę Bose, zapewniający bardzo wysoką jakość dźwięku.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 400 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: pierwsza jazda | Mazda CX-3

Oceń artykuł:

3,80

Skomentuj (3)

Eulalia, 16 października 2016, 12:00

Mnie zdecydowanie najbardziej podoba się linia Mazdy CX-3. Na pewno charakteru tego samochodu nie da się podrobić, a co więcej biorąc pod uwagę napęd 4x4, Skycative, czy też spalanie w granicach 5 litrów na 100 kilometrów, nie mam tutaj na co narzekać. Prowadzi się ją doskonale.

bonanza, 30 września 2016, 17:56

Jestem od jakiegoś czasu szczęśliwym współposiadaczem i jak na razie, poza płynami eksploatacyjnymi, nie trzeba było nic dokupować ;) A zresztą waszki też wiele nie potrzeba, bo spalanie ma bardzo przyzwoite. I to mega schlebiające, że wciąż zdarza się komuś na ulicy obejrzeć, gdy przejeżdżam. Mimo, że wcale nie mam ustawionej muzyki na full i otwartych okien ;)

Arturro, 10 czerwca 2016, 16:11

Mazdy podobały mi się od zawsze. Od dłuższego czasu natomiast jestem posiadaczem "szóstki" i mogę śmiało powiedzieć, że samochód ten spełnił wszystkie moje oczekiwania. Przede wszystkim od razu w oczy rzuca się jego ciekawa linia, poza tym prowadzi się bardzo dobrze, a co więcej nawet na bardzo dalekiej trasie auto mnie nie zawiodło.
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij