auto motor i sport poleca:

Mitsubishi Lancer: Jedyny słuszny - start

Poleć ten artykuł:

Wyrasta na lidera sprzedaży tej marki w Polsce, 66% klientów decyduje się na wersję Invite, a aż 99% – na silnik o pojemności 1,8 l. Wybór auta Mitsubishi do testu długodystansowego był oczywisty – to musiał być Lancer Sportback 1.8 Invite.  

Mitsubishi Lancer Zobacz całą galerię

Po wprowadzeniu nowego Lancera sprzedaż tego modelu w Polsce wzrosła o ponad 150 procent, jeśli porównamy wyniki z roku 2007 i 2008. Tak było do chwili, gdy w ofercie znajdował się jedynie Lancer sedan. Kiedy pod koniec 2008 roku dołączył do niego Sportback, popyt na Lancera wzrósł ponaddwukrotnie. Tylko w grudniu nabywców znalazło 229 Sportbacków i jedynie 93 sedany. Nie ma się co dziwić, że chętnych na Lancera hatchbacka jest tak dużo – w końcu 3 z 4 sprzedanych samochodów w segmencie C to właśnie tzw. kompakty, czyli modele ze ściętym tyłem. Zdecydowanie większe zamiłowanie nabywców do Sportbacka niż do sedana jest w wypadku Lancera tym bardziej uzasadnione, że rozmiarami hatchback dorównuje sedanowi, co w motoryzacyjnej przyrodzie niemal się nie zdarza. Ponadto, Lancer Sportback jest bardziej praktyczny (lepszy dostęp do bagażnika o zmiennej pojemności) i tańszy (o 2000 zł w porównywalnych wersjach) niż Lancer ze stopniowanym tyłem.

Fakt, że niemal wszyscy klienci wyjeżdżają z salonów Mitsubishi Lancerem Sportback w wersji z 1,8-litrowym benzynowym silnikiem pod maską bynajmniej nie dziwi. W ofercie jest jeszcze tylko dwulitrowy diesel rodem z Volkswagena, słabszy o 3 KM. Co bardziej istotne, w porównywalnych wersjach wyposażenia Lancer Sportback 2.0 DI-D jest droższy od Lancera Sportback 1.8 o prawie 20 tys. zł. Żaden silnik wysokoprężny nie jest wart aż takiej dopłaty. Oprócz silników 1.8 i 2.0 DI-D, do Lancera są oferowane benzynowe jednostki napędowe o pojemności 1,5 l i 2,0 l, ale wyłącznie do wersji sedan. Pierwsza osiąga moc 109 KM, a druga to serce kultowego Lancera Evolution, które w najnowszej, dziesiątej już generacji tego modelu osiąga moc aż 295 KM.

Testowy Lancer Sportback rozpoczął zmagania na dystansie 50 tys. kilometrów na początku listopada ubiegłego roku jako egzemplarz niemal dziewiczy, z przebiegiem mniejszym niż 1000 kilometrów. Na początku grudnia licznik wskazywał już ponad 7 tys. km. Mimo że tempo jest zawrotne, większość kierowców narzeka na pozycję za kierownicą. Kolumna kierownicy reguluje się tylko w jednej płaszczyźnie (na wysokość), a oparcie fotela nie daje się ustawić pionowo.

Aby uchwyt kierownicy był pewny, trzeba przysunąć fotel w kierunku deski rozdzielczej, czyli ograniczyć swobodę nóg. Nie jest to wada, z którą nie można żyć, ale trochę psuje dobry wizerunek auta, za którym wciąż ogląda się sporo osób.

Zaledwie druga wersja od dołu w cenniku Lancera Sportbacka – Invite – oferuje wszystkie dostępne systemy bezpieczeństwa i mnóstwo wyposażenia, ułatwiającego obsługę samochodu i poprawiającego komfort jazdy. Komplet poduszek powietrznych, co w wypadku Lancera oznacza 7 a nie 6 (oprócz czołowych, bocznych i kurtynowych jest chroniąca kolana kierowcy), układ stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji (ASTC), ABS z EBD i system wspomagający nagłe hamowanie stale czuwają nad bezpieczeństwem osób podróżujących Lancerem. Centralny zamek, elektrycznie regulowane szyby (we wszystkich drzwiach!), elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka, radio z odtwarzaczem płyt CD/MP3 i 6 głośników oraz automatyczna klimatyzacja czynią codzienną eksploatację lekką i przyjemną. Nawet komputer pokładowy, który oprócz standardowych funkcji odlicza także przebieg i czas, jakie pozostały do przeglądu to bardzo miły gadżet. Szkoda że do zmiany jego wskazań trzeba odrywać lewą rękę od kierownicy, ale przynajmniej przycisk INFO na desce rozdzielczej, w który trzeba trafić jest duży.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 49 490 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: test długodystansowy | Mitsubishi Lancer

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij