auto motor i sport poleca:

Mercedes CL 65 AMG i Bentley Continental GT Speed - do granic możliwości

Poleć ten artykuł:

Mercedes CL 65 AMG i Bentley Continental GT Speed Zobacz całą galerię

Mercedes CL 65 AMG i Bentley Continental GT Speed dodają gazu. Wszystko po to, by odróżnić się od innych, zwyczajnych coupé napędzanych dwunastocylindrowymi silnikami biturbo. I nie chodzi tu wyłącznie o liczbę koni - a jest ich ponad 600 - ale również o styl i elegancję.

Szczerze mówiąc, przemknęła nam taka myśl - wydać "auto motor i sport" z przyklejoną na okładce dźwiękową płytą CD. Miejsce nagrania - okolice jeziora Garda. Rozkoszne wiosenne popołudnie, jeden tunel za drugim - i dwóch tenorów w fantastycznej formie. Dwanaście cylindrów, obłędnie duża pojemność, diabelska sprawność: Bentley Continental GT Speed i Mercedes CL 65 AMG.

Powoli przekraczają granicę cienia wjeżdżając do czarnego otworu tunelu. A potem się zaczyna. Sześciolitrowy silnik Bentleya zbiera się do jazdy ze złowieszczym grzmotem, nadyma wyimaginowane policzki, porusza klapkami wydechu. Gdy kierowca dodaje gazu, motor przechodzi do głębokiego basu, który w momencie zmiany obciążenia zamienia się w gulgoczące tremolo. Odgłos sprężarki pozostaje niesłyszalny, dwanaście cylindrów ustawionych pod kątem 72 stopni dudni i cmoka niczym ssący V8 w uszlachetnionym wydaniu. Dopiero na wyższych obrotach i przy większych prędkościach huk rozpływa się w nieostrych dźwiękach towarzyszących dodawaniu i redukcji gazu.

W Mercedesie CL 65 AMG jest dokładnie na odwrót. Ściana dźwięków - wielocylindrowa, wielogłosowa i zagęszczona w momencie spadku obrotów - zmierza, poprzez aksamitne strefy średnie, ku gniewnym wyżynom. A co dopiero mówić o przyspieszeniu? Zanim zdążymy wypowiedzieć pełną nazwę AMG, wskazówka prędkościomierza znajdzie się już po drugiej stronie kreski oznaczonej liczbą 100. Dwunastocylindrowy silnik osiąga maksymalny moment obrotowy równie beznamiętnie i w trybie ciągłym co elektrowóz, ale z taką energią, co elektrowóz spadający właśnie z urwiska w przepaść.

W AMG rzędy cylindrów rozchylono o 60°. Zapłon mieszanki paliwa z powietrzem w pojemnych komorach spalania sprawia, że tłoki poruszają się w górę i w dół z prędkością 15 m/s "gwałtownie" zatrzymując się w skrajnych położeniach. V12 osiąga maksymalnie 1000 Nm, z tego 570 niejako na biegu jałowym od 1000 obr/min w górę. Trzy zawory, podwójny zapłon i ciśnienie doładowywania (1,2 bara) dopełniają sportowego wizerunku. Przy pedale gazu wciśniętym w podłogę intensywnie pracuje kontrola trakcji, która działa jak foliowy worek założony na głowę sprintera.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 019 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-3, kombi van-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Bentley | Continental | GT Speed | Mercedes CL | CL 65 | AMG | test | test porównawczy

Oceń artykuł:

4,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij