auto motor i sport poleca:

Mazda MX-5 i Mini Cooper S Cabrio – test

Poleć ten artykuł:

Mazda MX-5 i Mini Cooper S Cabrio Zobacz całą galerię

Zero kompromisów. Albo jesteś ich fanem od urodzenia, albo nigdy nie zwrócisz na nie uwagi. Kabriolety - supersprawne maszynki do całorocznej zabawy, czy auta niepełnowartościowe? W teście porównawczym - Mazda MX-5 i Mini Cooper S Cabrio.

 

Rano budzi mnie ulewa, a właściwie - oberwanie chmury. Trudno o gorszy początek dnia u progu lata. W opuszczeniu mieszkania z uśmiechem na twarzy, mimo niesprzyjającej pogody, zdecydowanie pomaga fakt, że przed domem czeka Mazda MX-5. Niepozorne autko długości Fiata Grande Punto, z jeszcze bardziej niepozorną 2-osobową kabiną przykrytą metalową "łupinką", której rozmiar daje mylne wyobrażenie o przestronności tego, co się pod nią kryje. Wzrost małej Mazdy - wynoszący niecałe 125 cm - sprawia, że między zwyczajnymi samochodami może czuć się jak w kingsajzie. Gdy popatrzeć na auta zaparkowane w jednym rzędzie, miejsce w którym stoi Mazda MX-5 wygląda jakby było puste.

Jak to możliwe, że facet, który często narzeka na brak przestrzeni nad głową w samochodach o wysokości około 1,5 m mieści się w czymś takim? Możliwe, bo o tyle, o ile niższa jest MXpiątka od zwykłych samochodów, o tyle niżej się w niej siedzi. Nawet za kierownicą Mini, w którym fotele znajdują się dość nisko, można poczuć się jak za kierownicą ciężarówki w porównaniu z tym, jak nisko sadowimy się w Maździe MX-5. Komfort zajmowania miejsc w roadsterze Mazdy jest równy zeru, gdy porównać go z komfortem wsiadania do zwyczajnych aut. Z wysiadaniem jest jeszcze gorzej. Ten typ tak ma i to właśnie jest jego ogromna zaleta. Nawet przez myśl mi nie przeszło, że w takim aucie mogłoby mi to przeszkadzać. Gdy już wpadnie się w fotele, okazuje się, że miejsca dla dwóch osób we wnętrzu MX-piątki jest całkiem sporo.

Wysokość nadwozia i kubatura wnętrza Mini Coopera S Cabrio są bardziej pospolite. Z zamkniętym miękkim dachem Cabrio przypomina nawet sylwetką tradycyjne Mini. Kabinę ma w teorii 4-osobową, w praktyce - nawet nie 2+2-osobową. Za kierownicą siedzi się poprawnie, ale nie tak wyjątkowo jak w Maździe. "MX-5" wymusza na kierowcy pozycję wybitnie sportową, Mini - relaksacyjną. Dzięki temu jazda "MX-5" smakuje zupełnie nieprawdopodobnie, natomiast jazda Mini Cooperem S Cabrio jak podróż Mini Cooperem S, ale bez Cabrio.

175-konny Mini Cooper S w wersji kabriolet od samego startu rwie do przodu nadzwyczaj sprawnie. Doładowany 1,6-litrowy silnik osiąga 240 Nm momentu obrotowego już przy 1600 obr/min, a maksymalną moc przy 5500 obr/min. Wolnossąca jednostka napędowa Mazdy, chociaż ma większą pojemność, wynoszącą dwa litry, o 500 obr/min wcześniej uzyskuje maksymalną siłę napędową o znacznie skromniejszej wartości (188 Nm). Z maksymalną mocą ma się w MXpiątce do czynienia przy 7000 obr/min. Nie ma się co dziwić, że gdy Mini przestaje już ciągnąć, Mazda dopiero zaczyna. Pod względem przyspieszenia efekt jest zbliżony. Mini osiąga setkę w 7,8 sekundy, MX-5 po upływie 8,2 s. Cooper S Cabrio potrafi się rozpędzić do 222 km/h, natomiast Mazda do 218 km/h.

Walka na dachy

Mini stawia na lekki soft-top, Mazda oferuje MX-5 zarówno w wersji z soft-topem (Roadster), jak i z hard-topem (Roadster Coupé). W Polsce Mazda sprzedaje tylko tę drugą wersję. Zaletą MX-piątki jest bardzo krótki czas otwierania i zamykania dachu, wynoszący jedynie 12 sekund. W Mini operacja ta trwa o 3 sekundy dłużej i może odbywać się podczas jazdy przy prędkości do 30 km/h.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 89 900 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mazda | MX-5 | Mini | Cooper S | Cabrio | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij