auto motor i sport poleca:

Mercedes 300 SL - Doda ci skrzydeł!

Poleć ten artykuł:

Tego jeszcze nie było. Dzisiaj w teście 60-letni Mercedes 300 SL sprawdzany według wszelkich reguł i procedur, z pomiarami i wrażeniami  z jazdy włącznie. Po co i dlaczego? Dla zabawy, po prostu nie zawsze musi być Fabia. 

Zobacz całą galerię

Z porannej mgły wyłania się ciężarówka. Więc jednak przyjechała. Rzeczy, które zmieniają wszystko dzieją się czasem w takie zwykłe szare popołudnia, jak to przed kilkoma tygodniami, gdy zadzwonili do nas z muzeum Mercedesa. Nie chcielibyście wziąć do testu Mercedesa 300 SL? – padło pytanie. Ostatnio redakcja „auto motor i sport” testowała ten model 60 lat temu. Po tej propozycji odbył się następujący dialog:

  • „Chętnie, czemu nie, ale wiecie, co my wyczyniamy z testowymi autami?”.
  • „SL startuje w Mille Miglia, to u was chyba gorzej mieć nie będzie?”.
  • „Hmm, no wiecie…”. „Gorzej niż w Mille Miglia?”.

Rzucamy jakąś wymijającą odpowiedź, później ustalamy termin. Ale ponieważ to wszystko dzieje się zbyt łatwo, boimy się, że skrzydlaty Mercedes jednak do nas nie przyjedzie. Są bardziej prominentne miejsca niż stare lotnisko, które wykorzystujemy jako tor testowy. Ale to właśnie tam zjawia się ciężarówka z SL 300 na pokładzie. Rampa zjeżdża w dół, a po niej na płytę lotniska wytacza się muzealny Mercedes. I oto stoi, jak jakieś zwykłe auto. A nigdy takim nie był i już nie będzie. Pośród 1400 wyprodukowanych egzemplarzy trudno znaleźć choćby jeden, który wcześniej nie byłby własnością jakiejś sławnej osobistości. Nasz przybył z USA, a teraz trzeba nim podjechać na stację, żeby napełnić 130-litrowy zbiornik 95-oktanową benzyną. To sprawia, że tył staje się cięższy; cały 300 SL waży 1330 kg – o 81 kg mniej niż VW Golf 2.0 TDI.

Gdyby kierownicy nie dało się zdemontować, kierowca nie zdołałby wsiąść do auta Zadziwiające, jak wiele bagażu można zmieścić za oparciami foteli. Kraciasta tapicerka jest oczywiście oryginalna Nacisk na przednią oś waha się między 638 a 639 kilogramami

 

Podłączamy aparaturę pomiarową, montujemy odbiornik GPS i pokonując wysoki próg, sadowimy się we wnętrzu auta. Jedziemy na pas startowy. Żeby woda i olej zdążyły się rozgrzać, najpierw zabieramy się do mierzenia odchyleń prędkościomierza od rzeczywistej prędkości, potem mierzymy hałas we wnętrzu. Do tego drugiego pomiaru wykorzystujemy pełną skalę mikrofonu, bo już stojący 300 SL jest tak głośny jak współczesny samochód kompaktowy przy prędkości 130 km/h. W SL-u przy 130 km/h hałas we wnętrzu sięga 85 dB(A), ale to nie jest ostatnie słowo tego auta, ono bywa jeszcze głośniejsze.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 019 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-3, kombi van-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mercedes 300 SL | 300 SL

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij