auto motor i sport poleca:

Mercedes klasy B - Gracz B-klasy

Poleć ten artykuł:

Gdy na początku maja, w dniu polskich matur, nakarmiony marketingową papką wyruszałem na pierwsze jazdy Mercedesem klasy B, spodziewałem się wydarzenia i samochodu tak niezwykłego, że nogi trzęsły mi się jak maturzyście. Już się nie trzęsą.

Mercedes klasy B Zobacz całą galerię

Mercedes, koncern absolutnie światowego formatu, od 100 lat jednolicie budował swój wizerunek firmy, która, prawie jak Rolls-Royce, robi tylko rzeczy z najwyższej półki albo nie robi czegoś wcale. I Mercedes taki wizerunek zbudował. Lecz dziś auto przestało być tylko fanaberią dla bogatych, a stało się też produktem masowym. Producenci motoryzacyjnej masówki zaczęli zarabiać duże pieniądze. A Mercedes (i nie tylko) patrzył na nich z góry. Ale patrzenie na sukces konkurencji to zajęcie okrutne. Wreszcie Mercedes nie wytrzymał i ruszył na nieznany sobie obszar tańszych samochodów. Trochę w przebraniu i pod pseudonimem (Smart), a wreszcie jawnie (model klasy A). Teraz operacją wielką jak w Normandii chce wylądować na nieznanym mu lądzie normalnych, kompaktowych minivanów. Ta operacja ma kryptonim B-klasa.

Auto, które zobaczyłem nie wzbudza zastrzeżeń. Ale zapowiadanego dreszczyku emocji też nie. Ładne, proporcjonalne, ale bez szaleństwa. Na pytanie o pozycjonowanie wśród konkurentów, konstruktorzy odpowiadają, że broń Boże to nie minivan, kompakt, MPV czy SUV, ale nowa, nieporównywalna kategoria. (Mercedesowi niełatwo chyba dołączyć do rywalizacji, którą kiedyś zlekceważył.) Wnętrze estetyczne, ładne, stonowane, dwukolorowe, z "naturalnego plastiku". Bardzo poprawne. Ale nic ponadto. Natomiast bardzo wygodne i obszerne. Chociaż auto jest pod tym względem mocno "oszukane", bo ma nowatorską, podwójną ("sandwiczową") podłogę, a pusta przestrzeń to komora, w którą w razie wypadku ma wpaść odpowiednio pochylony silnik ze skrzynią biegów.

W kabinie jest przestronnie - za kierownicą też, chociaż stały środkowy podłokietnik jest wyższy od dźwigni zmiany biegów, więc posiniaczenie łokcia gwarantowane. Denerwuje też - trudna do znalezienia, pochylona w dół - dźwignia kierunkowskazów. Wszelkie przyrządy są czytelne, choć umiarkowanie urodziwe. Natomiast wiele pomyślunku włożono w organizację wnętrza - tylne fotele naprawdę składają się jednym ruchem, tworząc idealnie równą podłogę, ale też wyjmują się całkowicie tworząc podłogę... nadal równą, bo jej poziom w bagażniku można zmieniać! Jeszcze ciekawszy jest przedni fotel pasażera, który można łatwym ruchem, jak kiedyś w Syrenie, zupełnie wyjąć, zamieniając Mercedesa (!) w bagażówkę do przewozu płodów rolnych, runa leśnego czy narzędzi budowlanych. Cóż, dawniej Mercedes miał być piękny i bogaty. Dziś praktyczny.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 019 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-3, kombi van-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mercedes B | klasa B | minivan | raport | test

Oceń artykuł:

2,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij