auto motor i sport poleca:

Mitsubishi Lancer – Zabić nudę!

Poleć ten artykuł:

W sportowej wersji Evolution był obiektem westchnień, obok zwykłego sedana każdy przechodził obojętnie. Teraz, w kolejnym wcieleniu, pokazuje charakter. Nowy Mitsubishi Lancer 2.0 DI-D Instyle - w teście.

Mitsubishi Lancer 2.0 DI-D Instyle Zobacz całą galerię

Efekt osiągnięty! Mitsubishi Lancer nie pozostawia już nikogo obojętnym. To auto wzbudza emocje - u jednych wywołuje zachwyt, inni odwracają się do niego plecami. Najbardziej kontrowersyjny jest przód z osłoną chłodnicy typu Jet Fighter, przypominającą maskę Lorda Vadera z "Gwiezdnych wojen". Jeśli ktoś myśli, że skrywa się za nią czarny charakter, niczym w Evo (i filmie), to się mocno zdziwi, słysząc dźwięki typowe dla silnika wysokoprężnego, miast ostrego brzmienia doładowanego benzyniaka.

140-konny turbodiesel ma jedną podstawową wadę - jest zbyt głośny, szczególnie "po przebudzeniu". I nie ma w tym nic dziwnego, bo to stary znajomy (wyposażony w klekoczące pompowtryskiwacze), a ostatnio też szlagier eksportowy koncernu VW. Różnica polega na tym, że w Mitsubishi, zamiast TDI, zwie się DI-D. Poza tym, silnik ten wykazuje się w Lancerze wszystkimi znanymi zaletami - jest dynamiczny, elastyczny i oszczędny. Z pierwszą "setką" rozprawia się w 9,4 s (uzyskuje czas o 0,2 sekundy lepszy niż deklaruje producent, i to na oponach zimowych!), a przyspieszanie kończy przy 207 km/h. Na lepsze samopoczucie kierowcy "pracuje" wtedy wskazówka prędkościomierza, oscylująca wokół 220 km/h - tak duże są bowiem przekłamania licznika.

Maksymalny moment obrotowy o wartości 310 Nm silnik uzyskuje przy 1750 obr/min, ale pazury zaczyna pokazywać już od około 1500 obr/min. Kłuje nim tak- że podczas prób elastyczności, szczególnie przy przyspieszaniu od 60 do 100 km/h i od 80 do 120 km/h na czwartym i piątym biegu. Wyniki, odpowiednio 6,3i 8,4 oraz 6,7 i 8,6 sekundy, są nawet lepsze od tych, którymi legitymuje się kompaktowe BMW 120d ze 163-konnym turbodieslem. Jednostka napędowa Lancera najlepiej czuje się w średnim zakresie obrotów, ale wcale nie protestuje przed przykręcaniem śruby. W trasie, gdy jest przyciskana do muru, zużycie paliwa nigdy nie przekracza 8 l/100 km. Przy oszczędnej jeździe można "zejść" do 5,2 l/100 km.

Jak na auto napędzane turbodieslem, skok pedału gazu jest wręcz minimalny i ma dwa położenia - wszystko albo nic, lub, jak kto woli, zero albo jeden. Oznacza to, że od kierowcy wymagane jest spore wyczucie w prawej stopie, by "japończykiem" dało się jeździć na pół gwizdka.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 49 490 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mitsubishi | Lancer | Instyle | sedan | test

Oceń artykuł:

4,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij