auto motor i sport poleca:

Mercedes Vito i Viano – same zmiany

Poleć ten artykuł:

Po ośmiu latach produkcji, osobowo-dostawcze modele Mercedesa - Vito i klasa V - odchodzą na emeryturę. Od najbliższej jesieni w salonach Mercedesa będą oferowane dwa nowe auta.

Mercedes Viano Zobacz całą galerię

 

Wersja towarowo-dostawcza zachowa nazwę Vito, natomiast odmiana osobowa będzie się nazywać Viano. W przeciwieństwie do klasy V, Mercedesy Vito i Viano charakteryzują się klasycznym układem napędowym z silnikiem umieszczonym wzdłużnie z przodu i napędem na tylne koła.

Viano w porównaniu ze starym modelem Vito czy klasą V jest praktycznie całkiem nowym samochodem. Zyskało nie tylko dynamiczny, lżejszy kształt, ale również znakomity współczynnik oporu powietrza, który wynosi zaledwie 0,33. Nawet podstawowy model o nazwie Compact jest teraz większy od poprzednika, a w ofercie będą również wersje przedłużone - Long i Extra-long. Mimo że na długość wersja Compact przybrała tylko 9 centymetrów, rozstaw jej osi jest większy aż o 20 cm w porównaniu z wymiarami obecnego Vito.

Wnętrze Viano wykonano z materiałów o dobrej jakości. Tablica rozdzielcza bardziej przypomina deskę osobowych modeli Mercedesa niż zgrzebnych aut dostawczych czy ciężarowych. Przed oczami kierowcy rozciąga się duża, czytelna i funkcjonalna tablica rozdzielcza z dobrze czytelnymi wskaźnikami. Wkomponowaną w konsolę środkową dźwignię zmiany biegów wyposażono w mechanizm zmiany przełożeń, który pracuje precyzyjnie, choć wymaga używania sporej siły. Z ręczną zmianą przełożeń trzeba się jednak zmagać tylko w modelach wyposażonych w silniki wysokoprężne, do których przekładnia automatyczna jest oferowana jako wyposażenie dodatkowe. W wersjach benzynowych jest ona montowana seryjnie.

W porównaniu z wnętrzem modelu klasy V, wnętrze Mercedesa Viano daje się kształtować na więcej sposobów. Główna w tym zasługa systemu szyn z gęsto rozstawionymi zatrzaskami, które zwiększają swobodę w przesuwaniu foteli bądź kanap. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pojedynczy fotel ze zintegrowanym pasem bezpieczeństwa i zagłówkiem waży aż 29 kg. Częste roszady w ustawieniu foteli mogą zatem zastąpić nawet ćwiczenia na siłowni.

Już w chwili debiutu Mercedes Viano będzie dostępny w czterech wersjach silnikowych do wyboru - dwóch wysokoprężnych z wtryskiem typu common-rail drugiej generacji (o mocy 109 KM i 150 KM) oraz dwóch benzynowych V6 (o mocy 190 KM i 218 KM).

Poziom rodem z osobowych modeli Mercedesa, Viano prezentuje także pod względem wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa aktywnego. Obok ABS-u Viano standardowo będzie wyposażony w układy - ASR, BAS, EBV i ESP. Niestety w wyposażeniu seryjnym znajdzie się tylko jedna poduszka powietrzna. Airbagi boczne i kurtyny powietrzne będą oferowane za dopłatą.

Specjalnie do produkcji modeli Viano i Vito przebudowano i powiększono zakłady DaimleraChryslera w miejscowości Vitoria w Hiszpanii. Wybudowano całkiem nową halę produkcyjną z 550 nowoczesnymi robotami, nową lakiernię oraz linię montażową.

Póki co ceny Mercedesa Viano nie są znane. Wiadomo jedynie, że w Polsce auto pojawi się w sprzedaży pod koniec października.

Tekst: Tomasz Bielanów
amis 9/2003

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 101 721 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-4, minibus-4, mixt-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mercedes | Vito | Viano | test

Oceń artykuł:

3,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij