auto motor i sport poleca:

Mercedes SLK 200 Kompressor – Dziarski

Poleć ten artykuł:

Są słowa, które po prostu do siebie pasują. Na przykład każda kombinacja wyrazów "Mercedes" i "roadster". W teście Mercedes SLK 200 Kompressor, czyli najmniejszy i najmłodszy z rodziny. Taki roadster w wersji "light".

Mercedes SLK 200 Kompressor Zobacz całą galerię

auto motor i sport 4/2005

Rozdział dotyczący tworzenia małych roadsterów w ściśle tajnym podręczniku Mercedesa "Bestsellery. Plan na XXI wiek" musi wspominać o tym na samym początku. Najmniejszy ma nawiązywać do najpotężniejszego. Ma być jego namiastką. Dlatego SLK ma nadwozie ∫ la SLR McLaren w mniejszej skali, z zaokrągloną kabinką, wybrzuszeniem na pokrywie silnika przywodzącym na myśl przód auta F1 i ogromną trójramienną gwiazdą. Pomimo że pod maską ma dwa razy mniej cylindrów i cztery razy mniej koni, mały roadster jest w swojej skali tak samo napuszony jak "McMerc" SLR w swojej. Na ulicy generalnie wywołuje zachwyt. Jest to o tyle łatwe, że zwykle w pobliżu nie ma żadnego SLR-a.

Jak na roadstera przystało, fotele są twarde i dobrze wyprofilowane, a wsiadając opuszczasz się prawie na samą podłogę, która z kolei jest niewiele wyżej niż asfalt. Ruch uliczny obserwujesz z wysokości klamek w drzwiach otaczających aut. Masz przed sobą najeżony przełącznikami kokpit - wszystko dobrze zaprojektowane, logicznie rozmieszczone, całość świetnie wykonana. Ilość miejsca zadowoli nawet dwumetrowców, fotele są wygodne, a wydajny układ nawiewu szybko nagrzewa/ chłodzi wnętrze.

Nie brakuje też gadżetów. Pod tym względem na Mercedesa zawsze można liczyć i SLK nie jest wyjątkiem. Wodotrysku na desce rozdzielczej nie ma, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Na liście dodatków figuruje pozycja Airscarf, czyli coś w rodzaju "szalika z powietrza", czyli - nawiew w zagłówkach foteli. Kosztuje to 2,5 tys. złotych i jest jak od lat zapowiadane Bugatti z szesnastocylindrowym, 1000- konnym silnikiem - nikomu i do niczego niepotrzebne.

Gadżet jak wiadomo nie po to jest, żeby był potrzebny, tylko po to, żeby był, jeśli tylko znajdzie się odpowiednia liczba chętnych zapłacić za niego ekstra. Zwykle się znajduje, a ten akurat wynalazek działa całkiem nieźle. Przy temperaturze nawet poniżej 10 °C można bez ryzyka oszronienia fryzury poruszać się ze złożonym dachem, byle nie za szybko. I nie należy zwracać uwagi na gesty przechodniów. Oni nie znają mocy Airscarfa.

Właśnie sztywny składany dach jest wielką zaletą Mercedesa. SLK ma swój hardtop zawsze pod ręką, dzięki czemu nadaje się na co dzień niezależnie od pory roku. Ta moda, rozpoczęta przez poprzednika w 1996 roku, ma coraz więcej naśladowców wśród tańszych aut, jednak żaden z bezpośrednich rywali SLK nie może pochwalić się podobną dachówką. Kiedy jest zadaszony, mały Mercedes wygląda jak coupé, z kabinką zgrabnie wkomponowaną w linie nadwozia. Składanie dachu jest całkowicie zautomatyzowane, trwa 22 sekundy i z 300 litrów bagażnika zabiera mniej niż jedną trzecią.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 019 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-3, kombi van-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mercedes SLK | SLK 200 | roadster | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij