auto motor i sport poleca:

Mercedes C 63 AMG Black Series - Merc in black

Poleć ten artykuł:

Silnik V8, ponad pół tysiąca koni i 1,7 tony charakteru. Mercedes C 63 AMG Black Series, czyli najmocniejszy model klasy C od czasu Wielkiego Wybuchu. Dla pasjonatów prędkości z dużą kasą, ale u nas potraktowany jak należy – w porządnym teście

Mercedes C 63 AMG Black Series Zobacz całą galerię

Już po samym sposobie, w jaki patrzy na świat widać, że nie jest to zwykły Mercedes C AMG. Stoi przed nami poszerzone, rozpłaszczone tuż przy ziemi coupé, z surowo, na kwadratowo poszerzonym przednim zderzakiem, wystającymi à la DTM nadkolami i otworami w pokrywie silnika. Komunikat jest jednoznaczny, albo raczej – jednoznacznie groźny.

NA DROGĘ I NA TOR

Czwarty model z linii Black Series – po SLK 55, CLK 63 i SL 65 – może wyglądać surowo, jest to jednak efekt dopracowania detali. Kratki na wlotach powietrza w zderzaku, chrapy na przednich i tylnych błotnikach czy wystający poza obrys tylnego zderzaka dyfuzor składają się na obraz, który sugeruje jakby C 63 Black podwędził skądś tablice rejestracyjne i uciekł na drogę prosto z toru wyścigowego. Bardziej spokojna niż nadwozie jest natomiast kabina coupé, ze znakomitymi fotelami oraz spłaszczoną od góry i od dołu kierownicą. Odpowiednie oznakowanie na każdym kroku przypomina o rodowodzie Blacka – emblematy AMG są na zegarach, desce rozdzielczej, fotelach, progach, każdej obręczy koła, każdym zacisku hamulca, a także na każdej końcówce rury wydechowej.

Miejsce między przednimi błotnikami a deską rozdzielczą dość szczelnie wypełnia potężny, 6,2-litrowy silnik V8. Jest to jednostka z wnętrznościami pochodzącymi z silnika flagowego SLS-a – taki sam rozrząd, lżejsze, kute tłoki oraz wał korbowy – tyle że bez suchej miski olejowej. Niższa masa ruchomych elementów oznacza szybsze reakcje na gaz i łatwiejsze wchodzenie na obroty. W tym wydaniu wolnossąca V-ósemka AMG rozwija moc 517 KM, maksymalny moment obrotowy 620 Nm i kręci się do 7200 obr/min. Do pary silnik ma automatyczną, siedmiobiegową przekładnię na sterydach AMG, wyposażoną w funcję launch control (tu zwaną Race Start) a siła napędowa trafia do tylnych kół poprzez mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.

AMG PODNIESIONE DO POTĘGI „BLACK"

W porównaniu ze zwykłym C 63 AMG, rozstaw kół jest zwiększony o 40 mm z przodu i 79 mm z tyłu. Black Series ma gwintowane zawieszenie (amortyzatory i sprężyny pozwalające regulować wysokość oraz tłumienie) inspirowane amortyzatorami stosowanymi w sportach samochodowych. Potężne hamulce (z przodu kompozytowe) wykorzystują sześciotłoczkowe zaciski z przodu i czterotłoczkowe z tyłu, a układ ESP jest trzystopniowy – może być włączony, „czuwający” lub wyłączony. Wreszcie, kierowcy, którzy lubią grzebać w szczegółach, za drobne 10 tys. zł mogą sobie zafundować zabawkę w postaci pokładowej telemetrii – wyświetlającej na bieżąco parametry silnika (chwilowe moc i moment obrotowy), otwarcie przepustnicy, pracę hamulców, wartości przyspieszenia, opóźnienia hamowania oraz sił bocznych, pozwalającą też rejestrować czasy okrążeń.

Jednak pomimo tych technicznych fajerwerków, C 63 AMG Black Series to samochód o charakterze wyjątkowo nieskomplikowanym. Brutalny wygląd, potężny silnik, tylny napęd oraz wydech ze swoim heavymetalowym brzmieniem składają się na klasycznego samochodowego mięśniaka, tyle tylko że w high-techowym wydaniu Mercedesa.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 019 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-3, kombi van-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mercedes | C 63 | AMG | Black Series | test | cena

Oceń artykuł:

4,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij