auto motor i sport poleca:

Mercedes SLK - Bilet na koncert

Poleć ten artykuł:

Mercedes SLK zmienia wizerunek - nowy model nie przypomina już potulnego kabriolecika, lecz drapieżne zwierzę w stylu SLR-a.

Mercedes SLK Zobacz całą galerię

auto motor i sport 5/2004

Czego potrzeba udanemu roadsterowi, żeby był jeszcze bardziej udany? Wyrazistego stylu, który budziłby emocje. Gdy ma się przed sobą takie auto jak SLK, trzeba je od razu pokochać; albo dać sobie z nim spokój - w końcu po co komu samochód zaledwie dla dwojga osób, w którym dach wozi się w bagażniku? Na szczęście, do aut niszowych przykłada się inną miarę niż do samochodowej masówki - mają przemawiać do uczuć, nie do rozumu. I to się nowemu SLK udaje, zwłaszcza że nie jest to taki zwykły mały roadster, ale roadster o bardzo wyraźnych cechach sportowych. Świadczy o tym już sam jego wygląd.

Z całym respektem dla potęgi 620-konnego SLR-a, nowego SLK Mercedes upodobnił zewnętrznie właśnie do tego dłuższego o grubo ponad pół metra supersportowca. W wersji AMG zaaplikował mu nawet silnik V8, jednak mniejsza o 260 KM moc tej jednostki nie pozwala snuć dalszych porównań z SLR-em bez posądzenia o nadużycie.

Kształty nadwozia SLK bardzo dobrze wpisują się w stylistyk ę samochodów sportowych Mercedesa. W odróżnieniu od klasycznych limuzyn i kombi z gwiazdą wystającą ponad maskę, modele sportowe i kabriolety obnoszą potężnych rozmiarów logo firmy na osłonie chłodnicy. Tak było i w poprzednim SLK, ale ugrzeczniony styl jego nadwozia nie emanował taką dynamiką i drapieżnością jak to jest w przypadku nowego modelu.

SLK drugiej generacji daje kierowcy jeszcze więcej frajdy podczas jazdy, niż czynił to pierwszy model - debiutujący w 1996 r. Nawierzchni trzyma się jak gokart, w pełni ujawniając swoje talenty na krętych drogach. Śmiga po nich z niesamowitą łatwością, bardzo precyzyjnie wykonując polecenia przekazywane kierownicą. Zadanie to ułatwia mu przekładnia zębatkowa, której poprzedni model - jako ostatni w całej ofercie Mercedesa - był pozbawiony, zadowalając się, mniej precyzyjną, kulkową przekładnią kierowniczą. Podczas dodawania gazu przy wyjściu z zakrętu czuć jak potężna moc katapultuje małego SLK 350 do przodu na spotkanie z kolejnym zawijasem górskiej drogi. ESP nie wtrąca się pochopnie w nie swoje sprawy, reagując dopiero, gdy tył auta naprawdę grozi opuszczeniem drogi. Na takie zachowanie samochód pozwala sobie dość ochoczo tylko na mokrej drodze, zwłaszcza gdy spływający z gór deszcz naniesie na nią warstewkę błota.

Sił potrzebnych do górskiej wspinaczki dostarcza zgrabnemu roadsterowi nowy 3,5-litrowy silnik V6, wykonany w technice czterozaworowej. 272 KM mocy nie tylko bez trudu pozwalają wjechać serpentynami na szczyty wzniesień, ale i na "prostym" okazują się zdolne do budzącego respekt sprintu - przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 5,6 s. Nowy silnik potrafi przy tym wykrzesać z siebie moc w każdym zakresie obrotów.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 106 493 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mercedes SLK | Roadster | raport | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij