Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Mercedes Vito i Viano – same zmiany

Po ośmiu latach produkcji, osobowo-dostawcze modele Mercedesa - Vito i klasa V - odchodzą na emeryturę. Od najbliższej jesieni w salonach Mercedesa będą oferowane dwa nowe auta.

2011-03-16
Mercedes Viano Nowe Viano dzięki swojej dynamiczniejszej linii na pewno będzie się odróżniało od konkurentów. Znakiem szczególnym są duże, pionowe, tylne lampy

 

Wersja towarowo-dostawcza zachowa nazwę Vito, natomiast odmiana osobowa będzie się nazywać Viano. W przeciwieństwie do klasy V, Mercedesy Vito i Viano charakteryzują się klasycznym układem napędowym z silnikiem umieszczonym wzdłużnie z przodu i napędem na tylne koła.

Viano w porównaniu ze starym modelem Vito czy klasą V jest praktycznie całkiem nowym samochodem. Zyskało nie tylko dynamiczny, lżejszy kształt, ale również znakomity współczynnik oporu powietrza, który wynosi zaledwie 0,33. Nawet podstawowy model o nazwie Compact jest teraz większy od poprzednika, a w ofercie będą również wersje przedłużone - Long i Extra-long. Mimo że na długość wersja Compact przybrała tylko 9 centymetrów, rozstaw jej osi jest większy aż o 20 cm w porównaniu z wymiarami obecnego Vito.

Wnętrze Viano wykonano z materiałów o dobrej jakości. Tablica rozdzielcza bardziej przypomina deskę osobowych modeli Mercedesa niż zgrzebnych aut dostawczych czy ciężarowych. Przed oczami kierowcy rozciąga się duża, czytelna i funkcjonalna tablica rozdzielcza z dobrze czytelnymi wskaźnikami. Wkomponowaną w konsolę środkową dźwignię zmiany biegów wyposażono w mechanizm zmiany przełożeń, który pracuje precyzyjnie, choć wymaga używania sporej siły. Z ręczną zmianą przełożeń trzeba się jednak zmagać tylko w modelach wyposażonych w silniki wysokoprężne, do których przekładnia automatyczna jest oferowana jako wyposażenie dodatkowe. W wersjach benzynowych jest ona montowana seryjnie.

W porównaniu z wnętrzem modelu klasy V, wnętrze Mercedesa Viano daje się kształtować na więcej sposobów. Główna w tym zasługa systemu szyn z gęsto rozstawionymi zatrzaskami, które zwiększają swobodę w przesuwaniu foteli bądź kanap. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pojedynczy fotel ze zintegrowanym pasem bezpieczeństwa i zagłówkiem waży aż 29 kg. Częste roszady w ustawieniu foteli mogą zatem zastąpić nawet ćwiczenia na siłowni.

Już w chwili debiutu Mercedes Viano będzie dostępny w czterech wersjach silnikowych do wyboru - dwóch wysokoprężnych z wtryskiem typu common-rail drugiej generacji (o mocy 109 KM i 150 KM) oraz dwóch benzynowych V6 (o mocy 190 KM i 218 KM).

Poziom rodem z osobowych modeli Mercedesa, Viano prezentuje także pod względem wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa aktywnego. Obok ABS-u Viano standardowo będzie wyposażony w układy - ASR, BAS, EBV i ESP. Niestety w wyposażeniu seryjnym znajdzie się tylko jedna poduszka powietrzna. Airbagi boczne i kurtyny powietrzne będą oferowane za dopłatą.

Specjalnie do produkcji modeli Viano i Vito przebudowano i powiększono zakłady DaimleraChryslera w miejscowości Vitoria w Hiszpanii. Wybudowano całkiem nową halę produkcyjną z 550 nowoczesnymi robotami, nową lakiernię oraz linię montażową.

Póki co ceny Mercedesa Viano nie są znane. Wiadomo jedynie, że w Polsce auto pojawi się w sprzedaży pod koniec października.

Tekst: Tomasz Bielanów
amis 9/2003

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 101 721 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-4, minibus-4, mixt-4
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  No dobra, data datą, ale jednak sytuacja z tymi poduszkami to śmiech ze strony Merca.
  ~Samuraj, 2011-03-16 22:28:39
 • avatar
  zgłoś
  zoba na datę, to art z 2003.A na marginesie - Sprintery do dziś nie mają poduszki powietrznej w serii. Ani jednej.
  esper, 2011-03-16 22:05:27
 • avatar
  zgłoś
  Jedna poduszka? To chyba jakaś kpina. Ja rozumiem, że to dostawczaki, ale bez przesady ... .
  ~Samuraj, 2011-03-16 21:16:47
 • avatar
  zgłoś
  Po ośmiu latach produkcji, osobowo-dostawcze modele Mercedesa - Vito i klasa V - odchodzą na emeryturę. Od najbliższej jesieni w salonach Mercedesa będą oferowane dwa nowe auta.
  auto motor i sport, 2011-03-16 11:20:22
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij