auto motor i sport poleca:

Mini Cooper S i Suzuki Swift

Poleć ten artykuł:

Mini kontra Suzuki Swift? Owszem, mają porównywalne wymiary i są do siebie podobne. Ale to dwa różne auta! Czy zatem zestawić je ze sobą to tak, jakby porównać The Rolling Stones z kwartetem smyczkowym tylko dlatego, że w każdym zespole jest po czterech muzyków? Niezupełnie...

Mini Cooper i Suzuki Swift Zobacz całą galerię

Był rok 1959. Świat zobaczył dziwny samochód. Miał on zaledwie trzy metry długości, był pozbawiony modnych wtedy chromowanych części, zamiast bagażnika miał schowek na teczkę, a silnik zamontowano w nim poprzecznie - na powszechne stosowanie takiego rozwiązania trzeba było poczekać jeszcze kilka lat. Tamten Mini spełniał jednak ważny wymóg - był tani, więc mógł zmotoryzować ówczesną Wielką Brytanię.

Dwadzieścia cztery lata później debiutował Suzuki Swift. Także mały i tani, a zatem spełniający pokładane w nim nadzieje - dobrze się sprzedawał. Dlatego też wkrótce stał się wizytówką Suzuki, producenta małych samochodów osobowych i również małych terenówek.

Gdy Swift wjeżdżał na światowe rynki, Mini był podstarzałą konstrukcją liczącą prawie ćwierć wieku. Klienci narzekali na brak komfortu, ciasnotę, niski poziom bezpieczeństwa biernego i muzealne silniki. Mini stawał się symbolem zacofania brytyjskiej motoryzacji. Ludzie narzekali, ale wciąż go kochali i kupowali, płacąc więcej niż był rzeczywiście wart.

Swift też się starzał i próbowano go odmłodzić, poddając liftingowi. Ale w przeciwieństwie do Mini stawał się coraz tańszy. A gdy w dziewiątą rocznicę urodzin uruchomiono jego produkcję na Węgrzech, był już tak tani, że w niektórych krajach za jedno stare Mini można było kupić dwa nieco młodsze Swifty.

Szansa dla Mini nadeszła z Monachium - BMW gwarantowało utrzymanie angielskiej legendy przy życiu, ale zastrzegło sobie prawo do własnej interpretacji owej legendy. I tak w roku 2001, w 42. rocznicę narodzin tej marki, rozpoczęła się nowa era Mini.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 77 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mini Cooper | S | Suzuki | Swift | 1.5 GS | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij