auto motor i sport poleca:

Mitsubishi ASX i Outlander – mniejsze dobro cz. 3

Poleć ten artykuł:

Mały ASX przyjął się na rynku znakomicie, wypełniając małą pustkę poniżej kompaktowych SUV-ów. Aut tego typu będzie tylko więcej, bo taka moda, a i pewnie coraz więcej osób - zamiast nad typowym kompaktowym SUV-em, jak Outlander - pochyli się nad w sumie dość podobnym, tyle że mniej kompaktowym autem, jakim jest właśnie ASX.

Mitsubishi, ASX, Outlander Zobacz całą galerię

 

Jeśli chodzi o silnik, Outlander jak nie pozostawiał, tak wciąż nie pozostawia wyboru - największy ładunek sensu ma silnik 2.0 DID. Pochodzący od Volkswagena 140-konny turbodiesel już niedługo zostanie zastąpiony przez jednostkę 2.2 konstrukcji Mitsubishi, póki co jednak jest to wciąż najlepsza i najpopularniejsza odmiana Outlandera. W wypadku modeli podstawowych ASX-a i Outlandera różnica cen jest prawie tak znacząca jak w wypadku pary Opli i wynosi 13,5 tys. zł, przy czym mamy tu do czynienia z najdroższym spośród ASX-ów - egzemplarzem ze 150-konnym turbodieslem i napędem na cztery koła. A podczas przesiadki do mniejszego Mitsubishi możliwości do rozważenia jest więcej, bo ASX występuje też z napędem na przednią oś, co obniża cenę o 6 tys. zł, a dodatkowo jednostka 1.8 DID jest oferowana również w wersji o mocy 116 KM, co z kolei zmniejsza cenę o kolejne 5 tys. zł. Do porównania wyposażenia dobrze nadają się popularne wersje Intense i Intense+; tu okazuje się, że specyfikacja obu aut jest identyczna. Outlander ma natomiast jedną rzecz, jaką ASX nigdy nie będzie mógł się pochwalić - może występować w odmianie 7-miejscowej.

Pod względem konstrukcyjnym ASX i Outlander to ten sam samochód, chociaż ten pierwszy jest aż o 37 cm krótszy. Obydwa auta mają tę samą płytę podłogową, takie samo zawieszenie i wspólne 70 procent wszystkich części. Pomimo to, z każdego miejsca we wnętrzu ASX sprawia wrażenie auta o rozmiar mniejszego. Z punktu widzenia kierowcy różnica nie jest być może duża, ale im dalej do tyłu, tym gorzej. Rozstaw osi obu modeli jest niemal identyczny (3 cm różnicy na korzyść Outlandera), jednak pod względem ilości miejsca z tyłu Outlander przerasta ASX-a o klasę.

Zawieszenia obydwóch aut w bardzo podobny sposób wybierają nierówności i zapewniają zbliżony komfort resorowania, a do ogólnego, porządnego poziomu komfortu swoje pięć groszy dorzucają fotele - bardzo dobre u obu SUV-ów (w Outlanderze wręcz znakomite). Wielkie, z szerokimi oparciami i bardzo długimi siedziskami okazują się tak wygodne, że po wielogodzinnej podróży plecy i cała reszta kierowcy są jak nieużywane.

Na drodze, praktycznie w każdej sytuacji lepszy okazuje się ASX. Jest bardziej zwinny i bardziej poręczny w mieście, dając kierowcy znacznie lepsze wyczucie wymiarów auta. Za sprawą tego, że mniej auta znajduje się przed przednimi i za tylnymi kołami, ASX lepiej zmienia też kierunek jazdy, zwłaszcza wtedy kiedy trzeba to zrobić szybko, lepiej reaguje na zacieśnienie skrętu, a także jest bardziej stabilny podczas gwałtownych manewrów. Z kolei Outlander okazuje się bardziej ociężały niż wypada, najlepiej czuje się podczas jazdy na wprost oraz wtedy, kiedy siły boczne są minimalne. Jego układ kierowniczy działa wyjątkowo sztucznie i bezpłciowo, ale ten z ASX-a jest niewiele lepszy.

Świetnie sprawdzają się układy napędowe obu modeli Mitsubishi - w zimie pozwalają poradzić sobie szczególnie dobrze w najtrudniejszych warunkach, gdzie nie są w stanie dotrzeć drogowcy, czyli na drogach. Natomiast w każdej kategorii dynamicznej górą jest ASX, z jego niedużym, za to mocnym silnikiem. Nawet jeśli reakcje na gaz nie są najszybsze, to dynamika jazdy jest na porządnym poziomie. Ma to w praktyce znaczenie, ale głównie w trasie. Natomiast w codziennej szarpaninie od świateł do świateł bardziej liczy się to, iż silnik ASX-a zużywa mniej paliwa - w jeździe miejskiej o ok. 1-1,5 l/100 km - co może dostarczać twardych argumentów za przesiadką.

Tekst Roman Popkiewicz,
zdjęcia Mariusz Barwiński
amis 2/2011

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 75 300 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: mniejsze dobro | Mitsubishi | ASX | Outlander | test | test porównawczy

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij