auto motor i sport poleca:

Mercedes SL – Wiatru pęd

Poleć ten artykuł:

Odświeżony stylistycznie i technicznie Mercedes SL wyrusza w drogę. Pokona ją szybciej dzięki nowemu V6 o mocy 316 KM.

Mercedes SL Zobacz całą galerię

Mogłoby się wydawać, że konstruktorzy z Daimlera nie do końca potrafią się zdecydować. Zmodyfikowanego Mercedesa SL, zaprezentowanego 5 kwietnia, przedstawili jako "nową generację". To jak? Face lifting czy nowy model? Gdzie indziej sprawa byłaby od razu jasna. Po siedmiu latach auto zwykle odchodzi na zasłużoną emeryturę, a jego miejsce zajmuje następca. Ale nie w przypadku należącego do klasy wyższej roadstera z gwiazdą na masce. Po siedmiu latach Mercedes SL właśnie dojrzewa do gruntownego face liftingu, regułą zaś okazuje się żywot modelu wyrażany liczbą dwucyfrową. Aktualny model (o wewnętrznym symbolu R230) w dalszym ciągu z powodzeniem daje sobie radę w konfrontacji z konkurentami. A jednak w koncernie Daimlera podjęto decyzję o zmianach zarówno technicznych, jak i stylistycznych.

Co zatem zmodyfikowano? Za pomocą solidnego dłuta projektanci nadali przedniej partii samochodu bardziej zdecydowane, ostrzejsze rysy. Precz z łagodnymi, okrągłymi "ślepkami" o miękkiej linii! Zamiast nich pojawiły się jednoczęściowe lampy zachodzące daleko na błotniki i szeroka osłona chłodnicy z pojedynczą listwą. Para wybrzuszeń na masce i "skrzela" w przednich błotnikach mają nasuwać skojarzenia z historycznym SL-em z 1954 roku. Większą dynamiką emanuje teraz także tył samochodu z zaznaczonym dyfuzorem i trapezoidalnymi końcówkami wydechu.

Aby zapewnić wzrost dynamiki, na obóz kondycyjny wysłano również układ kierowniczy i silnik V6 o pojemności 3,5 litra. Siła wspomagania układu kierowniczego nie jest już zależna wyłącznie od prędkości jazdy samochodu. Od teraz za dopłatą w wysokości 756 zł życie ułatwi układ Direct Steering. Działa on na zasadach czysto mechanicznych, wykorzystując zmienne przełożenie listwy zębatej. W położeniu środkowym sprzyja spokojnej jeździe na wprost, a od około 5 stopni odchylenia koła kierownicy przełożenie staje się bardziej bezpośrednie. Nowy SL skręca teraz chętniej i lżej, nie irytując kierowcy przesadną nerwowością ani zmiennym zachowaniem. Jeszcze bardziej bezpośrednio układ działa kiedy kąt skrętu kierownicy przekracza 100°, co ułatwia parkowanie i manewrowanie. Dostępne za dopłatą aktywne zawieszenie ABC bez trudu wygładza wszelkie nierówności na drodze i niweluje przechyły samochodu.

Odchudzone tłoki chętniej nabierają prędkości w cylindrach zmodyfikowanego silnika V6, teraz o mocy 316 KM. Łatwiejsze zasysanie powietrza dzięki brakowi układu dolotowego o zmiennej długości i wyższe sprężanie sprawiają, że sportowy silnik zaczyna niepostrzeżenie mruczeć w dolnym zakresie obrotów; zbliżając się do 4000 obrotów na minutę, nabiera coraz więcej wigoru, by wreszcie, lekceważąc siłę ciążenia, "dobić" do ogranicznika obrotów maksymalnych po przekroczeniu granicy 7200 obr/min. A to wszystko przy wtórze dostojnego warkotu sześciocylindrowej jednostki, świadczącego o tym, że akustycy przyłożyli się do swojej pracy. Jeśli kierowca zechce, silnik zaryczy jak lew, choć wcale nie musi tego zrobić. Przy delikatnym nacisku na pedał gazu jednostka aksamitnie przechodzi na kolejne, spośród siedmiu, stopnie automatycznej przekładni, nie przekraczając 2000 obrotów na minutę. W porównaniu z wielocylindrowym rodzeństwem jest tu może nieco mniej elastyczności przy wysokim momencie obrotowym, ale dyskomfortu nie odczuwa się w żadnej mierze.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 800 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mercedes SL | Cabrio | raport | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij