auto motor i sport poleca:

Mercedes G i Land Rover – Na całe życie

Poleć ten artykuł:

Gdyby można było mieć w życiu tylko jeden samochód, wybrańcami mogliby być Mercedes G albo Land Rover. I jeden, i drugi dojadą wszędzie, choćby po największych wertepach. Ale na tym kończą się podobieństwa między nimi.

Mercedes G i Land Rover Zobacz całą galerię

Trzeba nieźle uważać, inaczej człowiek gotów się zakochać, a później cierpieć nieznośnie gdyby jednak przyszło się rozstać. I to w chwili, gdy już wyobrażaliśmy sobie związek na całe życie. Bo Mercedes G i Land Rover świetnie się do takiego związku nadają. Inne samochody okazują się dobre tylko na pewne fazy życia - na przykład Mazda MX-5 jest w sam raz tuż przed przesiadką do Volvo kombi. Ale Mercedes G i Land Rover zawsze są odpowiednie. Gdyby można mieć tylko jeden samochód, trzeba by zdecydować się na któryś z nich.

Land Rover i model klasy G robiły już w swojej karierze wszystko, uchodzą za niezniszczalne, bywają dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Pokonywały najbardziej piaszczyste pustynie, przedzierały się przez najgęstsze dżungle, wspinały na najwyższe góry, odkrywały i podbijały serca nieznanych ludów. Trudno sobie wyobrazić, że można dokonać wiele więcej.

Land Rover narodził się krótko po wojnie - powstał w ciągu dwunastu miesięcy na bazie Jeepa Willysa, bez przesadnej dbałości o przestrzeganie copyrightu. W tym czasie Austriacy z firmy Steyr- Daimler-Puch dopiero sprzymierzają się z inżynierami Mercedesa. W końcu razem majstrują przy terenówce przez siedem lat. W 1979 roku z taśm fabryki Steyr w Grazu w Austrii zjeżdżają Mercedes- Benz G i Puch G. Land Rover króluje już wtedy od 31 lat, w trzecim pokoleniu, wśród europejskich samochodów terenowych.

A miał być produkowany tylko przez dwa lata. Taki offroader nie pasuje wszak do oferty Rovera - producenta pojazdów z wyższych sfer. Ale na samochody dla zamożnych po wojnie nie było zbytu. Rover zdecydował się więc na stworzenie pojazdu, który nadawałby się do wszystkiego, choćby pracy na roli, nim znów powrócą dobre czasy i będzie można oddać się produkcji aut luksusowych.

Samochód o nazwie Land Rover wygląda jak ciężarówka i tę swoją toporność zachowuje praktycznie do dzisiaj. Niemniej w 1983 r. Rover poddaje go gruntownej modernizacji, resory piórowe zastępuje sprężynami śrubowymi i po raz pierwszy od 1950 roku wyposaża go znowu w stały napęd na wszystkie koła. Wcześniej napęd 4x4 stosowano tylko przez dwa lata w modelach pierwszej serii i od 1979 roku w egzemplarzach trzeciej generacji, z silnikami V8.

DANE TECHNICZNE

Land Rover 88 III Softtop

Nadwozie
Otwarty, dwudrzwiowy, trzymiejscowy pick-up, z aluminiową karoserią na ramie podłużnicowej z poprzeczkami. Długość x szerokość x wysokość 3620 x 1680 x 1970 mm, rozstaw osi 2235 mm, masa własna 1450 kg. Sztywne osie z resorami piórowymi i amortyzatorami teleskopowymi z przodu i z tyłu, hamulce bębnowe z tyłu i z przodu.

Silnik
Czterocylindrowy, rzędowy, pojemność 2286 cm3, moc 70 KM przy 4000 obr/min, maks. moment obrotowy 163 Nm przy 1500 obr/min. Napęd tylny, dołączany napęd na oś przednią, mechaniczna czterobiegowa skrzynia biegów.

Osiągi
Przyspieszenie 0-100 km/h 35 s Prędkość maksymalna 107 km/h Średnie zużycie paliwa 14 l/100 km

Czas produkcji
Od 1971 do 1985 r. Około 440 000 egzemplarzy
(wszystkie wersje serii III).

Tagi: Mercedes-Benz | 230 GE | Land Rover | 88 III Softtop | pick-up | kombi

Oceń artykuł:

4,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij