auto motor i sport poleca:

Mercedes A-klasa - Druga odsłona

Poleć ten artykuł:

Mercedes konsekwentnie wymienia modele aut. Nadszedł czas na nową A-klasę - nie najważniejszą dla firmy, ale mającą wpływ na wizerunek marki.

Mercedes A-klasa Zobacz całą galerię

auto motor i sport 9/2004

Już podczas statycznej prezentacji, jaka odbyła się dwa miesiące temu, można było się przekonać, że do opracowania tego modelu firma solidnie się przyłożyła. Jakość materia- łów, wzornictwo, wygląd, rozplanowanie wnętrza - dużo, dużo lepiej niż we wcześniejszej wersji. Jak sprawdzi się w jeździe?

Najpierw dokładnie oglądam auto: spasowanie blach nadwozia, szczeliny między elementami karoserii - równe i niewielkie. Otwieram drzwi - a można je otworzyć naprawdę szeroko - w każ- dych są schowki i miejsca na butelki. Wnętrze bardzo obszerne, i to bynajmniej nie kosztem pojemności bagażnika. Po prostu pochylono pod kątem 60° do przodu poprzecznie umieszczony silnik a jego miskę olejową ze skrzynią korbową wpasowano częściowo pod podłogę kabiny. To oraz wyżej umieszczone siedziska foteli pozwalają podróżującym czuć się swobodnie z przodu i z tyłu. Każdy bez problemu dopasuje się do auta. Przednie, obszerne fotele są bardzo wygodne, nie przesadzono z ich twardością. Tablica przyrządów prosta i czytelna, ergonomia bez zarzutu, chociaż - jak to w Mercedesach - ilość klawiszy imponująca. Cała tablica umieszczona jest dość wysoko, lecz nie zmniejsza widoczności do przodu. Jej usytuowanie wynikało m.in. z konieczności zamontowania wielu mechanizmów pod krótką i stromo opadającą maską silnika.

Tradycyjnie do jazd testowych udostępniono auta o większych mocach. Jeździłem wersjami A 180 CDI i A 200 CDI oraz benzynowym A 200. A 180 CDI, mając 109 KM i 250 Nm pomiędzy 1600 a 2600 obr/min, bardzo dobrze sprawuje się w miejskim ruchu, jest zrywny, równo przyspiesza bez chwili ociągania. Również poza miastem starcza mu mocy i elastyczności do wyprzedzania. Dopiero podjazdy, nawet krótkie, temperują jego charakter, zmuszając do redukcji biegu. Średnio model ten spalał 6,5 litra oleju napędowego na 100 km. A 200 CDI, przy zbliżonym zużyciu paliwa, jest bardziej elastyczny, przyspiesza już od 1600 obr/min, ale odczucie spontanicznego zrywu zaczyna się od 2000 obr/min. Nie ma dla niego przeszkód nie do pokonania. Niestety oba diesle wpadają w lekkie drgania, a na wysokich obrotach są wyraźnie słyszalne. Obydwa silniki przekazują napęd poprzez sześciobiegową przekładnię mechaniczną, precyzyjną i dobrze zestopniowaną, natomiast benzynowy A 200 o mocy 136 KM współpracował z bezstopniowym automatem Autotronic. Ma on dwa tryby pracy, komfort i standard, lecz potrafi "uczyć się" dostosowując do stylu jazdy kierowcy. Istnieje też możliwość sekwencyjnej zmiany przełożeń - w konstrukcji wykonano jak gdyby siedem wirtualnych stopni. Jest to rozwiązanie dobre dla osób lubiących spokojną jazdę. Autotronic zmienia przełożenia niezbyt szybko, a gdy dostosuje się do sportowego stylu jazdy - chętnie trzyma silniki na wysokich obrotach. Auto w takiej wersji spalało średnio 8,5 litra benzyny. Przy dużych prędkościach, pomimo Cx = 0, 29, wyraźnie słychać szumy opływającego powietrza.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 019 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-3, kombi van-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mercedes A | A klasa | raport | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij