auto motor i sport poleca:

Męskie pasje

Poleć ten artykuł:

Miłość i cierpienie są często nierozłączne - także, gdy trzeba wybrać któreś z klasycznych aut sportowych. Mimo że rodzaj nadwozia i osiągi Jaguara E-Type'a oraz Corvetty są niemal identyczne, samochody różnią się zasadniczo. Który wybrać?

Zobacz całą galerię

Milford, Michigan, 29 września 1953 r. Chevrolet na fabrycznym torze testowym prezentuje swój pierwszy sportowy samochód. Kompaktowy roadster powstał jako "projekt Opel" i jest dla amerykańskiej firmy całkowitym novum, jego zadanie to zmierzyć się z angielskimi sportowcami w rodzaju Austina Healeya czy Jaguara XK 120.

Na 50 niecierpliwych dziennikarzy czeka osiem dosyć dziwacznie stylizowanych dwumiejscowych aut z nosem płaskim jak u boksera i szerokim "obciętym" tyłem - to są pierwsze Corvetty. Pomysł na nazwę podrzucił Myron Scott, naczelny fotograf agencji reklamowej Campbell-Ewald. Scott podziwiał szybkie Corvetty - lekkie, zwrotne okręty wojenne, które w czasie II Wojny Światowej eskortowały konwoje statków przez Atlantyk.

W prasie branżowej Corvette nie znajduje uznania. Rozczarowani są zwłaszcza miłośnicy brytyjskich samochodów sportowych. "Twierdzą - pisze czasopismo "Road&Track" - że to nie jest żadne auto sportowe, lecz zgrabny samochodzik na nieco szybsze przejażdżki. Inni twierdzą otwarcie, że niczego lepszego z Detroit nie należało się spodziewać". Nadwozie, wedle powszechnej opinii, jest jeszcze do przyjęcia. Ale ciężki, zaledwie 150-konny rzędowy sześciocylindrowiec OHV w połączeniu z dwustopniową automatyczną skrzynią biegów wykazuje się co najwyżej temperamentem nowojorskiej taksówki.

Więcej niż 170 km/h nie da się tym autem pojechać. Nieszczelne nadwozie z tworzywa sztucznego i ogólna nędzna jakość sprawiają, że Corvette wygląda na taniochę, chociaż z ceną ponad 3000 dolarów jest całkiem droga.

Salon Samochodowy w Genewie, 15 marca 1961 r. Dziennikarze cisną się jeden przez drugiego, wpadają w zachwyt: Jaguar przedstawia nowego E-Type'a w wersjach Coupé i Roadster. Już sama nazwa wskazuje, że sportowe auto z równie ekscytującym, co funkcjonalnym nadwoziem jest z krwi i kości wyścigówką, której przodkowie, C- i D-Type, mierzyli się na wyścigowych torach z Astonem Martinem, Ferrari i Maserati. Wystawowy egzemplarz Coupé tonie w masie ciemnogranatowych garniturów, płeć męska wzdycha z zachwytu.

Wciągu kilku tygodni w samej Europie na szaleńczy związek z modelem E-Type decyduje się 300 odważnych kierowców o sportowym usposobieniu. Wszyscy chcą - jak to obiecuje prospekt reklamowy - "spenetrować nowy wymiar jazdy z największą prędkością". Ale nie tylko to: "Chociaż może osiągnąć 240 km/h, mimo to bez szarpnięć potrafi na wysokim biegu przyspieszyć z prędkości mniejszej niż 20 km/h". Wszystko za sprawą rzędowego sześciocylindrowca o mocy 265 KM.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 159 900 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Chevrolet | Corvette | Jaguar | E-type | roadster

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij