auto motor i sport poleca:

Mitsubishi Lancer – Cudze chwalicie

Poleć ten artykuł:

Zimowy odjazd. By być trendy, na narty wypada jeździć w Alpy. Jest jednak sposób na to, by mniejszym kosztem i wysiłkiem podesłać znajomym nasze fotki z... alpejskich lodowców.

Mitsubishi Lancer Zobacz całą galerię

Jeśli zima dopisuje, regionem, który może podjąć się alpejskich wyzwań i konkurencji są polskie i czeskie Karkonosze. Do naszego rekonesansu wybieramy benzynowego Mitsubishi Lancera (1.8, 144 KM, przedni napęd) i w zimowych warunkach próbujemy, bez łańcuchów na kołach, objechać karkonoskie kurorty. Zaczynamy oczywiście od "perły polskiego narciarstwa" - pięknie ulokowanego u podnóża Śnieżki Karpacza. Miasto tętni życiem. Baza hotelowa znakomita. Oferta bogatsza niż w Warszawie, Krakowie, Gdańsku czy Wrocławiu. Oczywiście są to głównie kameralne, urokliwe obiekty nastawione na prawdziwego turystę, a nie na zjazdy korporacyjne, czy molochowate imprezy integracyjne. Turystów mrowie, wyciągi uwijają się jak w ukropie (ale nie nadążają i swoje czasem trzeba odstać). Najazd turystów mocno blokuje ciasne, niedostosowane do obecnego ruchu uliczki. A parkingów niewiele. Ciasnota trochę męczy. Piękną krętą zalesioną trasą naszym Mitsubishi próbujemy przebić się do nieodległej Szklarskiej Poręby. Po drodze piękne jezioro w Sosnówce. Niestety, zamiast dawać radość turystom, a zatrudnienie miejscowym, jest od lat płotem na głucho zagrodzone. Pretekst prosty - turyści mogliby wodę pobrudzić.

nieprzyjazne miejsce. Za chwilę Szklarska Poręba. Podobnie jak w sąsiednim Karpaczu, oferta noclegowa i gastronomiczna znakomita. W obu tych kurortach można się za 30 złotych przespać, a za 20 zł zjeść obiad. Wokół bogata sieć tras spacerowych i szlaków turystycznych, z pięknymi wodospadami Szklarki i Kamieńczyka oraz zdobywaniem szczytu dominującej nad okolicą Szrenicy (dla leniwych - całoroczny wyciąg). Tu w zimie czeka na nas piękna Lollobrygida - nartostrada o w pełni alpejskich parametrach (trudności nie dla każdego, a długość 4,5 km), a obok jeszcze trudniejsza wyczynowa trasa FIS. Niżej krótsze trasy i wyciągi dla mniej zaawansowanych. Tu żyje się z turystyki.

Do Czech tylko parę kroków. Jedyny problem to przebiegająca przez środek kurortu mocno obciążona międzynarodowa droga nr 3 właśnie do granicy. Ruszamy nią w dalszą, zagraniczną część wyprawy. Ruchliwa szosa pnie się w górę przez piękne lasy. Nagle horyzont rozszerza się - Polana Jakuszycka z wielkim ośrodkiem biathlonu, narciarstwa biegowego i trasą Biegu Piastów. Szkoda że wszystko tak blisko szosy.

Pierwsza miejscowość po zagranicznej stronie to Harrachov, ze słynną mamucią skocznią narciarską. Rzeczywiście wielkość obiektu budzi szacunek. Obok cała bateria mniejszych skoczni, a przy nich czereda dziatwy w kolejce do kolejnych skoków. Cały Harrachov to wielkie centrum turystyczne. Miejsc hotelowych też dużo. A za kwotę rzędu 20 złotych można już delektować się specjałami czeskiej kuchni z legendarnym smażonym serem czy knedlikami.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 49 490 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mitsubishi | Lancer | Karkonosze

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij