auto motor i sport poleca:

Mercedes klasy C i Audi A4 – Równaj w górę!

Poleć ten artykuł:

Wraz z postępem walka klasowa się zaostrza. W ostatnich dwunastu miesiącach dwie wielkie premiery - Mercedes klasy C i Audi A4. W porównaniu wersje z najbardziej popularnymi silnikami Diesla.

Test porównawczy Mercedesa klasy C i Audi A4 Zobacz całą galerię

Miejsce w klasie premium Audi zajmuje dopiero od ćwierćwiecza, ale nie ma śladu kompleksów. Dziś przez rynek idzie od sukcesu do sukcesu, chociaż w testowych porównaniach niekoniecznie. Czy nowe A4 jest wystarczająco dobre, by wygrać z Mercedesem klasy C - równie nowym, równie lśniącym i równie ambitnym?

Przede wszystkim, nowe A4 się rozrosło. Przyzwyczailiśmy się do tego, że to raczej nieco gorzej urodzeni Mondeo, Passat i spółka rosną w sposób niemal niekontrolowany, starając się choć trochę gabarytami nadrobić niedostatki wizerunku, natomiast marki premium trzymają zderzaki bliżej siebie. Tymczasem Audi gładko łamie tę zasadę, tworząc A4 o wymiarach zbliżonych do gabarytów A6 - nadwozie krótsze tylko o 20 cm, węższe tylko o 3 cm i z rozstawem osi krótszym o zaledwie 3,5 cm.

Zmieniły się też proporcje nadwozia Audi. Przede wszystkim - było to widać już po zamaskowanych prototypach - przednia oś została "wysunięta" do przodu. Wszystko po to, by poprawić rozkład masy auta. W efekcie, zamiast czegoś w rodzaju 60 procent na przód/40 na tył, wersja z silnikiem 2.0 TDI ma rozkład 57,5/42,5. Sam silnik jest umieszczony wzdłużnie, bo taki układ lepiej pasuje do architektury nap ędu quattro - ewentualnego, egzemplarz testowy miał bowiem napęd na przód.

Z nadwoziem krótszym niż 4,6 m najmniejsza limuzyna Mercedesa trzyma się ustalonego porządku rzeczy. Wystarczy spojrzeć na krótki przedni zwis, by nie mieć wątpliwości, że to auto z napędem klasycznym. Nie nawiązuje w tak oczywisty sposób do klasy S jak robił to poprzedni model, i tym lepiej - teraz zaparkowana obok "eski", nieduża klasa C trzyma swój własny fason.

Być może kabina Mercedesa byłaby wzorem ideału, gdyby na świecie nie było Audi. Są gusta i guściki, ale konia z rzędem temu, kto wskaże lepiej zaprojektowane i lepiej wykonane wnętrze w tej klasie niż kabina najnowszego A4. Wygląd, tworzywa, spasowanie, działanie przełączników są doskonałe - jakość, jakość i jeszcze raz jakość; ktoś kiedyś w Ingolstadt sporo w to zainwestował i teraz Audi zbiera owoce. Będziemy się natomiast upierać, że w obsłudze pokładowego systemu MMI niewiele jest nowatorstwa - aby się po nim poruszać, potrzebna jest grupa kilkunastu przełączników razem z wielofunkcyjnym pokrętłem, która zamiast na konsoli znajduje się na tunelu środkowym.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 140 200 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mercedes C | C 220 | Audi | A4 | test porównawczy | test

Oceń artykuł:

4,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij