auto motor i sport

Prenumerata

Płacisz za 10, otrzymujesz 14!

  • Szczegóły
  • Prenumeruj
Strona główna > Testy i raporty > Porównania > Mitsubishi Lancer Evo VIII i Subaru Impreza STi Solberg Edition – Debeściaki
16.05.2008 14:16

Mitsubishi Lancer Evo VIII i Subaru Impreza STi Solberg Edition – Debeściaki Dodaj do bagażnika

Mitsubishi  |  Lancer  |  Evo VIII  |  Subaru  |  STI  |  Solberg Edition  |  porównanie  |  test

Mitsubishi Lancer Evo VIII i Subaru Impreza STi Solberg Edition

Dwa najlepsze samochody na świecie to Mitsubishi Lancer Evo VIII i Subaru Impreza STi Solberg Edition, przy czym jeden z nich jest jeszcze lepszy. Po trasie „idą" jak żaden inny samochód, przy czym jeden z nich „idzie" jeszcze lepiej.

auto motor i sport 12/2004

Galeria
Mitsubishi Lancer Evo VIII i Subaru Impreza STi Solberg Edition

Dziki charakter Mitsubishi Lancera Evo VIII – gdy przesadzisz, przygotuj się na twardą lekcję pokory.

Mitsubishi Lancer Evo VIII i Subaru Impreza STi Solberg Edition

Subaru Impreza STi w limitowanej serii Solberg Edition. To dzika bestia... o anielskim charakterze.

Więcej zdjęć

Czym różni się Formuła 1 od rajdów samochodowych? Prędkościami, techniką jazdy, zużyciem paliwa i opon, a może dramatyzmem? Otóż różnica polega na tym, że nie masz żadnych szans, by bolidem Formuły 1 pojechać do pracy, na zakupy, a wieczorem z kumplami pod dyskotekę. A samochodem rajdowym - jak najbardziej.

Oczywiście, nie takim samym, jaki startuje do odcinka specjalnego. Ale bardzo - nawet w 85 procentach - do niego podobnym. Właśnie takim jak Mitsubishi Lancer Evo VIII, czy Subaru Impreza STi S.E. Obecnie nikt inny nie produkuje seryjnie takich samochodów i dlatego są one najlepsze na świecie. Ale jeden jest lepszy.

Mitsubishi Evo VIII ma rzędową „czwórkę" z turbodoładowaniem, o mocy 265 KM (słabszą od silnika Evo VII o 11 KM), stały napęd na cztery koła oraz to „coś", czego dotychczas nie miała Impreza - aktywny centralny mechanizm różnicowy. Aktywny, bo można zmieniać podział momentu obrotowego między osiami, w zależności od rodzaju nawierzchni.

Kierowca ma do wyboru trzy rodzaje ustawień: na asfalt, nawierzchni ę szutrową lub śnieg. Program wybiera się przyciskiem umieszczonym po lewej stronie kierownicy - tuż przy przełączniku do regulacji zewnętrznych lusterek. Przy ustawieniu na nawierzchni ę asfaltową i wystartowaniu z pedałem gazu wciśniętym w podłogę wyczuwa się ruch tylnej części samochodu, jakby Evo pomagało sobie „machnięciem ogonem".

REKLAMA

Po przełączeniu na jazdę po śniegu, gdy większa część momentu skierowana jest na ko- ła przedniej osi, tył Mitsubishi Lancera w czasie gwałtownego startu na suchym asfalcie ani drgnął. Te próby posłużyły jedynie do tego, żeby sprawdzić działanie aktywnego centralnego mechanizmu różnicowego.

Mitsubishi Lancer Evo VIII i Subaru Impreza STi Solberg Edition

TOR „SOBIESŁAW ZASADA TEST I TRENING" BEDNARY

Jednym z elementów testu był przejazd po specjalnie wyznaczonej do tego celu trasie na torze w Bednarach. Każdy z zaproszonych przez nas zawodników przejeżdżał ten odcinek na czas. W Mitsubishi najszybszy był Maciek Lubiak - 1:11,59, zaś Leszek Kuzaj uzyskał czas 1:12,25. Z kolei w Subaru szybszy był Leszek - 1:11,95, a Maciek pokonał ten odcinek w czasie 1:12,72.

 


Dodaj do:

4.83/6

Oceń artykuł:

  • Wyślij znajomemu
  • Dyskutuj na forum
  • Wydrukuj
  • « Wstecz
  • Do góry
Strony internetowe grupy Motor-Presse
auto motor und sport (Niemcy) | L' Automobile Magazine (Francja) | auto Illustrierte (Szwajcaria) | autopista | Automercado En Marcha (Hiszpania) | autohoje
Guia do AUTOMÓVEL Classificados (Portugalia) | AutoTest (Argentyna) | CarroRacing (Brazylia) |AUTOMOVIL (Meksyk) | auto motor i sport (Chorwacja) |
auto motor a sport AUTO 7 (Republika Czeska) | Auto Magazin Auto Piac (Węgry) | auto motor si sport (Rumunia) | Motor News (Ukraina) |
auto motor und sport (Grecja) | auto motor og sport (Norwegia) | auto motor & sport (Szwecja)
Dla mężczyzn |Motocykl | Fitness|Sex | Zdrowie | Styl | Dieta | Dieta ABS