auto motor i sport poleca:

Mercedes B, Ford C-Max i Opel Astra - test porównawczy

Poleć ten artykuł:

Mercedes wśród kompaktów. W nowym wcieleniu Klasa B zmieniła charakter oraz styl i marzy jej się popularność innych samochodów klasy niższej średniej. Ford C-Max i Opel Astra Sports Tourer mówią "sprawdzam".

Mercedes B, Ford C-Max i Opel Astra Zobacz całą galerię

Koniec z wysoką pozycją za kierownicą, koniec z podwójną podłogą, koniec z vanowatym charakterem samochodu - nowy Mercedes klasy B nie chce być kojarzony ze swoim poprzednikiem. Koncepcja pierwszej Klasy B przypadła do gustu sporej grupie nabywców, choć niekoniecznie tym, których Mercedes chciał do siebie przyciągnąć. Dlatego kompaktowy samochód wygląda teraz bardziej zadziornie, chociaż pozostał autem o sylwetce niemal jednobryłowej i ma dynamiczny charakter, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Tymi dobrymi i tymi złymi, ale o tym później.

Rzut oka na cennik szybko pozwala zorientować się, że rywalami Mercedesa B - mimo jego kompaktowych rozmiarów - nie będą zwyczajne auta klasy niższej średniej, jak Ford Focus czy Opel Astra. Ceny tych dobrze znanych kompaktów zaczynają się od, odpowiednio, 57 600 zł i 61 950 zł. Cennik Mercedesa B - od kwoty 97 500 zł! Dlatego swoją klasę kompaktowy model ze Stuttgartu musi udowodnić w starciu z bardziej wyrafinowanymi konkurentami - albo z Audi A3 i BMW serii 1, albo, jak w tym teście, z Fordem C-Maxem i Oplem Astrą Sports Tourer. Do porównania stają 115-konny Ford C-Max 1.6 TDCi Titatnium za 90 850 zł, 125-konny Opel Astra Sports Tourer 1.7 CDTI Enjoy wyceniany na 86 800 zł oraz 109-konny Mercedes B 180 CDI wart 99 200 zł. Wciąż droższy niż konkurenci, ale już nie o blisko 40 tys. złotych. Jedynie 10% więcej za możliwość jeżdżenia Mercedesem brzmi kusząco. Pytanie, czy warto tyle dołożyć?

Mimo najsłabszego silnika, już od startu Klasa B okazuje się bardziej dynamiczna niż C-Max i Astra Sports Tourer. W mieście różnice osiągów są ledwie zauważalne, ale na trasie - tak od 100 km/h - przewaga kompaktowego Mercedesa zaczyna być widoczna coraz bardziej. Klasa B odjeżdża zwłaszcza C-Maxowi. Mercedes "setkę" osiąga po 9,9 s, czyli o 1,6 s szybciej niż C-Max i Astra Sports Tourer, ale z prędkością o 30 km/h wyższą wita się już o 3,1 sekundy szybciej niż minivan Forda. Najmniejsze moc i moment obrotowy, ale za to uzyskiwane najwcześniej i wsparte bardzo dobrze zestopniowaną skrzynią biegów o sześciu przełożeniach, robią swoje. Na osiągi Klasy B 180 CDI kierowcy nie powinni narzekać. Może jedynie na słabszą elastyczność na dwóch ostatnich biegach, ale zawsze można zredukować do "4" a nawet "3" i odjechać z kopyta do przodu podczas wyprzedzania. Warte polecenia, tym bardziej że mechanizm zmiany przełożeń działa wyśmienicie - biegi wchodzą lekko, a drogi prowadzenia dźwigni są krótkie.

Mocniejsza od Klasy B Astra Sports Tourer, chociaż przegrywa z nią konkurencję sprinterską, pokazuje w próbie elastyczności na co ją stać. Najwyższy moment obrotowy - osiągany najpóźniej, ale i tak bardzo wcześnie, bowiem już przy 2000 obr/min - sprawia, że na IV, V i VI biegu kombi Opla w typowych przedziałach prędkości (60-100 km/h i 80-120 km/h) zostawia konkurentów w tyle. Najmniej o 1 sekundę (na IV biegu przy próbie 60-100 km/h w porównaniu z wynikiem Mercedesa), najwięcej o aż 4,9 s podczas rozpędzania z 80 km/h do 120 km/h na VI biegu. I tym razem wolniejszy okazuje się Mercedes.

Zdecydowanie bardziej niż osiągami - szczególnie w testowanej wersji, z najsłabszym silnikiem spośród oferowanych - kompaktowy Mercedes chce szpanować dynamicznym stylem poruszania się. Stabilne zachowanie nadwozia, bezpośredni i precyzyjny układ kierowniczy, zapewniający bardzo dobre poczucie kontaktu kół z nawierzchnią, oraz zawieszenie o dość twardej charakterystyce gwarantują kierowcy wysoki stopień zadowolenia z jazdy Klasą B. Świetna pozycja za kierownicą plus szybkie reakcje na komendy sprawiają, że kierowca szybko zapomina, że siedzi w bardzo zwyczajnym a nie usportowionym samochodzie. Szkoda że jego zadowolenia nie mogą podzielać pasażerowie. Wtedy łatwiej byłoby im zaakceptować dość kiepski komfort resorowania jak na samochód segmentu premium za 100 tysięcy złotych. Niestety, na nierównych drogach zawieszenie Mercedesa daje pasażerom znać o wybojach.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 700 PLN
Dostępne nadwozia: van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | C-Max | Titanium | Mercedes | B 180 CDI | Opel | Astra | Sports Tourer

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij