auto motor i sport poleca:

Mini John Cooper Works – maxi mini

Poleć ten artykuł:

Prawie, które nie robi wielkiej różnicy. Przyspiesza, skręca, hamuje prawie jak Porsche i kosztuje dwa razy mniej. Takie są fakty. Pokochasz go od razu albo wcale - Mini w wersji John Cooper Works z silnikiem o mocy 211 KM.

Mini John Cooper Works Zobacz całą galerię

Małe jest piękne, szybkie i tanie bądź przynajmniej przystępne cenowo. W porównaniu z Porsche prawie wszystko jest tanie. Nie wszystko jednak potrafi na drodze tyle, co Boxster czy Cayman. Mini w wersji John Cooper Works potrafi. To nie jest prima aprilis. W sprincie do 100 km/h między 6,1 s a 6,5 s nie ma różnicy odczuwalnej ludzkimi zmysłami (6,5 s na papierze, w pomiarach - 7,0 s). Różnicę 0,4 s, a nawet 0,9 s (o tyle sportowe z krwi i kości, umięśnione Boxster czy Cayman wygrywają z niepozornym Mini) trudno zarejestrować wyczynowym stoperem. Do tego potrzeba odpowiedniej aparatury i kierowcy-specjalisty. Na Mini JCW nawet o 20 km/h większa prędkość maksymalna Porsche nie robi wrażenia, bo mowa o prędkości i tak o ponad 100 km/h większej niż dozwolona na autostradach.

Skąd w nim ta moc? Z silnika o tylko czterech cylindrach i pojemności zaledwie 1,6 l. W ofercie Porsche jednostka napędowa o takich parametrach w ogóle nie występuje. W Mini są tylko takie, a w podstawowej wersji - One - nawet 1,4-litrowa. Silnik wersji JCW to wzmocniona jednostka napędowa odmiany Cooper S - jedynie kilka części wymieniono w niej na solidniejsze, zwiększono ciśnienie doładowania z 0,9 do 1,3 bara i moc skoczyła ze 175 KM do 211 KM. W przeniesieniu momentu obrotowego silnika na przednie koła, który chwilami może wynosić nawet 280 Nm, pośredniczy dobrze zestopniowana skrzynia biegów o bardzo precyzyjnym mechanizmie zmiany przełożeń.

Od pierwszego do szóstego biegu, od początku do końca skali obrotomierza, animuszu nie brakuje Mini JCW ani przez moment. Trakcja szwankuje tylko podczas gwałtownego ruszania. Później nie ma z nią już problemu. Seryjny system stabilizacji toru jazdy ma jednak sporo pracy. Siła przyspieszenia mocno dociska kierowcę do fotela, a szyja z trudem utrzymuje głowę, która przy każdym gwałtowniejszym dodaniu gazu ucieka do tyłu. Wrażenie prędkości potęguje twarde jak kamień zawieszenie, które przenosi na nadwozie każdą nierówność. Nawet taką, której nie widać gołym okiem. Karoseria Mini JCW jest w ciągłym ruchu, ale koła zawsze przy ziemi.

Z wyjątkiem manewrów na parkingu, Mini JCW można prowadzić wykonując ruchy jedynie nadgarstkami. Superbezpośredni układ kierowniczy nie wybacza błędów (skrajne położenia kół dzieli tylko 2,5 obrotu kołem kierownicy), ale dzięki jego olbrzymiej precyzji auto zmienia tor jazdy z taką dokładnością i werwą, jakby z miejsca na miejsce przenosiła je niewidzialna ręka.

Dla ludzi otwartych


Nowe Mini Cabrio to auto dla tych, którzy każdą nadarzającą się okazję wykorzystują, żeby pojeździć bez dachu nad głową. Na desce, obok obrotomierza, znajduje się specjalny zegar, który mierzy czas poruszania się "topless". Dach otwiera się w pełni automatycznie w 15 sekund i można go składać podczas jazdy z prędkością do 30 km/h. Nowy kabriolet jest pod każdym względem doroślejszy i bardziej dopracowany niż poprzednik. Sztywność nadwozia - więcej niż zadowalająca. Wersja Cooper S o mocy 175 KM ma osiągi jak torpeda (przyspieszenie 0-100 km/h 7,4 s, prędkość maksymalna 222 km/h). Przyjemność posiadania Mini Cabrio nie jest tania i kosztuje 87 900 zł.

Taki efekt przy tak skromnym budżecie? Tak. Za Mini JCW trzeba zapłacić "tylko" 108 tys. zł. Za Boxstera czy Caymana - ponad 200 tys. Ale trzeba pamiętać, że konkurentem Mini JCW nie jest Porsche, ale Mini Cooper S - słabsze o 36 KM, wolniejsze o 0,6 s i tańsze o 22 tys. zł.

Tekst: Maciej Ziemek,
Zdjęcia: Paweł Łapot

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 77 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mini | John Cooper Works | test

Oceń artykuł:

4,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij