auto motor i sport poleca:

Mitsubishi Lancer Evo VIII i Subaru Impreza STi Solberg Edition – Debeściaki

Poleć ten artykuł:

Mitsubishi Lancer Evo VIII i Subaru Impreza STi Solberg Edition Zobacz całą galerię

Dwa najlepsze samochody na świecie to Mitsubishi Lancer Evo VIII i Subaru Impreza STi Solberg Edition, przy czym jeden z nich jest jeszcze lepszy. Po trasie "idą" jak żaden inny samochód, przy czym jeden z nich "idzie" jeszcze lepiej.

auto motor i sport 12/2004

Czym różni się Formuła 1 od rajdów samochodowych? Prędkościami, techniką jazdy, zużyciem paliwa i opon, a może dramatyzmem? Otóż różnica polega na tym, że nie masz żadnych szans, by bolidem Formuły 1 pojechać do pracy, na zakupy, a wieczorem z kumplami pod dyskotekę. A samochodem rajdowym - jak najbardziej.

Oczywiście, nie takim samym, jaki startuje do odcinka specjalnego. Ale bardzo - nawet w 85 procentach - do niego podobnym. Właśnie takim jak Mitsubishi Lancer Evo VIII, czy Subaru Impreza STi S.E. Obecnie nikt inny nie produkuje seryjnie takich samochodów i dlatego są one najlepsze na świecie. Ale jeden jest lepszy.

Mitsubishi Evo VIII ma rzędową "czwórkę" z turbodoładowaniem, o mocy 265 KM (słabszą od silnika Evo VII o 11 KM), stały napęd na cztery koła oraz to "coś", czego dotychczas nie miała Impreza - aktywny centralny mechanizm różnicowy. Aktywny, bo można zmieniać podział momentu obrotowego między osiami, w zależności od rodzaju nawierzchni.

Kierowca ma do wyboru trzy rodzaje ustawień: na asfalt, nawierzchni ę szutrową lub śnieg. Program wybiera się przyciskiem umieszczonym po lewej stronie kierownicy - tuż przy przełączniku do regulacji zewnętrznych lusterek. Przy ustawieniu na nawierzchni ę asfaltową i wystartowaniu z pedałem gazu wciśniętym w podłogę wyczuwa się ruch tylnej części samochodu, jakby Evo pomagało sobie "machnięciem ogonem".

Po przełączeniu na jazdę po śniegu, gdy większa część momentu skierowana jest na ko- ła przedniej osi, tył Mitsubishi Lancera w czasie gwałtownego startu na suchym asfalcie ani drgnął. Te próby posłużyły jedynie do tego, żeby sprawdzić działanie aktywnego centralnego mechanizmu różnicowego.

TOR "SOBIESŁAW ZASADA TEST I TRENING" BEDNARY

Jednym z elementów testu był przejazd po specjalnie wyznaczonej do tego celu trasie na torze w Bednarach. Każdy z zaproszonych przez nas zawodników przejeżdżał ten odcinek na czas. W Mitsubishi najszybszy był Maciek Lubiak - 1:11,59, zaś Leszek Kuzaj uzyskał czas 1:12,25. Z kolei w Subaru szybszy był Leszek - 1:11,95, a Maciek pokonał ten odcinek w czasie 1:12,72.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 49 490 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mitsubishi | Lancer | Evo VIII | Subaru | STI | Solberg Edition | porównanie | test

Oceń artykuł:

4,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij