auto motor i sport poleca:

Mitsubishi i-MiEV – jeździć bez paliwa

Poleć ten artykuł:

Pierwszy seryjny samochód elektryczny. Jeździ po Japonii, do sprzedaży w Europie trafi w przyszłym roku. Już teraz mieliśmy okazję sprawdzić, jak spisuje się samochód pozbawiony silnika spalinowego. Wrażenia z niedalekiej przyszłości.

Mitsubishi i-MiEV Zobacz całą galerię

Jedno jest pewne - jeśli ten samochód odniesie sukces, to na pewno nie dzięki swojej nazwie. Mitsubishi udało się stworzyć pierwszy seryjny pojazd, który nie emituje żadnych spalin i co robi? Nazywa go i-MiEV, co jest skrótem od Mitsubishi innovative Electric Vehicle - brzmi obco, zawile i nie sposób tego zapamiętać.

A zapamiętać warto, bo ten liczący ledwie 3,45 m maluch to ni mniej, ni więcej tylko (jak twierdzą Japończycy) pierwszy dopuszczony do seryjnej sprzedaży elektryczny samochód masowego wytwórcy. Podczas gdy inni producenci prowadzą jeszcze badania albo testują prototypowe egzemplarze, czteromiejscowego malucha Mitsubishi już od czerwca można kupować w Japonii, chociaż na razie sprzedawany jest tylko na potrzeby firm. Nieco później i-MiEV trafi do klientów indywidualnych, a od przyszłego roku będzie można także sprawić go sobie w Europie. Do początku 2010 r. ma powstać jeszcze 1400 egzemplarzy, a potem produkcja będzie zwiększać się stopniowo - do 30 000 samochodów w 2013 roku.

Mieliśmy okazję przekonać się jak w życiu codziennym spisuje się egzemplarz przedprodukcyjny, z kierownicą po prawej stronie. Jedno powiemy od razu: wszelkie obawy tych, co kochają samochody, że prawdziwa radość z prowadzenia auta i napęd elektryczny pasują do siebie jak pięść do nosa są nieuzasadnione. Tyle że tej przyjemności doświadcza się w inny sposób. Ponieważ silniki elektryczne swój maksymalny moment obrotowy oddają od razu po uruchomieniu, a w jego przepływie nie ma żadnych przerw na zmianę biegu, japoński maluch z silnikiem, którego moment obrotowy wynosi 180 Nm nie ma najmniejszych kłopotów, by rączo wystartować spod świateł. A przecież waży o 200 kg więcej niż jego benzynowy brat "i" sprzedawany w Japonii, po którym i-MiEV dziedziczy swoją zasadniczą konstrukcję i nadwozie.

 

Chłodzony cieczą synchroniczny silnik zaczyna mieć trudności z rozpędzeniem auta o masie 1100 kg dopiero na wyższych prędkościach, co pokazują pomiary - przyspieszenie od 0 do 100 km/h zabiera mu 16,2 s. Zupełny brak silnika spalinowego na pokładzie zmienia też doznania akustyczne kierowcy. Nigdy jeszcze tak wyraźnie nie słyszeliśmy dźwiękowych niuansów między różnymi rodzajami nawierzchni na ulicach - spektrum sięgało od dudniących grzmotów w czasie jazdy po bruku, po niemal kojący szum na świeżo wyasfaltowanych arteriach.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 49 490 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mitsubishi | i-MiEV | elektryczny

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij