auto motor i sport poleca:

Mini Countryman i Volkswagen Golf – młodszy aspirant

Poleć ten artykuł:

Mini stworzyło auto kompaktowe, problem jednak w tym, że świat kompaktów to klub piranii. Czy Countryman Cooper D ma wystarczająco ostre zęby, żeby aspirować do roli pogromcy VW Golfa?

Mini Countryman i Volkswagen Golf Zobacz całą galerię

 

Jak głosi oficjalna linia Mini, Countryman puszcza oko do tych, dla których "normalny" Mini jest za mały, do tych, którzy z niego już wyrośli, albo po prostu do tych, którzy chcą mieć tzw. coś innego. Jest w tym jakaś logika, ale skoro to ma być kompakt, to jakaś logika jest również w tym, żeby przymierzyć go do jednego z kompaktowych wzorców metra. Do Golfa na przykład.

Countryman wygląda jak nadmuchane Mini. Ma odpowiednie proporcje: koła wysunięte jak najbliżej rogów auta, postawioną do pionu przednią szybę, duże reflektory, dwukolorowe nadwozie - kolejny samochód-cukiereczek spod znaku Mini. Egzemplarz testowany miał napęd na przednią oś, ale nawet w wersji z napędem na cztery koła lepiej nie mylić pięciodrzwiowego Mini z SUV-em, o czym świadczy zwyczajny, bo 15-centymetrowy prześwit. Countryman jest nieco krótszy niż typowy kompakt, ma za to ogromny (jak na nadwozie o długości 4,1 m) rozstaw osi i jest wyższy, co dobrze rokuje kabinie. Ponieważ wymiary nadwozia teraz na to pozwalają, we wnętrzu jest spora dawka funkcjonalności, ale też są i elementy, które funkcjonalność spychają na drugi plan. Schowki, uchwyty, kieszenie, klamki, nawiewy i cała reszta są jak zaprojektowane przez Volkswagena - znajdują się gdzie trzeba, mieszczą ile trzeba i działają jak trzeba. Z tyłu sporo miejsca i jeśli kogoś zaskoczy, że tylko niewiele mniej niż w Golfie, to rozumiemy się doskonale; natomiast kanapa ma krótkie, wyraźnie mniej wygodne siedzisko. Do tego Countryman ma 350-litrowy bagażnik - identyczny jak w Golfie - a składane oparcie kanapy daje dobrze znane możliwości powiększania przestrzeni bagażowej.

Natomiast ogromny, centralnie umieszczony prędkościomierz Mini wygląda efektownie jak mało co, ale jeśli do czegokolwiek się nadaje, to najwyżej jako zegar ścienny. Jest prawdopodobnie najbardziej nieczytelnym instrumentem w historii samochodu i służy głównie temu, żeby elementy obsługi zepchnąć jak najniżej, natomiast do szybkiego odczytu prędkości nadaje się tylko malutki cyfrowy wyświetlacz na tarczy obrotomierza. Do tego przełączniki są miniaturowe i trzeba mieć dobrą pamięć przestrzenną, aby z nich korzystać bez odrywania wzroku od drogi. U Golfa można narzekać na styl wnętrza, które wygląda jak zaprojektowane przez designerów klawiatury, ale taka właśnie deska rozdzielcza - z dużymi, wysoko umieszczonymi elementami obsługi i dwoma okrągłymi zegarami - w codziennym użytkowaniu sprawdza się najlepiej. Wracając jednak do Mini, jedyny pożytek z jego prędkościomierza jest taki, że w środku tarczy mieści się wyświetlacz systemu multimedialno-komunikacyjno-nawigacyjnego; samo menu oraz wielofunkcyjny kontroler są klonami systemu iDrive, dobrze znanego z BMW.

Ale chyba najbardziej zaskakujące jest wrażenie, jakie sprawia wnętrze Countrymana. Niby dobre tworzywa, niby znakomity montaż, wszędzie masa oryginalnych detali, ale nawet w wersji ze skórzaną tapicerką ogólny smak kabina ma wyjątkowo "plastikowy". Wnętrze Golfa jednoznacznie pachnie półką premium, nawet jeśli marki i ceny tych samochodów mówią coś innego.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 77 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mini | Countryman | Volkswagen | Golf | test | test porównawczy

Oceń artykuł:

2,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij